Giełda BitMarket.pl przestała istnieć - oficjalnie z powodu utraty płynności  (Przeczytany 9662 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
7 miesięcy temu, zmieniony 7 miesięcy temu przez becometa
{alt}
Kilkadziesiąt minut przed północą w dniu 08/07/2017 giełda BitMarket.pl w dosyć barbarzyński sposób zakończyła swoją działalność.

Na ten moment nie są znane dokładne przyczyny zamknięcia - poza lakonicznym komunikatem - oraz to, co będzie dalej działo się z środkami użytkowników, które były zdeponowane na ich kontach w BitMarket.pl
Giełda działała od 2014 r. W rok po starcie była również celem ataku, który poskutkował kradzieżą środków o wartości (na tamten czas) 85 tys. PLN - o czym szerzej pisał portal Niebezpiecznik.pl.

Użytkowników odwiedzających stronę obecnie wita obecnie następujący komunikat:

{alt}
Jak duży był BitMarket?
Posługując się danymi z giełd, które agreguje serwis CoinPaprika zauważymy, iż w ciągu ostatniego miesiąca (08/06 - 08/07) średni dzienny wolumen handlowy giełdy BitMarket wynosił w przybliżeniu $900 000 (około 3.41 mln PLN). BitMarket na polskim rynku kryptowalut odpowiadał za niewielką część generowanego wolumenu handlowego, jednakże zniknięcie tej giełdy na pewno nie pomoże w poprawie wizerunku kryptowalut jako ogółu w oczach statystycznego Kowalskiego.

Do zamknięcia na giełdzie dostępne były następujące rynki handlowe: BTC/PLN, BTC/EUR, LTC/PLN, LTC/EUR, LTC/BTC, BCC/PLN, BCC/EUR, BTG/PLN, BTG/EUR, ETH/PLN, ETH/EUR, XRP/PLN, XRP/EUR jak również i dźwignia handlowa w parach BTC/PLN oraz LTC/PLN.

Giełdę stworzyli założyciele AfterMarket.pl, największej giełdy domen internetowych w Europie Środkowej.

Co dokładniej stało się z BitMarket?
Jednymi z pierwszych użytkowników, którzy natknęli się na komunikat informujący o zakończeniu działalności przez giełdę byli grabollo69 z forum.bitcoin.pl oraz zdunek69 z Wykop.pl.

Potencjalne źródło pierwszych problemów
Pierwsze sygnały o tym, że coś złego dzieje się na BitMarket pojawiły się 1 czerwca, kiedy to na forum.bitcoin.pl przedstawiciele giełdy opublikowali komunikat informujący o konieczności przeprowadzenia przerwy w działaniu giełdy (#1). Jak się później okazało, przerwa ta wymusiła na użytkownikach zmianę haseł, spowodowała również usunięcie kluczy API oraz zablokowanie wypłat na 48 godzin. Po kilku dniach niektórzy z użytkowników zaczęli skarżyć się na to, iż giełda wymaga od nich wykonania dodatkowej weryfikacji.

Cytat
Drogi Użytkowniku,
Poziom przeprowadzonej weryfikacji Twojego konta w serwisie BitMarket.pl jest niewystarczający w odniesieniu do obowiązującej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Prosimy o przejście do zakładki KONTO/WERYFIKACJE i przeprowadzenie procesu weryfikacji konta.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z naszym działem supportu: kontakt@bitmarket.pl

Tym razem BitMarket w odpowiedzi na posty użytkowników na forum stwierdził, iż po prostu dostosowuje się do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r., która nakłada obowiązek weryfikacji giełd kryptowalut w art. 36 określony został zakres zbierania niezbędnych danych weryfikacyjnych. (#2).
Działania te wielu fascynatom świata kryptowalut zaczęły przypominać to, co działo się na chwilę przed upadkiem giełdy Bitcurex. Jak widać scenariusz z zamknięciem giełdy niestety się powtórzył. Czy przyczyny są te same? O tym dalej.

