Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC)

Spis treści

 • Co to jest Bitcoin?
 • Kluczowe informacje o BTC
 • Jak kupić Bitcoina?
 • Najczęściej zadawane pytania

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to zdecentralizowana waluta cyfrowa stworzona w styczniu 2009 roku. Jest zgodny z ideami przedstawionymi w białej księdze przez tajemniczą postać, znaną pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Tożsamość osoby lub osób, które stworzyły tę technologię, wciąż pozostaje tajemnicą. Bitcoin oferuje niższe opłat transakcyjne, niż tradycyjne mechanizmy płatności online i w przeciwieństwie do walut emitowanych przez rząd, jest obsługiwany przez zdecentralizowany organ.

Wielu zwolenników Bitcoina wierzy, że cyfrowa waluta to przyszłość. Osoby, które popierają rozwój kryptowalut, uważają, że ​​ułatwiają one znacznie szybszy i tani system płatności dla transakcji na całym świecie. Chociaż BTC nie jest wspierany przez żaden rząd ani bank centralny, można go z łatwością wymienić na tradycyjne waluty. W rzeczywistości to właśnie jego kurs wymiany w stosunku do dolara przyciąga potencjalnych inwestorów i handlowców zainteresowanych spekulacjami opartymi o kursy walut / kryptowalut. Rzeczywiście, jednym z głównych powodów rozwoju walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, jest to, że mogą one działać jako alternatywa dla krajowych pieniędzy fiducjarnych i tradycyjnych towarów, takich jak złoto.

Kluczowe informacje o BTC

 • Uruchomiony w 2009 r. Bitcoin jest największą na świecie kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.
 • W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, Bitcoin jest tworzony, dystrybuowany, sprzedawany i przechowywany przy użyciu zdecentralizowanego systemu księgowego, znanego jako blockchain.
 • Historia Bitcoina jako środka przechowującego wartość była bardzo burzliwa – przeszła kilka cykli boomu i krachu w swoim stosunkowo krótkim okresie istnienia.
 • Jako najwcześniejsza wirtualna waluta, która osiągnęła powszechną popularność i sukces, Bitcoin zainspirował wiele innych kryptowalut.

Jak kupić Bitcoina?

Krok 1. Skonfiguruj portfel
Zanim będziesz mógł kupić BTC, upewnij się, że poprawnie skonfigurowałeś swój portfel w celu przechowywania, odbierania i wysyłania Bitcoinów.

Krok 2. Kup Bitcoin
Możesz kupić Bitcoin bezpośrednio od nas tutaj. Akceptujemy zarówno przelew bankowy, jak i kartę kredytową.

Krok 3. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego bitcoina
Teraz, gdy kupiłeś kryptowalutę, ważne jest, aby zapewnić jej odpowiedni poziom bezpieczeństwa, tak jak w przypadku konta bankowego. Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać:

 • Twórz kopie zapasowe swoich kluczy prywatnych. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, pożarem lub awarią dysku twardego, zalecamy przechowywanie kopii zapasowej kluczy prywatnych poza siedzibą firmy.
 • Nigdy nie podawaj nikomu swoich kluczy prywatnych. Przekazanie innej osobie swoich kluczy prywatnych jest równoznaczne z przyznaniem jej dostępu do swojego konta bankowego.
 • Portfele mobilne i stacjonarne – aktualizuj swoje portfele offline i online za pomocą najnowszego oprogramowania. Zapewni Ci to możliwie wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych środków.

Najczęściej zadawane pytania

Kto ustala cenę Bitcoina lub innych kryptowalut?

Użytkownicy giełd, kantorów. Cena nie jest regulowana przez żaden rząd, firmę ani konsorcjum. Bitcoin, jaki każda inna kryptowaluta, jest wart tyle, ile ktoś za niego zapłaci.

Ile mogę mieć portfeli do przechowywania Bitcoina / innych kryptowalut.

Dowolną ilość. W zamyśle Bitcoina było korzystanie innego adresu portfela po wykonaniu każdej transakcji tak aby zachować jak największy stopień anonimowości.

Co się stanie gdy zostaną wykopane wszystkie Bitcoiny?

Specyfika protokołu Bitcoin ma to do siebie, że bloki nadal będą wydobywane. Tak zwani górnicy (czyli osoby, które udostępniają moc obliczeniową swojego komputera, karty graficznej) dalej będą otrzymywać nagrody, ale tylko z opłat transakcyjnych.

Czy mogę płacić kartą w Bitcoinie lub innej kryptowalucie?

Tak, istnieją tego typu usługi, np. polski BitBay oferuje kartę zasilaną środkami zgromadzonymi na giełdzie.