Kryptobiznesy przenoszą lub planują się przenieść się na Maltę  (Przeczytany 1633 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
rok temu, zmieniony rok temu przez becometa
{alt}
Co takiego ma w sobie Malta czego brakuje innym krajom?
By odpowiedzieć na to pytanie najlepiej jest posłużyć się przykładem branży bukmacherskiej. Malta blisko 20 lat temu (a dokładniej mówiąc w 2001 roku) jako jeden z pionierskich krajów wprowadził zasady i regulacje dotyczące zakładów sportowych online i gier hazardowych online. W 2004 r. Malta stała się pierwszym państwem członkowskim UE, które wprowadziło kompleksowe przepisy dotyczące gier na odległość, a zainteresowane strony z branży uważają Maltę za jedną z najlepiej wypróbowanych i sprawdzonych jurysdykcji na świecie. Naturalną koleją rzeczy było, że z tego powodu wiele firm bukmacherskich wyemigrowało na Maltę zabierając za sobą całą swoją infrastrukturę, zaplecze pracowników oraz całą działalność operacyjną. Scenariusz zdaje się powtarzać.

Czego w takim razie brakuje innych krajom (na przykład Polsce) co ma Malta?
Zdroworozsądkowego podejścia do tematyki nowoczesnych technologii, aspiracji do bycia pionierem w kwestii wspierania rozwoju branży kryptowalut, szeroko zakrojonych konsultacji społecznych oraz branżowych oraz wzięcia sprawy w swoje ręce póki nie jest za późno.

Licencjonowanie firm bukmacherskich, opieka prawna i regulowanie rynku bukmacherskiego przynosi Malcie ponad 5 miliardów polskich złotych rocznie (1.2 miliarda EURO) wpływów do budżetu. Kwota ta stanowi 1/8 produktu krajowego brutto tego kraju.

W styczniu 2018 roku rząd Maltański ogłosił, że jest w trakcie ustanawiania "ustawy o wirtualnej walucie" i tworzeniu "organu ds. Innowacji cyfrowych". Rząd jednocześnie zapowiedział, że tak ustawa jak i powoływany organ będą stanowić ramy regulacyjne umożliwiające firmom z branży kryptowalut/blockchain operowanie.

Krypto-przeprowadzki w rejon Morza Śródziemnego
Zaczęło się od giełdy kryptowalut Binance oraz wypowiedzi Premiera Malty na Twitterze.
Witamy na #Malcie @binance. Chcemy być globalnymi pionierami w zakresie regulacji przedsiębiorstw opartych na blockchain oraz jurysdykcją, która kwalifikuje się jakością i która jest wybierana przez światowej klasy firmy z branży fintech." - Premier Malty na Twitterze.
Kwestię przenosin Binance na Maltę szerzej opisywaliśmy tej wiadomości.

O swoim zainteresowaniu Maltą poza Binance wspomniał również Kris Marszalek - twórca oraz CEO Monaco.
Wywołując do tablicy JM oraz CZ, CEO Monaco powiedział:
@Monaco_card popiera odważną wizję premiera @JosephMuscat_JM i Maltańską wizję Blockchainowej Wyspy. Rozważamy inwestycję na Malcie po ogłoszeniu informacji o przenosinach w ubiegłym tygodniu przez naszego strategicznego partnera @binance @cz_binance"

Na ten moment wydawać by się mogło, że to koniec rewelacji.
NIC BARDZIEJ MYLNEGO.
Zainteresowanie Maltą oraz uruchomieniem tam swojego biura wykazała również kryptowaluta TRON (TRX) - za Justinem Sunem, CEO kryptowaluty. Justin w nawiązaniu do wpisów Josepha Muscata i Changpenga Zhao napisał:
#TRON zdecydowanie popiera wielką perspektywę Premiera @JosephMuscat_JM i ma nadzieję na zbudowanie Blockchainowej Wyspy z Maltańskim rządem. Poważnie rozważamy inwestycje i działania na Malcie w nadchodzących tygodniach wraz z ogłoszeniem przez naszego strategicznego partnera tej informacji @binance @cz_binance #TRX $TRX"

Do grona podmiotów zainteresowanych Maltą, jaką bazą operacyjną - inaczej mówiąc „imprezy" jak nazwał to CEO Binance - na samym końcu dołączyła jeszcze jedna giełda kryptowalut - BigONE - której plany zdradził jej twórca i CEO, Lao Mao. 

Charyzmatyczny dyrektor generalny giełdy napisał ze swojego konta na Twitterze: „@BigONEexchange zdecydowanie popiera opinię Premiera @JosephMuscat_JM i ma nadzieję dołączyć do planu 'Raj Blockchain na Malcie'. Będziemy poszukiwać więcej okazji inwestycyjnych i wprowadzać więcej niesamowitych projektów blockchain na Malcie. @binance @cz_binance"
.

Malta Gaming Authority - organ regulujący i nadzorujący rynek gier hazardowych - wydała w dniu dzisiejszym (30/03/2018) proponowane wytyczne dotyczące wykorzystania technologii Blockchain oraz kryptowalut w ramach przestrzeni gier online.
Dokument do wglądu dostępny jest pod tym odnośnikiem.
Regulator stwierdza w nim m.in, że oceni każdą kryptowalutę i ostatecznie zatwierdzi, czy dana firma może wykorzystać je w swoich działaniach operacyjnych. Podobne warunki dotyczą tokenów - a więc kryptowalut opartych o blockchain innych kryptowalut. Proponowane w dokumencie rozwiązania nie są ostateczne oraz podlegają publicznej dyskusji. Samo MGA otwarte jest na konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi kwestią wdrożenia kryptowalut w biznes gier online.

Rząd Maltański od października 2017 roku prowadzi aktywne konsultacje i zbiera informacje zwrotne w zakresie proponowanych przez siebie regulacji oraz zasad funkcjonowania biznesów opartych o technologię blokchain oraz kryptowaluty.
Dokumenty:
1. Proponowane rozporządzenie o zbiorowych systemach inwestycyjnych opartych o wirtualne waluty (kryptowaluty)
2. Informacje zwrotne z branży zebrane do w/w dokumentu
3. Konsultacje społeczne i branżowe na temat ICO, wirtualnych walut (kryptowalut) i powiązanych z nimi dostawcami usług
Źródła: https://uk.practicallaw.thomsonreuters.com/4-634-9916?transitionType=Default&contextData=(sc.Default)&firstPage=true&bhcp=1, https://sportsbetting24.com/sportsbooks/license/malta/, https://tron.network/enabout.html, https://mona.co/company.html, http://www.independent.com.mt/articles/2017-03-30/local-news/The-gaming-sector-Contributes-1-2-billion-to-Malta-s-Economy-12-of-GDP-Mallia-6736172320, https://www.coindesk.com/malta-watchdog-proposes-new-blockchain-gaming-guidelines/, http://www.mga.org.mt/wp-content/uploads/MGA-Public-Consultation-Guidance-on-the-use-of-Distributed-Ledger-Technology-and-the-acceptance-of-Virtual-Currencies-through-the-implementation-of-a-Sandbox-Environment.pdf

aaa