Co mogło doprowadzić do niewypłacalności? - Spekulacje
Wśród polskiej społeczności kryptowalut krążą obecnie cztery możliwe scenariusze:
(1) Na giełdę miało miejsce włamanie, które skutkowało utratą przez nią większości środków, co uniemożliwiło jej dalsze działanie
(2) Tzw. inside-job - a więc któryś z zatrudnionych pracowników postanowił ukraść środki (z racji łatwego dostępu)
(3) Problemy z działalnością dźwigni (zamykaniem pozycji), co ostatecznie doprowadziło do niewypłacalności
(4) Wycofanie się funduszu VC IQ Partners ze współpracy z BitMarket i spółkami zależnymi - scenariusz, który na forum.bitcoin.pl zasugerował użytkownik liliontransfer:
Cytat
Komunikat IQ Partners pojawił się na 2 godziny przed zamknięciem, co dla mnie oznacza, że może być przyczyną, a niekoniecznie skutkiem zamknięcia. Może być tak, że w związku z tym, że IQ Partners wycofało się z transakcji to BitMarket stracił płynność i zamknął działalność. Dobra wiadomość jest wtedy taka, że teoretycznie nasze środki są bezpieczne, ale zła, że pewnie nie w pełnej wysokości. Na to, że nie mam racji wskazuje fakt, że można było wstrzymać trading i support, ale zostawić logowanie i wypłaty. Wtedy by była pewność, że moja wersja jest prawidłowa. Nawet samo logowanie dużo by dało, by każdy mógł sobie porobić screenshoty sald itd. a tego nie ma. Z tego powodu bardziej prawdopodobny Exit Scam lub Włam (np. w czerwcu) i jego przemilczenie, ale pewności nie ma.

Jak wyglądało przejęcie Bitmarket przez IQ Partners oraz jakie dodatkowe warunki zawierała umowa? - w listopadzie zeszłego roku pisał o tym m.in Puls Biznesu.

Zarząd IQ Partners S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej: "Spółka", "Emitent") informuje, że w dniu dzisiejszym, tj. w dniu 8 listopada 2018 roku Spółka zawarła umowę nabycia udziałów w kapitale zakładowym spółki Gyptrade OU z siedzibą w Talinie, Estonia (dalej: "Gyptrade OU"). Na mocy ww. umowy Emitent nabył 100% (słownie: sto procent) udziałów w kapitale zakładowym Gyptrade OU, o łącznej wartości nominalnej 2.500 (słownie: dwa tysiące pięćset) Euro i za cenę równą 2.500 (słownie: dwa tysiące pięćset) Euro za wszystkie 100% (słownie: sto procent) udziałów. Gyptrade OU jest właścicielem znaku towarowego Bitmarket, domen bitmarket.pl i bitmarket.net oraz systemów informatycznych umożliwiających prowadzenie giełdy kryptowalut. Dla Emitenta przejęcie spółki Gyptrade OU, z uwagi na obszar i skalę jej przyszłej działalności, jest strategiczną akwizycją.
Ponadto IQ Partners zapłaci Marcinowi Aszkiełowiczowi, właścicielowi Gyptrade, 7,5 mln zł w formie warrantów, pod warunkiem, że spółka w okresie od października 2018 r. do września 2019 r. osiągnie 15 mln zł zysku brutto z działalności kryptogiełdy.


---

O ryzyku zamknięcia giełdy w podobnym czasie w którym na stronie BitMarket.pl pojawił się komunikat, poinformował również zarząd spółki IQ Partners S.A, który w komunikacie wydanym o godzinie 22.32 za pośrednictwem portalu Giełdy Papierów Wartościowych dedykowanemu publikacji raportów przez spółki ESPI/EBI napisał iż:

Cytat
Zarząd IQ Partners S.A. (dalej: "Spółka") informuje, iż w dniu 7 lipca 2019 roku uzyskał informację od Prezesa Zarządu Gyptrade OU z siedzibą w Talinie (Estonia), spółki zależnej od IQ Partners S.A., dotyczącą ryzyka zamknięcia w najbliższym czasie giełdy kryptowalutowej prowadzonej w domenie Bitmarket.pl z uwagi na brak możliwości regulowania zobowiązań przez operatora giełdy tj. spółkę Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania).

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez operatora giełdy BitMarket
Jak możemy przeczytać dalej w komunikacie spółki, złożyła ona również zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez spółkę Kvadratco Services Limited.
Cytat
Celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, IQ Partners S.A. w związku z informacjami o potencjalnie złej sytuacji spółki Kvadratco Services Limited, złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Olsztynie.

