B Blockchain  (Przeczytany 2240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony 2 lat temu przez becometa
{alt}
Czym jest Blockchain?
Łańcuch bloków / Łańcuch blokowy

Blockchain służy do przechowywania oraz przesyłania informacji. Składa się z pakietów danych, bloków oraz węzłów. U podstaw każdego łańcucha bloków leżą specjalne metody kryptograficzne, które uniemożliwiają modyfikowanie wprowadzonych do niego danych po ich rozpropagowaniu.
Za twórcę technologii blockchain uznajemy Satoshiego Nakamoto (lub grupę osób tak nazwaną), który u podstaw kryptowaluty Bitcoin osadził właśnie wymyśloną przez siebie technologię. Bitcoin oraz sam Blokchain rozwijany jest obecnie przez dużą ilość deweloperów, którzy robią to za darmo.

Technologia blockchain stoi u podstaw najbardziej rozpoznawalnych kryptowalut. Korzystają z niego: Bitcoin, Ethereum oraz Litecoin.

Blockchain wytłumaczony prostymi słowami - z przymrużeniem oka (źródło)
Cytat
Uznajmy, że posiadasz plik ("Księga" - Ledger) w którym trzymane jest saldo twojego konta bankowego oraz zapisane są w nim wszystkie transakcje płatnicze jakie wykonałeś w Internecie. Dwóch księgowych (nazwijmy ich "górnikami") ma ten sam plik na swoich komputerach. Przez dzielenie się tym plikiem z nimi stajesz się "Węzłem" - Node, a sam plik staje się "Rozproszony" - Distributed. Podczas dokonywania przez Ciebie kolejnych transakcji Twój komputer wysyła wiadomość e-mail do każdego księgowego, aby go o tym poinformować.

Każdy księgowy pędzi, aby jako pierwszy sprawdzić, czy Cię na tę transakcję stać (i dzięki temu otrzymać zapłatę w "Bitcoinach"). Pierwszy z nich, który sprawdzi i potwierdzi, że Cię na to stać, wysyła mail używając opcji "ODPOWIEDZ WSZYSTKIM", dołączając swoje wyliczenia, jako formę weryfikacji swojej pracy ("Dowód pracy - Proof of Work"). Jeśli drugi księgowy zgodzi się z obliczeniami pierwszego, wszyscy aktualizują posiadany przez nich plik ("Księgę").

Typy blockchainów oraz ich alternatywy
Najbardziej rozpowszechnioną formą są publiczne łańcuchy bloków. W 2018 r. co raz większym zainteresowaniem cieszą się
korporacyjne łańcuchy bloków (R3), EWF) oraz prywatne łańcuchy bloków (Agora).

Najpopularniejszymi alternatywami dla tradycyjnego blockchain są:
  • Tangle (autorstwa IOTA)
  • Ripple Consensus Ledger (Autorstwa Ripple)
  • Hashgraph
  • PHANTOM
  • BlockDAG (np. Byteball)


aaa