Rozliczenie kryptowalut - pytania i odpowiedzi | Biuro TAXO ACC  (Przeczytany 3161 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • Anonim
  • Wiadomość opublikowana anonimowo. Tożsamość autora nie jest nikomu znana.
6 miesięcy temu
Pytania w kontekście osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej:
1. Czy można odliczać koszty krypto kupionego przed 2018 rokiem i sprzedanego w 2018 roku?
Wiele osób, w tym urzędy skarbowe, twierdzą że tak, i że stosuje się wtedy np. FIFO.
Ale art. 22 ust 4. uopdof mówi:
Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.
W ust. 6c mamy takie rozliczenie dla praw majątkowych, ale tylko związanych z nieruchomościami (czyli z art. 10 ust. 1 pkt 8)
Jakie są więc podstawy prawne odliczania kosztów krypto z zeszłych lat?

2. Jeśli w 2018 da się odliczać koszty z zeszłych lat, to czy można też stosować LIFO?
3. Jeśli FIFO, to czy liczy się oddzielnie dla każdej giełdy krypto? Tak jest przy biurach maklerskich, gdzie każde oddzielnie liczy FIFO.
4. Jak opodatkować wynagrodzenie za filmy w internecie, płacone w krypto (przepisy obowiązujące od 2019 roku)?
5. Czy jeśli nic się nie zmieni, to od lipca ponownie wchodzi PCC za krypto, w tym za wymiany krypto-krypto?
6. Czy w 2019 roku da się odliczyć straty na krypto z lat wcześniejszych?
7. Czy nieodliczone koszty krypto z 2019 roku przepiszą się do 2020, a potem jako ciągle nieodliczone do 2021, itd., aż się je w końcu odliczy od jakichś przychodów?
8. Jakie są podstawy prawne na mocy których osoba handlująca akcjami albo na foreksie nie musi zakładać działalności niezależnie od liczby transakcji? Czy te same podstawy prawne nie mogą zostać zastosowane do handlu krypto przed 2019 rokiem? Czy nowe przepisy o krypto coś zmieniają w tym zakresie?
9. Jakie kursy przeliczenia na pln stosować przy rozliczaniu transakcji krypto-krypto w 2018 roku?
10. Jak rozliczać przychody z masternodów?
11. Czy fork jest zdarzeniem podatkowym (któraś interpretacja chyba tak mówiła), a jeśli tak, to po jakim kursie przeliczyć krypto, które w momencie forka nie jest jeszcze notowane na żadnej giełdzie?
12. Jakie sankcje grożą za nieujawnienie straty w pit? Czy zachodzi narażenie podatku na uszczuplenie?
13. Czy handel kontraktami na krypto w 2018 na giełdzie kryptowalut Binance to nadal prawa majątkowe (skala podatkowa na PIT-36) czy też instrumenty pochodne (19% na PIT-38)?
14. Czy zwolnienie z art. 21 ust 1 pkt 32b dotyczy także zamiany krypto-krypto w 2018 roku?
15. Co zrobić gdy zbankrutowała giełda i podatnik nie ma potwierdzenia historii transakcji? Czy jedynym wyjściem jest zapłacenie podatku od tego co się wycofało z tej giełdy bez uwzględniania jakichkolwiek kosztów? Czy to nadal będą prawa majątkowe? Jaka jest najlepsza metoda postępowania?

aaa