Dla potencjalnych poszkodowanych podajemy również wszystkie dane giełdy, które udało się wyciągnąć z kopii zapasowej zapisanej na serwerach web.archive.org oraz Google Cache.
Cytat
Infolinia: (+48) 89 722 95 59 *
kontakt@bitmarket.pl
Kvadratco Services Limited
The United Kingdom
Register number 9388251

BitMarket Limited
Global Gateway 8, Rue de la Perle
Providence, Mahe
Seszele

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
#1, 7 miesięcy temu, zmieniony 7 miesięcy temu przez becometa
>> Najnowsza aktualizacja (#13) - 11:15 / 10/07/2019
Fundacja Trading Jam Session organizuje spotkanie dla poszkodowanych w sprawie upadku giełdy BitMarket w swojej siedzibie w Warszawie na ulicy Stawki 2 (31 piętro) o godzinie 19.00 w piątek tj. 11/07/2019.
https://www.facebook.com/groups/tradingjam/permalink/2398119423807443/

>> Aktualizacja (#12) - 09:30 / 10/07/2019
Wiceprezes Zarządu IQ Partners Wojciech Przyłęcki udzielił dodatkowych wyjaśnień w sprawie powiązań spółek odpowiedzialnych lub związanych z Bitmarket.

Cytat: Mail wysłany przez nas do Pana Wojciecha Przyłęckiego po uzyskaniu odpowiedzi na dodatkowe pytań odn. stanowiska opublikowanego na Bithub.pl
Szanowny Panie Wojciechu,

serdecznie dziękujemy za przesłane odpowiedzi.

Musimy przyznać, że sprawa z poziomu statystycznego użytkownika jest bardzo zawiła. Skomplikowane powiązania występujące pomiędzy spółkami zależnymi od Państwa czy też giełdą BitMarket nie pomagają w całej sytuacji. Liczymy, że problemy zostaną zażegnane, a użytkownicy odzyskają dostęp do swoich środków.

Na ten moment gromadzimy dodatkowe pytania zbierane za pośrednictwem wielu kanałów społecznościowych, które pozwolimy sobie przesłać Panu w dniu jutrzejszym.

Cytat: Odpowiedź Wiceprezesa IQ Partners, Wojciecha Przyłęckiego | 00:59 10/07/2019
Dobry wieczor


podobnie mysle - istote transakcji nabycia Bitmarketu i sposobu jej rozliczenia nie rozumieja do konca nawet osoby poruszajace sie sprawnie po zawilosciach rynku kapitalowego.

Nie ma tez zadnych skomplikowanych zaleznosci pomiedzy naszymi spolkami. IQ Partners kupilo Gyptrade z domenami Bitmarket od Pana Aszkielowicza i w kolejnym kroku spolka ta miala przejac depozyty. Poniewaz Pan Aszkielowicz w ramach rozliczenia transakcji mial otrzymac okreslona liczbe warrantow a ta byla zalezna od wyniku IQ Partners - pozostal na stanowisku szefa Gyptrade. Na koniec roku mial byc podliczony wynik Gyptrade (de facto Bitmarketu) i wydane mialy zostac warranty.

Zanim transakcja z Gyptrade miala miejsce - Global1 sp z oo (nalezala do bylych wlascicieli Bitmarketu) odkupila istotny pakiet IQ Partners od wczesniejszego akcjonariusza. W ten sposob dodatkowo zarobiliby na sprzedazy Bitmarketu (poprzez wzrost wartosci akcji) o ile Bitmarket zrealizowalby zakladane wyniki.

Pojawia sie tez spolka Igoria Trade, ktorej bylismy zalozycielami chyba od 2010, a nasz pakiet systematycznie malal. Igoria jest Krajowa Instytucja Platnicza do ktorej bodajze w kwietniu 2018 roku przyprowadzilismy Bitmarket (Kvadratco Services), ktory majac powypowiadane rachunki w polskich bankach mogl realnie zakonczyc na naszym rynku dzialalnosc.  Byl to czas kiedy negocjowalismy warunki umowy przejecia Bitmarketu i we wspolnym interesie bylo, aby dzieki rachunkom Igorii Bitmarket swiadczyl nieprzerwanie swoje uslugi. Dlatego pomoglismy. Dzisiaj rano wykorzystalem te ‚zaleznosc' i podczas rozmowy z prezesem Igorii wlasciwie od reki zablokowane zostaly rachunki Kvadratco do dyspozycji Prokuratury.

