W wyniku gwałtownego zwrotu w stosunku do wcześniejszego stanowiska przyjętego przez władze tego kraju, rząd argentyński wydał dekret, który nakłada podatek od kredytów i długów związanych z transakcjami dotyczącymi kryptoaktywów. Rozporządzenie zostało opublikowane 17 listopada, a rozporządzenie weszło w życie tego samego dnia.

„Zwolnienia przewidziane w niniejszym dekrecie oraz w innych przepisach o podobnym charakterze nie będą miały zastosowania w tych przypadkach, w których przepływy środków są powiązane z kupnem, sprzedażą, wymianą, pośrednictwem i/lub jakąkolwiek inną operacją na kryptoaktywach, kryptowalutach lub podobnych instrumentach, w terminach określonych w obowiązujących przepisach”
– stwierdził argentyński gabinet w dekrecie, jak donosi lokalna gazeta „Buenos Aires Times”

Transakcje kryptowalutowe były wcześniej zwolnione z opłaty, która zgodnie z prawem argentyńskim nazywana jest podatkiem od kredytów i debetów na rachunkach bankowych i innych transakcjach. Według Sebastiána Domíngueza z lokalnej firmy doradztwa podatkowego SDC Asesores Tributarios takie transakcje były traktowane jako transfery pieniężne.

Podatek jest pobierany według stawek do 0,6%.

Najnowsze rozporządzenie nakłada kolejną opłatę na argentyńskich użytkowników kryptowalut. W 2017 r. reforma krajowego kodeksu podatkowego rozszerzyła podatek dochodowy na zyski kapitałowe uzyskane z transakcji obejmujących kryptoaktywa.

Na początku tego miesiąca poinformowano, że wiele firm przygląda się Ameryce Łacińskiej – a w szczególności krajom takim jak Argentyna i Paragwaj – w poszukiwaniu nowych podstaw dla operacji wydobywczych bitcoinów (BTC) i altcoinów.

Dane opublikowane przez University of Cambridge wskazują, że Argentyna odpowiadała za zaledwie 0,05% globalnego hashrate bitcoin w sierpniu ubiegłego roku. Nie wiadomo jeszcze czy zmieniona polityka podatkowa rządu będzie miała negatywny wpływ na atrakcyjność kraju dla graczy z branży kryptograficznej.

What's your reaction?
Happy4
Lol2
Wow6
Wtf3
Sad2
Angry0
Rip0

4 Comments

Leave a Comment