Co politycy, rząd, organy państwa i uczeni powiedzieli o blockchain/krypto?  (Przeczytany 5678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony 2 lat temu przez becometa
Patrząc na nagłówki wiadomości w mediach, telewizji oraz prasie, łatwo można wyciągnąć wniosek, że wokół kryptowalut zbierają się czarne chmury. Co raz więcej wypowiedzi polityków, przedstawicieli organów państwa, rządu lub urzędów wskazują na umiarkowane bądź negatywne podejście do kwestii kryptowalut.

Po wstępnej fazie fascynacji i chęci wspomagania inicjatyw wokół blockchainu przez rząd (nawiązanie do wsparcia Ministerstwa Cyfryzacji dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain), końcówka 2017 i początek 2018 roku, to silne wskazanie na realizację scenariusza w którym regulacje dotyczące kryptowalut będą nabierały na sile. Inaczej ma się sprawa technologii blockchain.

Prawdziwe podejście rządzących krajem poznamy dopiero po zakończeniu i opublikowaniu wyników prac zespołu powołanego przez Premiera Morawieckiego w styczniu br. Na dzień dzisiejszy zespół ten boryka się z prawie miesięcznym opóźnieniem, a próby dotarcia do jakichkolwiek informacji na temat jego prac kończą się niepowodzeniem.

W celu należytego przedstawienia opinii poszczególnych, ważnych osób w naszym kraju zebraliśmy ich wypowiedzi i prezentujemy je w formie cytatów. Niektóre wypowiedzi zostały pocięte, tak aby nie wydłużać i tak ogromnej ściany tekstu, która już powstała.
Każda z wypowiedzi zawiera odniesienie do źródła w którym łatwo - czytelnikowi - jest zweryfikować prawdomówność zawartego cytatu.
Cztery uwagi:
  • Pocięte fragmenty wypowiedzi rozdzielone są dwoma nawiasami z trzema kropkami pomiędzy nimi (...). Oznacza to, że wypowiedź zawierała więcej informacji, jednak została o nie skrócona aby zaprezentować podejście jedynie do kwestii kryptowalut/blockchain/regulacji
  • W niektórych miejscach znajdziesz określenie (dop.), które oznacza, że słowo przed nawiasem zostało dopisane przez nas w celu zrozumienia kontekstu cytowanej wypowiedzi.
  • Klikając na nazwę stanowiska/funkcji w danym wierszu, strona przeniesie Cię bezpośrednio do wypowiedzi tej osoby
  • Cytaty pozbawione są naszego komentarza w celu zachowania jak największej neutralności. Niektóre z nich jasno wskazują na negatywne podejście, inne uwypuklają neutralne podejście danej osoby, a jeszcze inne wskazują na jej przychylność w odniesieniu do technologii blockchain i tematyki kryptowalut. Niech każdy bazując na tym spisie dokona własnej oceny sytuacji.

Stanowisko / funkcjaImię i nazwisko
PremierMateusz Morawiecki
Prezes NBPAdam Glapiński
Wiceprezes NBPPiotr Wiesiołek
Dyr dep. Sys. Płatniczego NBPAdam Tochmański
Prezes ZBPKrzysztof Pietraszkiewicz
Dyr Zesp. Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych ZBPNorbert Jeziorowicz
Dyr Dep. Systemu Podatkowego MFFilip Świtała
Zastępca dyrektora departamentu UKNFKrzysztof Góral
Przewodniczący KNFMarek Chrzanowski
Prezes UOKIKMarek Niechciał
Podsekretarz stanu w Ministerstwie RozwojuJadwiga Emilewicz
Podsekretarz stanu w Ministerstwie CyfryzacjiKarol Okoński
Była Minister Cyfryzacji w latach 2015-2018Anna Streżyńska
Szef strategii w PKO BPSzymon Wałach
Rzecznik FinansówAleksandra Wiktorow
Urząd Skarbowy-
Bank BZ WBK
mBank
Bank Pekao
-
Poseł PISJan Szewczak
Poseł PISWojciech Murdzek
dr Damian Rusinek
dr hab.Krzysztof Piech
dr hab.Robert Kurek
drAnna Piotrowska

Kryptowalutowe cytaty

Premier - Prezes Rady Ministrów
Reporterka: Ostatnie pytanie na temat Bitcoina i/lub kryptowalut. Czy zwracacie na nie uwagę/monitorujecie je?
Mateusz Morawiecki: Tak zwracamy na nie uwagę/monitorujemy je.
Reporterka: Czy uregulujecie je prawnie?
Mateusz Morawiecki: Będziemy je regulować. (w tym miejscu nie jesteśmy w stanie zrozumieć co na myśli miał premier). Niedawno doświadczyliśmy bardzo dużego skandalu shadowbankingowego (szarej bankowości) o nazwie Amber Gold i nie chcemy mieć kolejnego.
Reporterka: Ok, na szybko. Jak je uregulujecie prawnie? Zakażecie ich?
Mateusz Morawiecki: Zakażemy bądź wprowadzimy pewne specjalne przepisy, specjalne regulacje, aby nie włączyło się w to zbyt wielu nieświadomych ludzi oraz aby nie okazało się, to kolejną piramidą Ponziego.

