Które z polskich giełd oraz kantorów kryptowalut dostały pismo od KAS?  (Przeczytany 13319 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

 • *
 • becometa (OP)
 • Posty: 217
 • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony 2 lat temu przez becometa
{alt}
W celu uspokojenia nastrojów, jakie panują wśród polskich klientów giełd oraz kantorów kryptowalut w związku z wystąpieniem przez Krajową Administrację Skarbową do w/w z żądaniem udostępnienia informacji o ich klientach, postanowiliśmy zapytać potencjalnych obdarowanych.
Wiadomość napisaliśmy do każdej znanej nam giełdy lub kantoru kryptowalut operującego na terenie Polski lub obsługującego polskich klientów.


Cytat
w nawiązaniu do doniesień medialnych dotyczących występowania przez Krajową Administrację Skarbową z żądaniami udostępnienia informacji o klientach, adresach ich portfeli oraz dokonywanych przez nich transakcjach, które kierowane jest do giełd oraz kantorów kryptowalut operujących na terenie Polski/dla polskich klientów, przesyłam zapytanie.

Czy Państwa firma/działalność otrzymała takie pismo z KAS? Jeżeli tak, to kiedy miało to miejsce oraz jak Państwo ustosunkowują się do przedstawionych w piśmie żądań?

Źródła doniesień:  https://kryptowaluty.org.pl/aktualnosci-ze-swiata-kryptowalut/najnowsze-wiadomosci-z-gield-kryptowalut/?message=353https://www.facebook.com/slawomirmentzen/photos/a.1014985511895985.1073741828.1002104843184052/1700330993361430/?type=3 oraz  https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=2&p=472650#p472650

Treść pisma wysłanego przez KAS do jednej z giełd znajduje się poniżej tabelki.
Sama tabela zawiera nazwę podmiotu oraz odpowiedź przedstawiciela z którym mieliśmy okazję wymienić korespondencję e-mailową.

Szerzej o całej sprawie tutaj.

Przypomninamy - co grozi „obradowanym" listem jeżeli nie udostępnią KAS żądanych informacji?
Cytat
w przypadku nie udzielenia informacji, o których mowa (...) organ Krajowej Administracji Skarbowej może, w drodze decyzji, nałożyć na podmiot obowiązany do udzielenia informacji karę pieniężną w wysokości do 10 000 zł.

 Dane widoczne poniżej aktualizujemy na bieżąco - w miarę pojawiania się odpowiedzi. Najnowsze oświadczenia znajdują się na samym dole tabeli. Zapytania wysłane zostały w sumie do 20 podmiotów. InPay, BTCDuke oraz FlyingAtom zostały pominięte z racji pojawienia się wcześniej z ich strony informacji w tej kwestii.

Pismo otrzymanePismo otrzymane,
podmiot odwoła się od żądania
Brak pismaWstrzymanie się od wypowiedziBrak odpowiedzi
5 podmiotów4 podmioty7 podmiotów1 podmiot5 podmiotów
(Abucoins, Coinbe (dawne Beatcoin),
BitCan, Bitelon, BitPayo)

Giełda/KantorOdpowiedź
FlyingAtom.comBrak pisma, źródło: klik - aktualizacja 05/04/2018: otrzymaliśmy pismo w środę 28/03 (dop.), 30 kwietnia pracownicy biura poinformowali mnie (właściciela) o nim, a wczoraj tj. 04/04 napisaliśmy odwołanie - Wypowiedź przedstawiciela FlyingAtom na Polskim Forum Bitcoin
InPay.plPismo dostarczone do firmy, źródło: Wypowiedź przedstawiciela InPay w wątku o firmie na Polskim Forum Bitcoin
BitMarket.plW zwiazku z informacją podaną przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnego pisma od KAS. Jeżeli takie przyjdzie będziemy je analizować wraz z prawnikami przed podjęciem jakichkolwiek dalszych działań. Nie chcemy obecnie spekulować jakie informacje i w jakiej formie miałyby zostać dostarczone. Zawsze dbamy o dobro naszych klientów i do tej pory współpracowaliśmy z różnymi organami w poszczególnych przypadkach. Uprzejmie przypominamy, że we własnym zakresie należy się rozliczyć z dochodów uzyskanych z obrotu kryptowalutami zgodnie z informacjami, które każda osoba może indywidualnie uzyskać od doradcy podatkowego - ponieważ każdy przypadek może być inny nie ma obecnie jednej, oficjalnej metody na rozliczanie się z obrotu kryptowalutami.
BTCDuke.comPismo dostarczone do giełdy, źródło: Post na profilu FB Sławomira Mentzena
Nevbit.comNie komentujemy tej informacji medialnej.
KantorBitcoin.plDotychczas takiego pisma nie dostaliśmy, a w przypadku gdy dostaniemy, to będziemy zasięgać opinii prawnych zanim przekażemy odpowiedź. Chcę przy tym zaznaczyć, że kantorbitcoin.pl jest prowadzony przez firmę zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii, a nie w Polsce, co może mieć znaczenie dla polskich organów.
Cryptox.plNie otrzymaliśmy pisma.
BitBay.plPoruszony w wiadomości temat jest dla nas niezwykle ważny. Odnosząc się do pytania, to takie pismo otrzymaliśmy. Niestety nie jestem w stanie wskazać konkretnej daty.
Działając na podstawie art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016r. O Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. Z 2016r., poz. 1947 ze zm.) BitBay jest zobligowany do udostępniania informacji, żądanych przez danego Naczelnika Urzędu Celno -Skarbowego.

