Aktualizacja #1: Poradnia WatchDog Polska zadeklarowała się, że zajmie się sprawą oraz pomoże nam w przygotowaniu skargi.
Cytat: Wypowiedź przedstawiciela WatchDog Polska w serwisie Wykop.pl | Źródło: https://www.wykop.pl/wpis/30914949/#comment-109813939
Wyniki prac grupy roboczej powinny być jawne. Jeśli napisałeś na porady@siecobywatelska.pl to nasi prawnicy przygotują dla Ciebie skargę i przyjrzą się sprawie.
Proszę tylko o trochę cierpliwości, na ich odpowiedź trzeba troszkę poczekać.

O dalszych krokach z naszej strony będziemy informować w nowych artykułach lub kolejnych aktualizacjach.

Informacja na ten temat została również opublikowana na portalu Wykop.pl
https://www.wykop.pl/link/4232725/jak-panstwo-olewa-obywateli-czyli-efekty-prac-zesp-ds-kryptowalut-ich-brak

 Efekty prac zespołu ds. kryptowalut (ich brak) i blokada dostępu do informacji  (Przeczytany 2921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

 • *
 • becometa (OP)
 • Posty: 217
 • Od: 10/2017
rok temu, zmieniony rok temu przez becometa
{alt}
Rząd zajmie się tematyką kryptowalut - taką informację przekazaliśmy jako jedni z pierwszych w artykule pod tytułem Premier Morawiecki w wywiadzie dla Bloomberg: zajmiemy się regulacją kryptowalut. Dzień po wywiadzie Premiera z reporterką Bloomberga ukazał się wywiad na stronie RMF FM w którym Premier powiedział: Za miesiąc pierwsze efekty prac zespołu ds. niebezpiecznych instrumentów finansowych.
Zespół ds. niebezpiecznych instrumentów finansowych (badający m.in kwestię kryptowalut) powołany został przez Premiera Mateusza Morawieckiego na kilka dni przed szczytem w Davos.

Jest opóźnienie? Jest i reakcja.
Termin podania pierwszej efektów prac zespołu minął 25 lutego, a żadne publikacje w/w nie pojawiły się.
Biorąc powyższe pod uwagę z dniem 1 marca (01/03/2018) wysłaliśmy ze skrzynki administracyjnej (zaloga@kryptowaluty.org.pl) zapytanie do Centrum Informacyjnego Rządu działającego z ramienia Kancelarii Premiera w odniesieniu do opóźnienia w publikacji rezultatów przez zespół oraz z zapytaniem o dokładniejszy skład i przeprowadzone spotkania.

Cytat: Mail wysłany ze skrzynki zaloga@kryptowaluty.org.pl /01/03/2018 - Tytuł: Rezultaty działań Zespołu ds/ niebezpiecznych instrumentów finansowych
 • Czy w/w zespół odbył jakiekolwiek spotkania z których został sporządzony protokół lub zarejestrowany został ich przebieg w formie nagrania audio lub obrazu wideo, tak aby móc się z nim(i) bliżej zapoznać?
 • Czy w/w zespół planuje opublikowanie rezultatów ze swoich spotkań do wiadomości publicznej w przystępny dla potencjalnie zainteresowanych osób sposób? Tym samym czy rezultaty działania zespołu będą w ogóle upublicznione?
 • Czy oprócz wymienionych w wywiadzie członków zespołu, tj. Prezesa KNF, ministra, koordynatora służb specjalnych, Prokuratora Krajowego, Ministra Spraw Wewnętrznych, w obradach zespołu uczestniczył ktoś jeszcze?
 • Czy Premier planuje powołanie innych zespołów, których zadaniem byłoby wypracowanie rekomendacji lub bliższe zbadanie tematu kryptowalut?

Z racji nie otrzymania żadnej odpowiedzi na zadane pytania, w dniu 8 marca (08/03/2018) wiadomość e-mail o takiej samej treści jak poprzednia została ponownie przez nas wysłana. Tym razem jednak postanowiliśmy wysłać ją bezpośrednio na adres Kancelarii Premiera oraz skrzynkę Biuletynu Informacji Publicznej.

Parlamentarny zespół ds. kryptowalut
W międzyczasie odnaleźliśmy informację na stronie Sejmu o tym, że z dniem 9 marca (09/03/2018) powołany został Parlamentarny Zespoł ds. kryptowalut.
W skład zespołu weszli: Michał Jaros z partii .Nowoczesna, poseł niezrzeszony Jacek Wilk oraz Jakub Kulesza z partii Kukiz'15.
Pytania dot. działalności zespołu od razu zostały przesłane na skrzynkę osoby wyszczególnionej jako odpowiedzialnej za kontakt.
Cytat
 • Kto wyszedł z inicjatywą powołania zespołu? Czy jakoś to uargumentował(a)?
 • Na jaki czas powołany został zespół i jakie mają być jego zadania oraz cel prac?
 • Czy w najbliższym czasie zespół planuje spotkać się na posiedzeniu? Przeglądając kalendarz planowanych posiedzeń zespołów na próżno szukać tam wspomnianego.
 • Czy znane jest Pani stanowisko poszczególnych posłów dotyczące podejścia do kwestii regulacji kryptowalut w naszym kraju?
 • Czy skład zespołu zostanie poszerzony? Obecnie złożony jest jedynie z trzech posłów.
 • Czy na swoje posiedzenia zespół planuje dopuścić osoby z zewnątrz - w domyśle z branży kryptowalut - tak aby mogły one monitorować przebieg spotkań na bieżąco i ewentualnie brać czynny udział w jego posiedzeniach (o ile jest to dopuszczone regulaminem sejmu)?