Prezes NBP (Narodowego Banku Polskiego)
Cytat: Adam Glapiński za konferencją prasową po Radzie Polityki Pieniężnej /09/11/2017/ - Źródło: https://goo.gl/M5YNrH
Wszystkie kryptowaluty są pseudowalutami, bo w polsce obowiązuje prawo, które stanowi, że tylko bilety narodowego banku polskie są pełnoprawnym środkiem płatniczym - no i oczywiście karty wszelkiego rodzaju, pieniądz wirtualny a nie tego rodzaju.
(...)
stan prawny jest oczywisty. Kryptowaluty są legalne w polsce, w krajach Unii Europejskiej. Sa kraje na świecie w których się już zakazało używania kryptowalut. My poprzestajemy na ostrzeżeniach.
(...)
Przestrzegamy zwykłych, że tak powiem obywateli, oszczędzających, którzy by chcieli tak zwany wdowi grosz tam angażować. Jeśli to robią bardzo młodzi ludzi, którzy lubią ryzyko, lubią stawiać na wyścigach konnych czy na innych ryzykownych przedsięwzięciach, to oczywiście to jest legalne. Wahania notowań są ogromne. Tak samo wysokie wzloty, jak gwałtowne spadki.
(...)
Będziemy te ostrzeżenia ponawiać (...) żeby się nie powtórzyła historia, że jacyś szarzy oszczędzacze, że tak powiem, zdeponowali tam swoje pieniądze i mogliby mieć potem pretensje do instytucji państwowych czy publicznych, że nie wiedzieli, że to jest jakiegoś innego rodzaju inwestycja.
(...)
Nas tu interesuje ostrzeganie społeczeństwa przed po prostu bezmyślnym wycofywaniem, czy pochopnym wycofywaniem z lokat bankowych, które są słabo oprocentowane i przerzucanie w takie ryzykowne miejsce. Już fundusze inwestycyjne są bardzo ryzykowne, a kryptowaluty no to jest... jazda bez trzymanki.
(...)
To nie zmienia tego, że NBP podobnie jak KNF popiera ogólnie nowoczesne, różne narzędzia bankowe, finansowe, tak zwany fintech w szczególności to jest przyszłość systemu bankowego i to się bardzo szybko rozwija. Nie wiadomo też jak to będzie z tym kryptowalutami.
(...)
Intencjonalnie chętnie bym tego (kryptowalut) zakazał. Ale to by blokowało rozwój narzędzi, rynku i całego tego fintechu. Musimy też patrzeć jak wyglądają regulacje w krajach Unii Europejskiej i Eurozonie. Wszystkie banki centralne to obserwują, zazwyczaj mają komórki większe lub mniejsze, które to obserwują, zajmują się. My mamy taką specjalną, wspólną instytucję z KNF-em, z kilkudziesięcioma różnymi instytucjami. Bardzo pilnie to obserwujemu. Tutaj gdzieś kształtuje się przyszłość systemu, ale to jest taka przyszłość gdzie rola centralnego banku będzie mniejsza, a ryzyko co raz większe.
(...)
Ja bym się kierował w kierunku zakazu, ale on ma też wiele złych stron. Będziemy robić tak jak cała Europa.
kryptowaluty takie, jakie są w tej chwili są, około stu, wnoszą ogromny niepokój, pole do spekulacji, coś, co może być niedostępne służbom kryminalnym, podatkowym. I w dłuższej perspektywie, myślę, coraz bardziej radykalne kroki będą podejmowane, żeby to ukrócić. Na razie mamy takie egzotyczne kraje, jak Chiny, Korea Południowa czy Tajlandia, które z tym walczą. My po prostu będziemy robić to, co zachodnia Europa i system banków europejskich. Jak one zakażą kryptowalut, obrotów, budowania funduszy inwestycyjnych na nich opartych, to my też zakażemy.
(...)
Technologia "blockchain" wymaga rozwoju i nakładów. Jest bardzo obiecująca: przyspiesza operacje, pozwala pamiętać wszystkie operacje tak, że one nie mogą zniknąć, stwarza pole do oporu przeciwko cyberatakowi, co w przypadku krajów bałtyckich jest tak istotne. Jest bardzo obiecująca i trzeba w nią inwestować, ale są z nią niestety związane kroptowaluty, które są niepokojące i szkodliwe.
(...)
Jak jakiś student chce się tym zająć i zaryzykować, zamiast grać w toto-lotka czy w wyścigach konnych, to może postawić na takiej loterii. Ale tacy ludzie, a nie przeciętny oszczędzający Polak.

