F Fork (Hard Fork / Soft Fork)  (Przeczytany 3131 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony 2 lat temu przez becometa
{alt}
Co to jest Fork
Rozłam / Rozdzielenie / Podział / Rozgałęzienie

Z forkiem, mamy do czynienia kiedy deweloperzy (część deweloperów) danej kryptowaluty lub jej społeczność (część społeczności) decyduje się na porzucenie obecnego łańcucha bloków (blockchain) oraz zasad w nim obowiązujących na poczet jego alternatywnej wersji, która zawiera pewne modyfikacje (mniej lub bardziej widoczne). Dokonanie się forku niesie za sobą konieczność wyboru przez całą społeczność danej kryptowaluty, z którego łańcucha bloków będzie dalej korzystać (wspierać).

W dziedzinie kryptowalut rozróżniamy trzy typy forków:
1) Soft Fork
Zmiana w kodzie obsługujący sieć (blockchain, protokół) danej kryptowaluty, która jest kompatybilna ze wcześniej wydanymi wersjami oprogramowania/klienta/aplikacji ją obsługujących.
Przykład: Mieszkańcy nowo powstałego osiedla "Działkowe" wprowadzili się do swoich mieszkań. Po tygodniu deweloper stwierdza, że ze względów estetycznych oraz dla wygody samych mieszkańców, trzeba obrócić w poziomie zamki w drzwiach. Tym samym jeżeli dotychczasowo wkładali klucz do zamka w ten sposób "F", to po zmianach będą go wkładać w ten sposób "ꟻ". Mieszkańcy dostaną się do swojego mieszkania korzystając ze starych kluczy. Wystarczy aby zapamiętali aby wsadzać klucz do zamka obrócony względem tego co było tydzień temu.

2) Hard Fork
Zmiana w kodzie obsługującym sieć (blockchain, protokół) danej kryptowaluty, która nie jest kompatybilna ze wcześniej wydanymi wersjami oprogramowania/klienta/aplikacji ją obsługujących. Dokonanie się hard forku wymusza konieczność zaktualizowania w/w do najnowszej wersji w celu dalszego uczestniczenia w sieci. Hard fork oddziałuje na całą społeczność kryptowaluty.
Przykład: Mieszkańcy nowo powstałego osiedla "Działkowe" wprowadzili się do swoich mieszkań. Po tygodniu deweloper stwierdza, że ze względów estetycznych oraz dla wygody i bezpieczeństwa samych mieszkańców trzeba wymienić zamki na takie, które zawierają certyfikat oraz polski atest. Mieszkańcy nie dostaną się do swoich mieszkań korzystając ze starych kluczy.

3) User Activated Soft Fork (UASF)
W trakcie uzupełniania

Przykłady znanych forków, które dokonały sięw przeszłości:
Jak z Ethereum (ETH) powstało Ethereum Classic (ETC)
Rozłam i powstanie Bitcoin Cash (BCC)

aaa