Wiecej powiazan czy zaleznosci nie kojarze.

Pozdrawiam
Wojtek Przyłęcki

Cytat: Dodatkowa odpowiedź Wiceprezesa IQ Partners, Wojciecha Przyłęckiego | 07:44 10/07/2019
Dzień dobry,

i oczywiście wkradł się mały błąd w wieczornej odpowiedzi, napisałem:

.. mial otrzymac okreslona liczbe warrantow a ta byla zalezna od wyniku IQ Partners ..

a oczywiście powinno być

.. mial otrzymac okreslona liczbe warrantow a ta byla zalezna od wyniku Gyptrade .. 

Przepraszam, ciężki dzień, dużo zdarzeń i wkradł się błąd (w razie czego na potwierdzenie, że to błąd - wszystkie te dane publikowaliśmy oficjalnie, publicznie w raporcie bieżącym IQ Partners - https://mojeinwestycje.interia.pl/news?inf=2591761 w listopadzie 2018 r).

Pozdrawiam,

Wojtek Przyłęcki>> Aktualizacja (#1) 10:00 / 09/07/2019
Na Facebooku powstała specjalna grupa dedykowana osobom poszkodowanym zamknięciem giełdy BitMarket. Na ten moment przebywa w niej już ponad 600 osób.

>> Aktualizacja (#2) 11:15 / 09/07/2019
Ze swojej strony podjąłem kilka prób kontaktu z przedstawicielami serwisu BitMarket - zarówno za pośrednictwem poczty e-mail jak i telefonicznie korzystając ze znanych mi numerów telefonu. Niestety bez skutku. W kontaktacie z infolinią lektor przekazuje informacje o tym, iż połączenie nie może zostać zrealizowane. Skrzynka mailowa giełdy działa, jednak nie została udzielona jeszcze żadna odpowiedź. ---
Pod numerem telefonu przypisanym do domeny bitmarket.pl - Operatora giełdy, spółki Gyptrade - zgłasza się poczta głosowa.

Kontakt do Gyptrade: 48600459699
Kontakt do infolinii BitMarket.pl: 48897229559
Kontakt e-mail z BitMarket.pl: kontakt@bitmarket.pl

Lista pytań przesłana e-mailem:
Cytat
1) Kiedy planonowane jest wydanie szerszych wyjaśnień związanych z zaistniałą sytuacją?
2) Dlaczego giełda do samego końca przyjmowała wpłaty środków od użytkowników?
3) Jakie dalsze kroki mają podjąć zarówno posiadacze kryptowalut jak i środków w postaci PLN na państwa giełdzie?

Przy tej okazji warto również wspomnieć, iż portal wsparcia (tzw. system obsługi zgłoszeń - Support) giełdy BitMarket dalej jest czynny - https://bitmarket.zendesk.com/.

>> Aktualizacja (#3) 11:40 / 09/07/2019
W sieci internet krążą już wypowiedzi osób *potencjalnie (gdyż nie wiemy jakie dalsze kroki podejmie BM) poszkodowanych* niewypłacalnością BitMarket. Cytujemy jedynie same wypowiedzi, bez wskazania na autora. Wypowiedzi należy też traktować z przymrużeniem oka - nikt nie ma pewności co do prawdziwości wypowiedzi autora.

Cytat: Cytat z grupy Bitmarket - poszkodowani | Facebook
Ja straciłem 6,5 BTG oraz około 150 PLN na koncie, jest to około 750 PLN, mała strata ale smak że zostałem oszukany mnie najbardziej boli.. kolejna kwestia, danych osobowych, gdzie kilka lat temu wysłałem skan dokumentu

Cytat: Cytat z grupy Bitmarket - poszkodowani | Facebook
Wiem że to każdego iduwidualna sprawa ale ciekawość mnie zjada czy tylko ja dużo straciłem u mnie to około 80 tyś licząc wszystkie kryptowaluty a jak u was?