Wiceprezes NBP (Narodowego Banku Polskiego)
(...) bank centralny odpowiada przede wszystkim za stabilność finansową i widzi pewne ryzyka, jeżeli chodzi o kryptowaluty. Natomiast zupełnie inaczej traktujemy sprawę blockchain.
(...)
Dostrzegając potencjalne ryzyka dla użytkowników kryptowalut i obserwując stopniowy ich rozwój, w tym m.in. bardzo duży wzrost ich ceny, zarówno Narodowy Bank Polski, jak i Komisja Nadzoru Finansowego uznały za zasadne wyrażenie wspólnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie, zawierającego w szczególności ostrzeżenie przed ryzykami związanymi z kryptowalutami
(...)
W komunikacie wskazano m.in., że nie są one walutami, nie są prawnym środkiem płatniczym i nie są emitowane przez bank centralny państwa. NBP i KNF ostrzegają użytkowników przed zakupem kryptowalut i inwestowaniem w nie środków finansowych, ponieważ z ich posiadaniem wiążą się ryzyka. (...) Dodatkowym zagrożeniem ważnym z punktu widzenia interesów państwa jest możliwość wykorzystania kryptowalut w procederze prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, na co zwraca uwagę generalny inspektor informacji finansowej. W komunikacie zaznaczono, że konieczne jest odróżnienie kryptowalut od samej technologii blockchain, wykorzystywanej przez część kryptowalut.
(...)
Narodowy Bank Polski nie jest przeciwny rozwojowi technologii informatycznych w zakresie finansów, w tym również samej technologii rozproszonego rejestru, ale bez wykorzystania kryptowalut. NBP nie dostrzega bezpośrednich zagrożeń wynikających z rozwoju samej technologii rozproszonego rejestru, ponieważ nie tworzy ona ryzyka o charakterze finansowym.
(...)
Co do PKO BP, to wiadomo mi, że ten bank planuje wykorzystanie technologii blockchain.
(...)
Dzisiaj jesteśmy mocno sceptyczni, jeżeli chodzi o kwestię kryptowalut i nie dlatego, że chcemy być przeciwni postępowi.

Dyrektor departamentu Systemu Płatniczego NBP (Narodowego Banku Polskiego)
Prawdziwe waluty od lat mają także formę elektroniczną w postaci zapisów na rachunkach banków. Błędem jest zaś utożsamianie kryptowalut z walutami, jak złoty czy dolar. Bitcoin w coraz mniejszym stopniu jest środkiem płatności, stał się narzędziem spekulacji.
(...)
banki centralne nigdy nie będą emitować kryptowalut, tylko prawdziwą walutę, co najwyżej w formie cyfrowej.
(...)
Czym innym są kryptowaluty, a czym innym pieniądz emitowany przez bank centralny w postaci znaków pieniężnych, a nawet pieniądz bezgotówkowy, który powstaje w bankach komercyjnych, zwany czasem fiat money lub pieniądzem fiducjarnym. Inwestowanie w kryptowaluty wiązać się może z różnymi rodzajami ryzyka.
(...)
technologia blockchain może znaleźć zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z jakimiś rejestrami czy bazami danych. Wiem, że KDPW zastanawia się nad zastosowaniem blockchain do obsługi elektronicznego głosowania na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Banki widzą zaś w tej technologii potencjał na realizację tzw. trwałego nośnika, który jest wymagany do skutecznego doręczenia korespondencji klientowi.
(...)
dopóki technologia blockchain nie będzie dojrzała, sprawdzona i wszystkie wątpliwości nie zostaną wyeliminowane, dopóty jej zastosowanie w poważnych systemach przeprowadzających rozliczenie lub rozrachunek transakcji finansowych nie będzie szybkie.

Prezes ZBP
(...) w środowisku bankowym bardzo intensywnie, a może nawet bardziej, pracujemy nad zastosowaniem technologii blockchain w systemie finansowym z partnerami, którzy współpracują z systemem finansowym.
(...)
Jest to technologia obiecująca. Myślę, że za kilka miesięcy będziemy mogli państwa poinformować o wykorzystaniu w niektórych miejscach tej technologii.
(...)
jeśli chodzi o kryptowaluty, chciałbym powiedzieć, że postępowanie banku centralnego, jak i Komisji Nadzoru Finansowego, a myślę, że także powściągliwość wszystkich członków KSF lub stanowisko negatywne, są usprawiedliwione, dlatego że po prostu nasi obywatele zostali poinformowani o ryzykach.
(...)
sądzę, że w ciągu kilku miesięcy powinna być podjęta, czy wypracowana decyzja – pewnie z udziałem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – w sprawie tego, czy wystarczą same ostrzeżenia. Być może powinna być decyzja zakazująca.
(...)
Dynamika procesów w obszarze kryptowalut jest tak gwałtowna i następuje w tak krótkim czasie, że wszystkie doświadczenia z innych rynków, dotyczące tworzenia się pewnych zjawisk spekulacyjnych i niebezpiecznych pokazują, że ta dynamika jest po prostu zbyt duża, żeby nie doszło do możliwości gwałtownych korekt.
(...)
Gdyby się okazało, że sytuacja idzie w złym kierunku i może doprowadzić do wielomilionowych strat naszych obywateli (…), należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem swoistego zakazu funkcjonowania tego typu instytucji na rynku finansowym, by nie narażać obywateli na straty.

Dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych ZBP
(...) są przykłady tego, że technologia blockchain funkcjonuje w oderwaniu od kryptowalut już teraz i to z sukcesem. Jest to technologia, która w niektórych okolicznościach ma bardzo dużo zalet. Takich przykładów jest już wiele.

Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego Ministerstwa Finansów
Generalnie przyglądamy się technologii blockchain. Przyglądamy się również kryptowalutom. Przyznam, że jeżeli chodzi o kryptowaluty, to nasze podejście jest umiarkowanie negatywne ze względu na to, że krytpowaluty są anonimowe.
(...)
przyglądamy się również technologii blockchain.

