I ICO / IEO / IFO / IAO  (Przeczytany 2950 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony 2 lat temu przez becometa
{alt}
Co oznacza Initial Coin Offering - ICO
Wstępna Oferta Kryptowalutowa (brak oficjalnie przyjętego tłumaczenia)

Forma finansowania projektu, narzędzie do gromadzenia finansów w określonym celu.
Za udostępnienie swoich środków jako wspierający (inaczej zakup) w zamian otrzymujemy tzw. tokeny, a więc wirtualne monety.
ICO najczęściej wykorzystywane są przez startupy, do zebrania środków potrzebnych np. na zatrudnienie programistów, wynajęcie biura, marketing bądź zakupienia określonego dobra. Coraz częściej jednak zdarza się, że istniejące i dobrze prosperujące już projekty sięgają do ICO aby uzyskać finansowanie w jednym, określonym celu np. zdobycie licencji.

Najczęstszymi motywami kierującymi wsparcie konkretnego projektu w fazie ICO, są korzyści materialne, a więc możliwość spieniężenia otrzymanych w zamian tokenów w przyszłości z dużym zyskiem.

Przykład: Serwis Kryptowaluty.org.pl decyduje się stworzyć token oparty o Blockchain Ethereum (a więc w standardzie ERC20) o nazwie KRYPTO. Decydujemy się "wydać" na świat 20 milionów KRYPTO, z czego 10 milionów przekażmy osobom, które wesprą nas w organizowanym przez nas ICO. Cenę za 10000 KRYPTO ustalamy w wysokości 1 ETH (Ethereum). Za środki (a więc ETH od finansujących) zakupimy domenę kryptowaluty.pl, która obecnie kosztuje 80 000 złotych polskich oraz uruchomimy kampanię w Google AdWords. Resztę, a więc 10 milionów tokenów KRYPTO będzie można "wykopać". Osoby wspierające nas podczas ICO wierzą w to, że strona rozrośnie się, dzięki czemu popularnośc tokenó KRYPTO również będzie większa (a co za tym idzie - możliwe, że i cena).

Pochodne ICO:
IEO - Initial Exchange Offering ( Wstępna Oferta Giełdowa), jest oferta sprzedaży zazwyczaj ograniczona jest do jednej giełdy, która ma wyłączność na dany token IEO. Osoby stojące bezpośrednio za danym projektem finansującym się w sposób IEO, są w posiadaniu dużej liczby tokenów, którą oferują niewielkiemu procentowi entuzjastów kryptowalut. Tym samym ograniczają ilość osób, które wejdą w posiadanie ich tokenu.
IFO - Initial Fork Offering ( Wstępna Oferta Rozgałęzienia), forma niejako przymuszająca giełdy kryptowalut do przyznania swoim użytkownikom (którzy posiadają tokeny przed rozgałęzieniem) do przyznania im tokenów po rozgałęzieniu w określonych proporcjach.
IAO - Initial Airdrop Offering ( Wstępna Oferta Zrzutu), jest bardzo podobne w swoim działaniu do IFO, jednak różni się tym, iż aby otrzymać dany token, użytkownik musi posiadać w określonym oknie czasowym wskazaną liczbę oryginalnych tokenów lub spełnić inny  warunek. Po zakończeniu IAO/Zrzutu nie otrzymamy tokenów.

aaa