Cytat: w odpowiedzi
Jakieś 1,4k PLN w BTC, w porównaniu z innymi to groszę ale i tak szkoda 😞

Cytat: w odpowiedzi
1BTC + 47k

Cytat: w odpowiedzi
14k w różnych krypto

Cytat: w odpowiedzi
Lekko ponad 1000 PLN - było gotowe do wypłaty :(

Cytat: Cytat z jednego z wątków odnośnie sprawy na forum.bitcoin.pl
Pewnie każdy z zarządu już na weekend wyemigrował daleko z Polski. Zostanie sprawa bez winnych, tzn. winni są tylko że w krajach z rodzinami gdzie nie ma ekstradycji xd RIP 20k pln, jedyne co mi zostaję to odrobić straty.

Cytat: Cytat z jednego z wątków odnośnie sprawy na forum.bitcoin.pl
Koszty użytkowania Bitmarketu za dzień 8.07.2019:
acc_1: >100k PLN
acc_2: >200k PLN
Over ćwierć bani poszło mięciutko.

Cytat: Cytat z jednego z wątków odnośnie sprawy na forum.bitcoin.pl
-10k + 0.37BTC + jakies grosze w innych

Cytat: Cytat z jednego z wątków odnośnie sprawy na forum.bitcoin.pl
Straciłem około 130,000 zł we fiatach.

Cytat: Cytat z jednego z wątków odnośnie sprawy na forum.bitcoin.pl
0,97 BTC poszło sie walić, nie wiem czy śmiac się czy płakać. na tę chwilę ok 45 000zł

Cytat: Cytat z jednego wpisów opublikowanych na mikroblogu portalu Wykop.pl
Wczoraj wieczorem dostałem transzę 40k z kredytu na bitcoina i wpłaciłem na bitmarket.
dzisiaj wchodzę na stronkę i jest coś takiego

"Szanowni Użytkownicy, Z przykrością informujemy, że w skutek utraty płynności, z dniem 08.07.2019 roku, Serwis Bitmarket.pl/net został zmuszony zakończyć swoją działalność. Będziemy informować Państwa o dalszych krokach."

Czemu zakończyli? Kiedy można się spodziewać zwrotu przelewu?

Cytat: Cytat z jednego wpisów opublikowanych na mikroblogu portalu Wykop.pl
Bitmarket to była dobra giełda, nie zapomnę jej nigdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co prawda straciłem prawie tysiaka z ostatniego miesiąca, ale prawie 1btc na zimnym jest xD W sumie dzis caly dzien caly dzien z uśmiechem na ustach, że po raz kolejny udało mi się uniknąć tragedii (bitcurrex)

Jak więc widać skala strat jest duża i nie liczy się tutaj ich wielkość, ale fakt, że w ogóle do takiej sytuacji doszło.
Sytuacja jaka wydarzyła się na BitMarket powinna po raz kolejny przypomnieć użytkownikom kryptowalut i traderom, że giełdy nie powinny służyć jako długoterminowe portfele do przechowywania jakichkolwiek środków.

>> Aktualizacja (#5) 12:10 / 09/07/2019
W serwisie Bithub.pl pojawiła się opinia zaprzyjaźnionej z portalem kancelarii prawniczej w związku z zaistniałą na BM sytuacją.
Znajdziecie ją pod tym linkiem (wyszukajcie frazę "Aktualizacja 8:52")

>> Aktualizacja (#4) 13:00 / 09/07/2019
Skontaktowaliśmy się z Business Centre Club - prestiżowym klubem biznesu dla przedsiębiorców i największą w kraju ustawową organizacją indywidualnych pracodawców z zapytaniem o to, czy BitMarket - o czym informował na swojej stronie był rzeczywiście członkiem BCC.
Z udzielonej przez BCC informacji wiemy, iż członkostwo BitMarket (a raczej spółki Kvadratco Services Limited) wygasło w 2018 roku po 3 latach członkostwa. Nie udało nam się ustalić przyczyn wygaśnięcia członkostwa BitMarket - mogło ono automatycznie wygasnąć z uwagi na niewypełnienie ankiety wysyłanej do członków po wskazanym w statucie klubu czasie lub nieopłaceniu składki członkowskiej.
Przejrzeliśmy archiwum web.archive.org i ostatnia informacja na temat członkostwa BM w BCC była widoczna na stronie głównej BM pod koniec września 2018 r.
Numer do BCC: 22 625 30 37