Zastępca dyrektora Urzędu Kontroli Nadzoru Finansowego
(...) widzimy duży potencjał w technologii blockchain. (...) Zgadzamy, że technologia musi był odpowiednio przetestowana w konkretnych rozwiązaniach. Natomiast chyba nikt nie ma wątpliwości, że posiada ona potencjał

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
Nie zainwestowałbym w bitcoina. Uważam kryptowaluty za towar, który jest obarczony bardzo dużym ryzykiem. To towar, na którym się spekuluje. I nie tylko sam bym nie zainwestował, ale odradzam to innym.
(...)
Jako KNF (dop.) Nie widzimy uzasadnienia dla tak dużej wartości tego dobra. Informujemy, że podejrzewamy napędzanie ceny spekulacjom. Klienci powinni sami decydować na podstawie informacji, które mają.
(...)
Wiele produktów oznaczonych jako kryptowaluty, to piramidy finansowe. I mamy problem, bo na fali zainteresowania bitcoinem rozwijają się oferty, produkty będące po prostu tylko właśnie nimi.
(...) KNF z NBP umieszcza w internecie kampanie, takie spoty, które nagraliśmy samodzielnie, własnymi siłami żeby ostrzec klientów rynku finansowego przed tą inwestycją, jako inwestycją obarczoną wysokim ryzykiem. Uwazajnakryptowaluty.pl (dop.)
(...)
W ciągu kilku miesięcy przygotujemy kampanię bardziej profesjonalną skierowaną szerzej, taką którą będziemy mogli w postaci bannerów czy spotów umieścić nie tylko w internecie na naszej stronie internetowej.
(...)
Wiele produktów oznaczanych jako kryptowaluty to piramidy finansowe. (...) Na tej fali zainteresowania Bitcoinem, czyli kryptowalutą rozwijają się oferty - nie chcę wspominać nazw jako urzędnik.
(...)
Z jednej strony mamy presję aby nadmiernie nie regulować rynku, żeby zostawić swobodę - ja to oczywiście uważam za słuszne - jak największą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej strony mamy nowe produkty czy nowe schematy stosowane przez oszustów, którzy probują wykorzystać sytuację, tę chwilę i modę na przykład na kryptowaluty i zarobić na tym oferując znane nam schematy w zakresie piramid finansowych. Próbujemy temu przeciwdziałać zgodnie z polskim prawem.
(...)
Jeżeli chodzi o kryptowaluty, traktujemy je jako towar (commodity).

Prezes UOKIK
Nie można wykluczyć, że wśród rekomendacji dotyczących zagrożeń finansowych związanych m.in. z kryptowalutami będą propozycje zmian legislacyjnych.
(...)
Dziś już nie jest tak, jak w przypadku afery Amber Gold, gdy instytucje państwa nie funkcjonowały. Dziś instytucje działają i wszystkie koła się kręcą, ale chodzi o to, by kręciły się w tym samym kierunku

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju
blockchain (dop.) - jest to jedna z bardziej obiecujących technologii rozwijających się dzisiaj na świecie.
(...)
z perspektywy administracji centralnej przyglądamy się temu z ogromną uwagą. Nie tylko przyglądamy się, ale także wspieramy rozwój tych technologii. Chcielibyśmy, żeby nowoczesne spółki technologiczne, czy startupy, które dzisiaj opracowują takie technologie, opracowywały je przy naszym wsparciu. Nie tylko przy wsparciu administracji, ale także polskich banków.
(...)
w kontekście kryptowalut bardzo trudno jest określić ich realną wartość. Jest to jeden z podstawowych problemów, z którymi tak naprawdę mierzy się dzisiaj świat, nawet wiedząc o tym – i państwo też doskonale to wiedzą – że jest ileś państw na świecie, które uważają bitcoin za walutę. Natomiast na to pytanie nie ma jeszcze dzisiaj odpowiedzi.
(...) 
Będąc optymistycznie nastawiona i patrząc na te technologie z ogromnym zainteresowaniem, jednocześnie mam w pamięci, jak pewnie większość z państwa, gorączkę tulipanową w XVI wieku w Holandii. Jedna cebulka czarnego tulipana miała wartość 4 wsi. W ciągu jednej nocy ta wartość pękła, jak bańka mydlana. Nie chcę powiedzieć, że z technologią blockchain będzie podobnie, natomiast mamy to w pamięci. Warto wyciągać lekcje z historii.
(...)
Mogą państwo powiedzieć, że dzisiaj pieniądz jest również wirtualny. Ale pieniądz jest podparty przez wiarygodność instytucji finansowych, przez wiarygodność państwa. I w tej relacji na tym buduje swoją wartość.
(...)
A bitcoin jest rzeczywiście walutą wirtualną. Jego cena wynika jedynie z podaży i popytu, a zatem może podlegać dużym fluktuacjom. Obawy mogą budzić cyberkradzieże.
(...)
Regulacje prawne dotyczące tradycyjnego sektora finansowego nie przenoszą się na bitcoina. Mamy wyroki Trybunału Sprawiedliwości. Na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości wymiana walut tradycyjnych na bitcoin jest zwolniona z podatku VAT. Mamy podobną decyzję z 15 lutego 2016 r. Izba skarbowa wydała interpretację stwierdzającą zwolnienie wymiany bitcoinów z podatku VAT.
(...)
Jak wspomniałam, to co dziś na pewno stoi przed nami, to zrozumienie i umiejętność zmierzenia tej kryptowaluty. To jest ciągle wyzwanie. Kryptowaluta, to jedno. Natomiast, jeśli chodzi o samą technologię blockchain (...) widzimy z całą pewnością wiele możliwości, wiele zastosowań.
(...)
Jesteśmy również zainteresowani stworzeniem piaskownicy legislacyjnej, a zatem takiego rozwiązania, które będzie działać w sposób pilotażowy.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji patrzy na sprawę kryptowalut bardziej z perspektywy technologii, czy tego, co jest pod spodem i co oddziela technologię od samej kwestii walut cyfrowych, czy kryptowalut, bo nie jest we właściwości Ministerstwa Cyfryzacji, żeby oceniać kwestie regulacji, czy deregulacji samych walut. Natomiast ministerstwo bardzo interesuje się samą technologią – technologią rozproszonego rejestru, którego wycinkiem jest blockchain, z uwagi na transformacyjny charakter technologii, zupełnie innowacyjny i potencjał do zastosowania w różnych miejscach administracji, nie tylko prywatnej, ale również państwowej.
(...)
Mówimy też o systemie wyrażania woli, o głosowaniu, o potwierdzeniu tożsamości, potwierdzeniu praw do własności, czy tzw. notaryzacji. Ministerstwo Cyfryzacji jest bezwzględnie zainteresowane zastosowaniem technologii rozproszonego rejestru w administracji publicznej, jak również w sektorach strategicznych.
(...)
Podkreślamy to, że z racji wczesnego etapu rozwoju tej technologii jest bardzo ważne, żeby podnosząc poziom bezpieczeństwa informatycznego i ekonomicznego kraju, właśnie w Polsce podjęto wspólne prace międzyresortowe i międzysektorowe (...) po to, żeby na tym budować nasz, polski kapitał intelektualny, wiedzę technologiczną, jak również testować pewne ramy legislacyjne, czy legislacyjno-regulacyjne.
(...)
Uważam, że w tych badaniach i próbach zastosowania w administracji publicznej powinniśmy jako Polska uczestniczyć, tym samym dając szansę tym wszystkim firmom, które w tym obszarze działają.
Cytat: Karol Okoński odpowiadając na pytania zadane dzień wcześniej przez posła Arkadiusza Marchewkę /23/02/2017/ - Źródło: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisja.xsp?documentId=DE19A1A406FF7D27C12580D1003CABA0&symbol=WYPOWIEDZ_TRANSMISJA
(...) widzimy duży potencjał i szanse na to, żeby tę technologię blockchain (dop.) zacząć wykorzystywać w naszych rozwiązaniach. Jest powołany specjalny strumień Blockchain i Kryptowaluty w ramach programu ˝Od Polski papierowej do cyfrowej˝ i w ramach tych prac są prowadzone wspólnie z ekspertami analizy, w jaki sposób tę technologię można w państwie wykorzystać, również w Systemie Rejestrów Państwowych. Niemniej w tym momencie nie mogę jednoznacznie przesądzić, kiedy dokładnie to się stanie. Natomiast na pewno będzie to poważnie rozważone.

