Gieda CoinBase oskrażona w dwóch niezależnych pozwach przez swoich klientów  (Przeczytany 1769 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
rok temu
{alt}

Zaledwie dwa tygodnie temu - 16 lutego, opisywaliśmy problemy giełdy CoinBase, która przez błąd wielokrotnie obciążyła karty kredytowe i debetowe swoich klientów. Echa tej sytuacji jeszcze nie opadły do końca (dalej znajdują się klienci, którzy nie otrzymali zwrotu pieniędzy), a musi wziąć na barki kolejne, tym razem prawne problemy.

Trzech klientów giełdy Coinbase zadecydowało o złożeniu pozwów w których wykazywane są błędy oraz nieuczciwe praktyki giełdy.

Pierwszy pozew: praktyki insider tradingu
Pozew zbiorowy złożony przez Jeffreya Berka (sygnatura 4:18-cv-01364) dotyczy podejrzenia praktykowania tak zwanego Insider tradingu przez pracowników giełdy, a więc wykorzystywania informacji niedostępnych dla innych w celu wzbogacenia się.

Tło sytuacji i oskarżenia
Pozew powiązany jest z wprowadzeniem na giełdę w grudniu 2017 r. forka Bitcoina - Bitcoin Cash (BCH). Pozywający twierdzi, że pracownicy giełdy mieli możliwość wcześniejszego uzupełnienia swoich portfeli rzeczoną kryptowalutą, aby w momencie wprowadzenia jej na giełdę zasypać rynek zleceniami kupna i sprzedaży i tym samym wpłynąć na wzrost ceny Bitcoin Cash.
Pozew wpłynął do sądu w imieniu wszystkich klientów Coinbase, którzy złożyli zlecenia kupna, sprzedaży za pomocą Coinbase lub GDAX w związku z uruchomieniem BCH na tych platformach.

Drugi pozew: przywłaszczenie kryptowalut należących do klientów giełdy
Drugi z pozwów (sygnatura 18-cv-01382) dotyczy sytuacji z 2013 roku. Od początku funkcjonowania Coinbase umożliwia swoim użytkownikom wysyłać Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Bitcoin Cash na wybrany przez nich adres e-mail. Pozew dotyczy tej funkcjonalności.

Tło sytuacji
Dwóch klientów giełdy (Timothy Faasse oraz Jeffrey Hansen) otrzymało informację od giełdy na ich własne adresy e-mail o tym, że ktoś z ich znajomych lub rodziny przekazuje im Bitcoiny i aby je uzyskać muszą założyć konto. W wiadomości udostępniony był bezpośredni link do założenia konta na giełdzie powiązany z interakcją przyznającą wysłaną kryptowalutę. Pozywający przegapili te wiadomości - tłumacząc to tym, że w 2013 roku mało kto znał się i wiedział o istnieniu kryptowalut.


Oskarżenia
Wspomnieni klienci wskazują, że giełda przywłaszczyła należące do nich Bitcoiny bowiem nie wysłała jakiegokolwiek powiadomienia przez okres 5 lat kalendarzowych o przysługujących im dobrach. Jednocześnie w pozwie wskazane zostało, że w momencie kiedy klienci odkryli e-maile z tamtego okresu, interaktywne odnośniki do założenia kont były nieaktywne, tym samym uniemożliwiając im odebranie kryptowaluty.

O co wnioskują poszkodowani i pozywający
Cytat: w przypadku pierwszego pozwu
  • przyznanie odszkodowania na rzecz powoda i wszystkich poszkodowanych przez Coinbase - za wszystkie szkody poniesione w wyniku winy Coinbase, w wysokości do ustalenia na rozprawie (wraz z odsetkami)
  • zwrot kosztów i wydatków poniesionych przez powodów w związku z całym postępowaniem; opłacenie honorariów adwokackich, honorariów eksperckich, opłat za powołanie świadków

Cytat: w przypadku drugiego pozwu
  • powiadomienia przez Coinbase wszystkich poszkodowanych o tym, że mają przyznaną kryptowalutę i mogą ją odebrać
  • przyznanie przez Coinbase wszystkim poszkodowanym wszelkich monet i tokenów powstałych w wyników Airdropów lub Forków kryptowalut, które zostały obdarowane poszkodowanym
  • zwrot kosztów i wydatków poniesionych przez powodów w związku z całym postępowaniem; opłacenie honorariów adwokackich, honorariów eksperckich, opłat za powołanie świadków i opłat za zdigitalizowanie akt sprawyŹródła: https://finance.yahoo.com/news/coinbase-accused-cheating-consumers-more-030158981.html, https://www.reddit.com/r/BitcoinMarkets/comments/82e94q/coinbase_accused_of_cheating_consumers_in_more/, https://www.pacermonitor.com/public/case/23842623/Faasse_et_al_v_Coinbase,_Inc oraz https://www.pacermonitor.com/public/case/23842636/Berk_v_Coinbase,_Inc_et_al

aaa

Tematy o podobnej/zbliżonej treści (1) Posty Odsłony Ostatnia wiadomość
Giełda CoinBase przez błąd wielokrotnie obciążyła karty kredytowe i debetowe

Autor becometa

2
4292 Ostatnia wiadomość rok temu
wysłana przez becometa