>> Aktualizacja (#6) 13:28 / 09/07/2019
Jeden z radców prawnych z okręgu łódzkiego - Michał Gawlak - na swojej stronie internetowej opublikował listę kroków, którą powinni podjąć użytkownicy BitMarket.
Cytat: No dobrze, ale co mają zrobić użytkownicy? - https://spolkazagranica.pl/poszkodowani-przez-bitmarket/
Po kolei:
» połączyć się w dużą grupę np. na Facebooku w ramach której powstanie agregator danych osób poszkodowanych – po co? Aby zebrać jak największą ilość osób którzy stracili środki na Bitmarkecie.
» Powołać przedstawiciela interesów tej grupy tak aby zgłosić fakt podejrzenia popełnienia przestępstwa do prokuratury. Pod zawiadomieniem powinni podpisać się wszyscy poszkodowani wskazując kwoty utracone w wyniku zamknięcia giełdy. W zawiadomieniu należy użyć wszelkich możliwych argumentów – choćby tych że spółka w UK prowadzi działalność bezpośrednio w Polsce i czy np. odprowadza z tego tytułu podatki dochodowe.
» Należy rozpocząć działania operacyjne – ustalić portfel BTC, który został użyty do transferu środków z giełdy, ustalić rachunku bankowe struktury itp. Te informacji mogą pomóc prokuraturze w odzyskaniu środków.

>> Aktualizacja (#7) 13:38 / 09/07/2019
Zarząd firmy Igoria Trade, a więc partnera BitMarket w księgowaniu wpłat oraz wypłat walut fiat zadecydował o natychmiastowym wypowiedzeniu umów podpisanych z BM oraz zablokowaniem środków zgromadzonych na rachunkach BM będących w dyspozycji Igoria Trade.
Pełna treść oświadczenia: http://www.igoriatrade.com/newsroom/informacja-dla-klientow-bitmarket/

>> Aktualizacja (#8) - 14:00 / 09/07/2019
Do serwisu Bithub.pl wpłynęło oświadczenie IQ Partners w związku z zaistniałą sytuacją.
Najciekawsze fragmenty z oświadczenia:
» IQ Partners S.A. nie jest i nigdy nie była właścicielem platformy Bitmarket
» Proces przejęcia platformy i odpowiedzialności za nią był zaplanowany na najbliższe tygodnie, ale fizycznie, technicznie ani formalnie – nigdy do tego nie doszło
» Konstruując transakcję przejęcia Bitmarketu od poprzedniego właściciela zakładaliśmy, że ostateczne przejęcie będzie dość długim procesem z uwagi na konieczność przygotowania nowego systemu, migracji danych, poukładania wszystkich spraw formalnych.
» O dramatycznej sytuacji Bitmarketu dowiedzieliśmy się w niedzielę (7 lipca 2019) wieczorem. Byliśmy całkowicie zaskoczeni otrzymanymi informacjami – brak możliwości realizacji wypłat dla użytkowników wydawał się nam na tyle nieprawdopodobny, dziwny i zaskakujący, że w poniedziałek zdecydowaliśmy się zawiadomić Prokuraturę Rejonową w Olsztynie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Pełna treść oświadczenia: https://bithub.pl/wiadomosci/kolejna-polska-gielda-upadla-bitmarket-konczy-dzialalnosc-aktualizacja-9-07-2019-godzina-825/
(wyszukaj: Aktualizacja 13:55)

Ze swojej strony zgłosiłem się do biura IQ Partners o udzielenie dodatkowych odpowiedzi w związku z udzielonym stanowiskiem.
Cytat
1) W jaki sposób IQ Partners dowiedziało się o złej kondycji spółki Kvadratco Services Limited i od kogo?
2) W oświadczeniu mowa o zniknięciu zdeponowanych środków. Chodzi konkretnie o kryptowaluty czy środki w postaci walut fiat (PLN, EUR, USD)?
3) Czy utrzymujecie Państwo stały kontakt z pracownikami giełdy Bitmarket? Na stronie Bitmarket.pl mowa jest o 10 osobach zatrudnionych w strukturach giełdy.
4) Czy Państwa zgłoszenie do Prokuratury Rejonowej w Olsztynie o możliwości popełnieniu przestępstwa przez Kvadratco Services Limited ma już przypisaną sygnaturę akt lub jakikolwiek numer pozwalający na identyfikację/powołanie się innych w tej sprawie? Jeżeli tak, jaki to numer?