Była Minister Cyfryzacji w latach 2015-2018, obecnie właścicielka firmy MC2 oraz doradca firmy Kinguin
Cytat: Anna Streżyńska /24/02/2018/ - Źródło: Net-Media TV, Nie słodzą, więc BEZ CUKRU - rozmowa z Anną Streżyńską https://goo.gl/DQ4ZyF
teraz to jest ten okres ćwiczeń na blokchainie, a w szczególności jeżeli chodzi o waluty cyfrowe
(...)
my, Polska (dop.) idziemy w zasadzie w przeciwnym kierunku niż większość krajów. Doniesienia prasowe o blokowaniu kryptowalut w innych krajach, po pierwsze dotyczą niewielkiej ilości krajów, po drugie nie mówi się takiej pełnej prawdy na temat tego co to znaczy blokowanie tych kryptowalut w innych krajach. Przeważnie chodzi o ścisłe uregulowanie albo o zablokowanie tych pośredników czy graczy na rynku kryptowalutowym, którzy generują jakieś zagrożenia dla klientów ponieważ swoją działalność nie prowadzą w zgodnie z obowiązującym prawem.
(...)
W większości państw nawet banki inwestują w kryptowalutę bo ona jest czymś w rodzaju współczesnego złota, czyli taką wartością, która jest oparta na konkretnym materialnym desygnacie. U nas w Polsce powiedziałabym raczej mamy w tej chwili do czynienia z epoką niewiedzy i strachu, plus nie ma moim zdaniem wątpliwości, że kryptowaluty naruszają interesy pośredników czyli banków. Banki, które z tyłu robią rozmaite rozwiązania blokchainowe na zapleczu, eksperymentują z tym, sprawdzają w jaki sposób wykorzystać tę nowoczesną technologię. Jednocześnie niechętnie patrzą na to, że obrót finansowy odbywa się poza nimi.
(...)
Umówmy się, że my nie mamy nic innego niż cyfrowe waluty oraz papier i złom. Tak naprawdę w rozliczeniach w biznesie czy administracji posługujemy się zapisem liczbowym, a nie realnym „czymś", opartym na złocie. Mamy już wirtualną walutę, tylko że niezwykle źle kontrolowaną. Nie wiemy tak naprawdę, kto je emituje, a to często prywatne firmy. Dopiero zapis cyfrowy, taki jak w blockchain, uwiarygadnia wszelkie transakcje.
(...)
Kryptowaluty kojarzą się z ciemnymi mocami.