Odpowiedzi na czas pisania artykułu nie uzyskaliśmy niemniej dokonamy aktualizacji jeżeli udzielone zostaną odpowiedzi na zadane pytania.

Zabawa w kotka i myszkę trwa w najlepsze
Z dniem 22 marca (22/03/2018) Agnieszka Kowalska ze skrzynki bip@kprm.gov.pl przesłała następujące oświadczenie w odpowiedzi na wiadomości wysyłane przez nas pierwszego oraz ósmego marca.

Cytat
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na poniższe zapytanie uprzejmie wyjaśniam, że na polecenie Pana Premiera prace grupy roboczej do spraw analizy istotnych zagrożeń bezpieczeństwa oraz interesów konsumentów i państwa w sferze gospodarczej i finansowej są koordynowane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Aby uzyskać więcej informacji, sugerujemy zwrócić się do UOKiK.

Z poważaniem,

AGNIESZKA KOWALSKA
główny specjalista

KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW

Z treści oświadczenia wynikło, że zespół zmienił nazwę i jest grupą roboczą do spraw analizy istotnych zagrożeń bezpieczeństwa oraz interesów konsumentów i państwa w sferze gospodarczej i finansowej. Jest to na tyle ciekawe, że z wypowiedzi polityków na ten temat wniknęły już trzy nazwy zespołu powołanego przez Premiera. 25/01/2018: Zespół ds. niebezpiecznych instrumentów finansowych, 12/02/2018: Zespół ds. piramid finansowych, 08/03/2018: Zespół ds. inwestycji alternatywnych. Nazwa przesłana przez CIR jest czwartą piątą z kolei (obowiązuje jeszcze nazwa Zespół ds. kryptowalut)

Biorąc pod uwagę powyższe zgodnie z sugestią przedstawicielki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, postanowiliśmy ponowić wiadomość wysłaną 1 marca do KPRM tym razem bezpośrednio do UOKIK.
Odpowiedź przyszła po 4 dniach. Autorem oświadczenia jest Rzecznik UOKIK. Wydźwięk przesłanej wiadomości sugeruje, iż władza nie zamierza na ten moment informować obywateli na temat tego co planuje, ani co dotychczasowo udało się ustalić/wypracować członkom zespołu.
Cytat
Szanowny Panie,

zgodnie z ustaleniami z KPRM - gospodarzem tematu  - możemy potwierdzić,  że dotychczasowe wyniki prac grupy roboczej stanowią informację o charakterze niejawnym. Poszczególne rekomendacje po dogłębnej analizie zostaną przedstawione opinii publicznej w stosownym czasie. W tej chwili to jedyne informacje, których możemy w tej sprawie udzielić,

z poważaniem

Małgorzata Cieloch
malgorzata.cieloch@uokik.gov.pl
tel. 603 124 154
Rzecznik prasowy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Otrzymana przez nas odpowiedź od UOKIK jest tym bardziej druzgocąca biorąc pod uwagę wypowiedzi najważniejszych polityków wysokiego szczebla oraz prezesów urzędów (np. KNF/NPB/UOKIK), które spisaliśmy w tym artykule. Wydźwięk niektórych wypowiedzi sugeruje jakie propozycje lub gotowe regulacje szykowane są przez zespół Premiera.

Nikt dalej nie wie czym to wszystko się skończy
Nie powinno być to dla nikogo zdziwieniem jeżeli założę, że branża kryptowalut w postaci firm oferujących usługi o nie oparte, giełd oraz kantorów kryptowalut, jak i samych prywatnych inwestorów oczekuje opublikowania jasnego przekazu ze strony rządu, instytucji publicznych dotyczącego chociażby opodatkowania kryptowalut oraz tego jak zgodnie z literą prawa wykorzystywać je w biznesie.

Sytuację w naszym kraju w odniesieniu do tematyki blockchain, kryptowalut świetnie oddają słowa byłej już Minister Cyfryzacji, Anny Streżyńskiej.
Cytat: Anna Streżyńska /24/02/2018/ - Źródło: Net-Media TV, Nie słodzą, więc BEZ CUKRU - rozmowa z Anną Streżyńską https://goo.gl/DQ4ZyF
my, Polska (dop.) idziemy w zasadzie w przeciwnym kierunku niż większość krajów. Doniesienia prasowe o blokowaniu kryptowalut w innych krajach, po pierwsze dotyczą niewielkiej ilości krajów, po drugie nie mówi się takiej pełnej prawdy na temat tego co to znaczy blokowanie tych kryptowalut w innych krajach. Przeważnie chodzi o ścisłe uregulowanie albo o zablokowanie tych pośredników czy graczy na rynku kryptowalutowym, którzy generują jakieś zagrożenia dla klientów ponieważ swoją działalność nie prowadzą w zgodnie z obowiązującym prawem.
(...)
W większości państw nawet banki inwestują w kryptowalutę bo ona jest czymś w rodzaju współczesnego złota, czyli taką wartością, która jest oparta na konkretnym materialnym desygnacie. U nas w Polsce powiedziałabym raczej mamy w tej chwili do czynienia z epoką niewiedzy i strachu, plus nie ma moim zdaniem wątpliwości, że kryptowaluty naruszają interesy pośredników czyli banków. Banki, które z tyłu robią rozmaite rozwiązania blokchainowe na zapleczu, eksperymentują z tym, sprawdzają w jaki sposób wykorzystać tę nowoczesną technologię. Jednocześnie niechętnie patrzą na to, że obrót finansowy odbywa się poza nimi.Źródło: opracowanie własne

aaa