>> Aktualizacja (#9) - 15:02 / 09/07/2019
Rafał Zaorski, prezes i pomysłodawca szanowanej w świecie traderów i entuzjastów kryptowalut Fundacji Trading Jam Session, zapowiedział, że Fundacja pomoże poszkodowanym w sprawie BitMarket.
W najbliższych godzinach w siedzibie Fundacji w Warszawie na ulicy Pięknej 24/26A odbędzie się spotkanie dla poszkodowanych.

https://www.facebook.com/groups/tradingjam/permalink/2397535890532463/

>>Najnowsza aktualizacja (#10) - 15:35 / 09/07/2019
Z własnych obserwacji systemu zgłoszeń BitMarket (bitmarket.zendesk.com - Support) wynika, iż od godziny 01:30 kiedy to nawiązaliśmy pierwszą próbę kontaktu z giełdą aż do teraz utworzonych zostało już blisko 300 zgłoszeń od użytkowników. Możemy jedynie domniemywać o treści nadsyłanych na skrzynkę giełdy wiadomości.
Do tej pory nie udało nam się dodzwonić ani skontaktować w żaden sposób z przedstawicielami giełdy.

>> Najnowsza aktualizacja (#11) - 18:20 / 09/07/2019
Wiceprezes Zarządu IQ Partners Wojciech Przyłęcki udzielił mi dodatkowych odpowiedzi na pytania przesłane chwilę po godzinie 14 (patrz Aktualizacja #8) po opublikowaniu oświadczenia w/w na portalu Bithub.pl.

Treść pytań oraz udzielone na nie odpowiedzi (przeredagowane dla czytelności):
Cytat
1) W jaki sposób IQ Partners dowiedziało się o złej kondycji spółki Kvadratco Services Limited i od kogo?
Podczas dwóch spotkań osobistych z Panem Marcinem Aszkiełowiczem w ubiegłą niedzielę 7 lipca 2019 . Pan Marcin Aszkiełowicz jest Prezesem Zarządu naszej spółki Gyptrade OU i był dyrektorem i prowadzącym spółkę Kvadratco Services Limited. O tym, że ją sprzedał i wyszedł z jej zarządu dowiedzieliśmy się wczoraj sprawdzając elektroniczny rejestr spółek w UK - Pan Marcin Aszkiełowicz nas o tym nie informował.

2) W oświadczeniu mowa o zniknięciu zdeponowanych środków. Chodzi konkretnie o kryptowaluty czy środki w postaci walut fiat (PLN, EUR, USD)?
Nie mamy takiej wiedzy. W oświadczeniu mowa o potencjalnym zniknięciu środków i takie też zawiadomienie złożyliśmy w Prokuraturze, nie określając jakich walut czy krypto sprawa dotyczy.

3) Czy utrzymujecie Państwo stały kontakt z pracownikami giełdy Bitmarket? Na stronie Bitmarket.pl mowa jest o 10 osobach zatrudnionych w strukturach giełdy.
Generalnie tak. Dzisiaj rozmawiałem telefonicznie z administratorem serwisu z prośbą o zabezpieczenie baz danych, serwisu itd. Rozmawiałem też z Panem Michałem Dziedzicem, który zajmował się komunikacją marketingową i redagowaniem serwisu Atlas. Udało mi się również porozmawiać z Panem Marcinem Aszkiełowiczem - liczę, że w najbliższym czasie ustosunkuje się do zaistniałych problemów.

4) Czy Państwa zgłoszenie do Prokuratury Rejonowej w Olsztynie o możliwości popełnieniu przestępstwa przez Kvadratco Services Limited ma już przypisaną sygnaturę akt lub jakikolwiek numer pozwalający na identyfikację/powołanie się innych w tej sprawie? Jeżeli tak, jaki to numer?
Nie, mamy tylko potwierdzenie przyjęcia sprawy na biurze podawczym.

Pozdrawiam,
Wojciech Przyłęcki

aaa