Szef strategii w PKO BP
Jesteśmy pierwszym bankiem, który zakomunikował uruchomienie technologicznych testów opartych o blockchain.
W polsce nie mamy takich banków na skalę globalną, jak największe banki na świecie, które mogą sobie pozwolić sobie na takie testy związane z globalnymi standardami. Więc w tym zakresie to nie jest pewnie obszar który będzie najmocniej rozwijany w Polsce.
(...)
Polska bardzo możliwe, że będzie obserwować co się dzieje i warto być przygotowanym technologicznie zeby relatywnie szybko wpinać się w te globalne standardy.
(...)
Technologia blockchain będzie w przyszłości ważna dla banków. Jako największy bank w Polsce chcemy być zaznajomieni z tą technologią, chcemy wiedzieć jak ją obsługiwać i jak być na nią przygotowani.
(...)
Banki pewnie nie będą wszystkie aż tak hurra optymistyczne jeżeli chodzi o wszystkie kryptowaluty. Poziom spekulacyjności i bańki rosnącej na tym myślę, że jest wystarczająco ostatnio sygnałem do tego żeby nawet część regulatorów wydała ostrzeżenie w tym zakresie. Jestem bardzo ostrożny. (...) Wierzę, że regulatorzy mają powody do obaw. Ale blokchain jako technologia może mieć wiele ciekawych zastosowań.

Rzecznik Finansów
W tej chwili nie mamy żadnych zgłoszeń od poszkodowanych. Wiemy doskonale, że kryptowaluty to szybko rozwijający się rynek. Nie chcemy zostać w tyle, więc w 2017 roku na pewno powstanie raport na temat Bitcoina w Polsce. Biuro Rzecznika Finansowego sprawdzi, jak wyglądają regulacje prawne kryptowalut w innych krajach oraz w Polsce.

Urząd Skarbowy
Cytat: Nasz komentarz na podstawie http://sip.mf.gov.pl/ słowo kluczowe "kryptowalut"
W odpowiedziach na indywidualne interpretacje podatkowe fiskus stosuje różne podejścia. Od początku 2018 roku w indywidualnych interpretacjach podatkowych urząd wskazuje na konieczność rozliczenia się z podatku przy każdej wymianie na poziomie krypto-krypto, a nie tak jak miało to miejsce wcześniej krypto-fiat. Nie jest znane żadne oficjalne stanowisko klarujące podejście do rozliczania się z kryptowalut w kraju.
Dodatkowo: Obowiązujące w Polsce przepisy prawa cywilnego nie definiują charakteru prawnego kryptowalut. Użycie ich do do dokonywania rozliczeń między kontrahentami ma znaczenie tylko na polu prawa cywilnego.

Bank BZ WBK
Nie wypowiadamy umów osobom fizycznym, które w sposób standardowy kupują/sprzedają kryptowaluty.
(...) wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut do nielegalnej lub nieetycznej działalności, Bank opierając się na określonej w kodeksie cywilnym zasadzie swobody umów podjął decyzję o nienawiązywaniu, co do zasady, relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, gdy współpraca została już podjęta. Dotyczy to przykładowo giełdy kryptowalut, kantorów handlujących w przewadze kryptowalutami lub innych klientów, dla których taki handel jest głównym przedmiotem działalności. W swej decyzji Bank kierował się również stanowiskiem KNF, wskazującym na bardzo wysokie ryzyko inwestowania w kryptowaluty.

mBank
Cytat: Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy mBanku za BusinessInsider /10/02/2018/ - Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/mbank-zamyka-konta-za-handel-kryptowalutami/0twycmk
Nie nawiązujemy relacji biznesowych z klientami świadczącymi usługi oferowania wirtualnych walut. Jeżeli forma prowadzonej (...) działalności gospodarczej narusza nasze regulacje, to mogliśmy wypowiedzieć (...) umowę korzystania z rachunku firmowego.

Zgodnie z naszą polityką nie nawiązujemy relacji biznesowych z firmami handlującymi kryptowalutami. Nie ma znaczenia, że działają one legalnie. My mamy obowiązki związane z wykonaniem środków bezpieczeństw.

Bank Pekao
Zgodnie z aktualną polityką Bank nie utrzymuje relacji z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie obrotu walutami wirtualnymi.
(...)
Działalność w zakresie obrotu walutami wirtualnymi uniemożliwia skuteczne monitorowanie aktywności klienta i ustalenie źródła pochodzenia środków na rachunkach, a tym samym ciążących na Banku obowiązków wynikających z artykułu 8b ustawy z 16.11.2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
(...)
W myśl wymogów ustawy Bank stosuje środki bezpieczeństwa finansowego wobec wszystkich swoich klientów, w tym prowadzi bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych z klientem, bada źródło pochodzenia wartości majątkowych oraz dokonuje oceny ryzyka prania pieniędzy.

Poseł PIS
Pamiętajmy, że bitcoin miał być wirtualnym złotem, czy lustrzaną koncepcją wartości złota. Jednak poszło to w innym kierunku.
(...)
Rozumiem, że jako ustawodawcy i przedstawiciele instytucji publicznych musimy zwracać uwagę na to, żeby przy tej okazji nie dochodziło do zwyczajnych oszustw na tym rynku. Znana jest sprawa dascoin. Znany jest ten problem. Oczywiście, takie sprawy mogą zaszkodzić nawet przyzwoitym rozwiązaniom i przyszłościowym pomysłom
(...)
Chciałem podziękować panu posłowi Wojciechowi Murdzkowi, że w ogóle ten temat podjął. Jako jedyny upierał się przy tym, żebyśmy się tym koniecznie zajęli. (dop. podziękowanie za zwołanie komisji finansów publicznych)
(...)
Trochę dziwi mnie małe zainteresowanie tą tematyką banków działających w Polsce, bo na świecie jest to temat, który w świecie bankowym jest na tapecie. Niektórzy chcą tworzyć jakieś platformy, rynki i wskaźniki do tego. Być może ze świata nadejdzie ten sygnał, że to zostanie – jak się mówi – przyklepane, że jednak na tym da się zarabiać i może to czemuś sensownemu służyć.
(...)
Moja opinia jest na razie bardzo wstrzemięźliwa. To znaczy wydaje mi się, że na razie trzeba to dość dokładnie obserwować i pilnować, żeby nie podpinały się pod to jakieś oszukańcze historie.