Możemy Państwa zapewnić, iż każde takie żądanie jest przez nas analizowane od strony istnienia podstawy prawnej co do samego żądania, jak i zakresu danych jakie obejmuje.

Jest to normalna procedura i relacja pomiędzy podmiotem gospodarczym (BitBay) a organami administracji państwowej (np. Urząd Celno-Skarbowy). Obowiązek przekazywania różnych danych wynika wprost z ustaw powołujących do istnienia dany organ administracji (np. ww. Ustawa o krajowej administracji skarbowej).

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu i służymy odpowiedzią.
Coinroom.comTak, otrzymaliśmy pismo z postanowieniem od Krajowej Administracji Skarbowej. Mamy obowiązek udostępnienia wszelkich danych żądanych przez Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego i odbędzie się to po konsultacji z naszym zespołem prawnym, zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.
BitCantor.comDo tej pory nie otrzymaliśmy żadnego pisma. (za użytkownikiem becauseimbatman z serwisu Wykop.pl)
DGTMarket.comnasza Spółka również otrzymała wspomniane żądanie udostępnienia danych.
Treść pisma jest identyczna. Obecnie żądanie konsultowane jest z
prawnikami. O naszych kolejnych krokach w związku ze sprawą Użytkownicy
platformy dgtmarket.com zostaną poinformowani.
BitMarket24.plOtrzymaliśmy takie pismo od KAS 6 marca 2018, jednak złożyliśmy na nie zażalenie. Zażalenie dotyczyło złej argumentacji/przekroczenia kompetencji.
BitMaszyna.plOtrzymaliśmy takie pismo. Póki co napisałem odwołanie, trwają konsultacje prawne.
CoinsMarket.ioNie otrzymaliśmy żadnego pisma od Krajowej Asministracji Skarbowej, jeśli takie otrzymamy to będziemy je analizować pod kątem prawnym. Na pewno nie zamierzamy udostępniać danych których nie mamy obowiązku udostępnić.
BitStar.plTakże otrzymaliśmy takie żądanie w identycznej treści (dop. poza danymi). Zamierzamy oczywiście odpisać, jednak ze względu na okres świąteczny i urlopowy poprosiliśmy o przedłużenie terminu."
4Coins.plOtrzymaliśmy pismo, ale będziemy się od niego odwoływać. Odpowiedź sporządzimy dziś (03/04) lub jutro." - powiedziała przedstawicielka 4Coins w rozmowie telefonicznej.
SimpleCoin.pl„firma Simple Coin s.r.o. nie otrzymała żadnego pisma od Krajowej Administracji Skarbowej."
BitBe.co„na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji z KAS w sprawie udostępnienia danych klientów"


 • *
 • Sien
 • Posty: 15
 • Od: 10/2017
#1, 2 lat temu
Zadziwiające jak długo zajmuje napisanie oświadczenia.
Na 18 firm odpisało nam dotychczas tylko 6. Poza BitBay i BitMarket nikt nie ma tak dużo klientów do obsłużenia.
Praca domowa do odrobienia szanowny supporcie.

 • *
 • bg
 • Posty: 8
 • Od: 10/2017
#2, 2 lat temu
Zadziwiające jak długo zajmuje napisanie oświadczenia.
Na 18 firm odpisało nam dotychczas tylko 6. Poza BitBay i BitMarket nikt nie ma tak dużo klientów do obsłużenia.
Praca domowa do odrobienia szanowny supporcie.

Sprawa jest po prostu śliska.

 • Bielunio
 • Posty: 12
 • Od: 05/2018
#3, 2 lat temu
Czy ktos jest w stanie polecic ciekawe forum (oczywiscie poza tym ;)) na którym dowiem sie ciekawych informacji o kryptowalutach?

aaa