Poseł PIS
W Polsce to nie jest tylko kwestia zgody, że albo się na to zgodzimy, albo się nie zgodzimy, bo to zjawisko rozwija się w skali globalnej niezależnie od tego, czy coś zrobimy, czy czegoś nie zrobimy.
(...)
Natomiast jest to duże wyzwanie, bo w różnych opiniach – jeszcze z ubiegłego roku – była chyba niepodważalna teza, że jeśli chodzi o nasz potencjał intelektualny, o zaangażowanie podmiotów i osób krajowych byliśmy plasowani w pierwszej trójce światowej, jeśli chodzi o tę technologię. Jednak w ciągu roku jesteśmy już według różnych zestawień na ósmym miejscu. Dlaczego? Dlatego, że nikt nie zajął się tym w formie bardzo wyraźnej pomocy, żeby ta technologia rozwijała się u nas jeszcze bardziej dynamicznie.
(...)
są firmy, które chcą działać legalnie i chcą od tej dziedziny życia płacić podatki. I te podatki już zaczynają być interesujące. Jeżeli nie stworzymy minimalnych ram zasad, to będziemy współwinni wytworzenia się szarej strefy. Ktoś, kto nie wie, według jakich zasad, komu i dlaczego miałby zapłacić podatek, nie będzie go płacił, bo nie ma pojęcia, jak to zrobić, żeby być w porządku.
(...)
odwrócenie się plecami i udawanie, że nas to nie obejdzie rodzi więcej ryzyk niż zmierzenie się z tą technologią.
(...)
Narodowy Bank Polski mówi, że jest przeciwko tej części kryptowalutowej technologii blockchain, a z drugiej strony słyszymy, że PKO Bank Polski chce się tą technologią zajmować i przymierza się do tego, żeby ją wykorzystać. W obszarze jednego państwa mamy dwa podmioty, na które powinniśmy mieć wpływ – rząd i parlament. Mamy dwie koncepcje. Nie może tak zostać, że każdy będzie działał w swoim kierunku.
Cytat: Wojciech Murdzek /18/12/2017/ - Źródło: https://fintek.pl/pis-nie-jest-przeciwko-kryptowalutom-trwaja-konsultacje/
Nieprawdą jest stwierdzenie, że kryptowaluty przyczyniają się tylko do zwiększenia szarej strefy, a operują nimi tylko ludzie nieuczciwi. Zgłasza się do nas wiele legalnie działających firm, które chciałyby, aby ktoś w końcu uregulował Bitcoina i kryptowaluty w Polsce.
(...)
Zbyt duże ograniczenia mogą skutkować odpływem za granicę polskich inżynierów i ludzi zainteresowanych nowoczesnymi technologiami. Ponadto nawet przeciwne kryptowalutom NBP i KNF widzą potencjał w technologii blockchain.

Dyrektor Centrum Technologii Blockchain Uczelni Łazarskiego, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain
(...) dzienne obroty na rynku walut cyfrowych w Polsce to prawie 100 mln zł. Mówię o dziennych obrotach. Podatki płacone przez całość branży to już ok. 100 mln zł rocznie. Nasze prognozy wskazują, że w ciągu trzech lat to może być już 0,5 mld zł rocznie.
(...)
Jeżeli chodzi o edukację, bańki spekulacyjne itd., to cała branża chciałaby tutaj współpracować z regulatorami i wspólnie ostrzegać przed tego typu ryzykami. I też to robi już od kilku miesięcy. Mówię o inicjatywie kanonu dobrych praktyk firm sektora walut cyfrowych. Każda z firm zobowiązała się ostrzegać swoich klientów i to dobrowolnie. Nikt ich do tego nie zmuszał. Zobowiązały się ostrzegać klientów przed ryzykami, które wiążą się z walutami cyfrowymi.
(...)
Większość firm sektora blockchain i walut cyfrowych zarejestrowana jest poza naszym krajem. Niektóre osoby wręcz przenoszą się, czy planują przeniesienie się wraz z rodzinami za granicę, bo tam są korzystniejsze warunki. Nie warunki podatkowe, tylko warunki regulacyjne do tego, żeby prowadzić nieskrępowaną działalność gospodarczą. I na koniec chciałbym podkreślić, że środowisko walut cyfrowych w naszym kraju i środowisko technologii blockchain bardzo chętnie włączy się w każdą inicjatywę, która służyłaby rozwojowi tego rynku nawet, jeśli trzeba byłoby ostrzegać i edukować społeczeństwo, co m.in. robimy już od wielu miesięcy.
(...)
Jeśli chodzi o to, czy banki centralne mogą być motorem postępu, czy nie, chciałbym zauważyć kilka drobnych rzeczy. Dubaj ogłosił, że wypuści własną narodową kryptowalutę. Mówię o państwie, a nie o jakiejś prywatnej inicjatywie. Bank Anglii objął gwarancjami jedną z kryptowalut, zresztą stworzoną przez Polaka. Polak stworzył w angielskim sandboxie kryptowalutę, która miała gwarancje banku państwa. Wrócił do Polski, ale nie za bardzo ma tu z kim współpracować
(...)
jako całość środowiska jesteśmy gotowi do tego, żeby wspomóc NBP, KNF, Ministerstwo Finansów i kogokolwiek innego. (...) Róbmy to, działamy tak, żeby nasze społeczeństwo świadomie podejmowało ryzyko, jeśli już będzie podejmowało ryzyko. To jest trend światowy. Kiedyś młodzi ludzie ryzykowali korzystając z internetu. A przecież wiele niebezpieczeństw groziło w internecie. Internet przetrwał pomimo różnych niechęci. Tak samo pewnie będzie z walutami cyfrowymi.
Pierwsze technologie zawsze są drogie, wraz z ich dojrzewaniem koszty krańcowe maleją. Tak samo jest w przypadku blockchaina. Pierwsze blockchainy (np. bitcoinowy) są drogie, bo ich zabezpieczenie oparte jest na mocy obliczeniowej komputerów.
(...)
Powszechna adopcja to jeszcze pieśń przyszłości. Jak szacuję, dopiero 0,5 proc. dorosłych Polaków ma kryptowaluty. Więc to dopiero początek.
Zamiast stawiać na elektryczne samochody, rząd powinien poważnie zainteresować się blockchainem, bo to przyniesie nam większe korzyści
(...)
Z jednej strony rząd chce postawić na innowacyjność, a z drugiej – tłamsi najbardziej nowatorską branżę na świecie poprzez niepewność podatkową i niechęć do stworzenia odpowiednich regulacji. Może któregoś dnia premier Morawiecki zobaczy, że cały świat dyskutuje na temat tej technologii i stwierdzi, że ona da nam dużo więcej, niż np. samochody elektryczne. Blockchain pozwoli m.in. na prawidłowe i bezpieczne rozliczanie ładowania tych pojazdów, ale też zużycia i produkcji energii przez gospodarstwa domowe oraz firmy. Jest wiele możliwości zastosowania tego systemu

Pracownik Zakładu Cyberbezpieczeństwa w Instytucie Informatyki UMCS
Cytat: dr Damian Rusinek
Walkę z kryptowalutami można prowadzić, wprowadzając dwa rodzaje ograniczeń: techniczne oraz prawne.
Ograniczenia techniczne mogą sprowadzać się do blokowania ruchu w internecie pomiędzy węzłami, czyli de facto komputerami w sieci blockchain, na której opiera się kryptowaluta. Podobne ograniczenia rządy już stosowały do blokowania dostępu do stron www nielegalnych serwisów z grami hazardowymi. (...) ograniczenia techniczne dla kryptowalut nigdy nie będą w pełni skuteczne. Innym stosowanym sposobem na walkę z kryptowalutami jest wprowadzenie limitu zużycia energii przez „kopalnie” kryptowalut.
(...)
Skutecznym sposobem ograniczania aktywności kryptowalut może też być nadzorowanie lub delegalizowanie „giełd”, które umożliwiają zakup kryptowalut za waluty narodowe. Mogą w tym pomóc banki. Blokują one konta tych klientów, którzy wpłacają waluty narodowe na giełdy kryptowalut. Takie praktyki stosują również polskie banki. Efektem tych regulacji jest utrudnienie ludziom dostępu do kryptowalut.
(...)
Złym efektem ubocznym walki z kryptowalutami jest rosnące negatywne nastawienie do samej technologii, która stoi za kryptowalutami, czyli blockchain. Może ona rozwiązać wiele problemów, z którymi zmaga się dziś świat.

Pracownik Katedry Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Nawet jeśli znalazłby się jakiś sposób na zablokowanie sieci w jej wąskim wycinku, jakim byłoby korzystanie z kryptowalut, to i tak należy przypuszczać, że fantazja, umiejętności i możliwości internautów blokady te w jakiś sposób ominą lub przełamią.

Samodzielny Referent Uniwerstytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorka książki „Bitcoin – płatnicze i inwestycyjne zastosowania kryptowaluty[/anchor]"
Wprowadzanie większej regulacji obrotu kryptowalutami przez pojedyncze państwo, czy też w ramach grupy państw, może okazać się nieefektywne, co wiązać należy z globalnym charakterem kryptowalut, i wynikającą z tego tytułu utrudnioną kontrolą przepływów wartości.

Ciekawostka - z dniem 09/03/2018 powstał Parlamentarny Zespół ds. kryptowalut, w jego w skład weszli: poseł Jacek Wilk (niezrzeszony), Michał Jaros (.Nowoczesna), Jakub Kulesza (Kukiz'15). Żadne informacje dotyczące działalności zespołu oraz posiedzeń przez niego odbytych nie zostały opublikowane.
Źródło cennych informacji - sejmowa wyszukiwarka dokumentów świetnie sprawdza się do wyszukiwania wszelkich tekstów, które trafiły do elektronicznego obiegu w Sejmie pod kątem określonych słów kluczowych, np. blockchain lub kryptowaluty.

aaa