Mark Karpeles CEO upadłej w 2014 giełdy MtGox odpowiada na pytania internautów  (Przeczytany 2278 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony 2 lat temu przez becometa
Mark Karpeles, twórca giełdy kryptowalut MtGox, której kradzież i upadek spowodowały krach ceny Bitcoina w 2014 r postanowił odpowiedzieć na pytania Internautów na portalu Reddit.com w formie AMA.
AMA to angielski skrót od Ask Me Anything, czyli dosłownie tłumacząc na polski: Zapytaj Mnie o Wszystko.
Formuła AMA ma to do siebie, że Internauci zadają pytania zazwyczaj znanej osobie, a ta odpowiada na nie bez zbędnej zwłoki i ukrywania faktów.

Poniższy artykuł zawiera tłumaczenie na język polski pytań Internautów oraz odpowiedzi byłego CEO MtGox.
Ciekawostka: zdjęcie nad tekstem prezentuje wygląd Marka (w Internecie znanego pod pseudonimem MagicalTux) w 2014 r. kiedy jego giełda zamknęła swoją działalność oraz na początku 2018 r.

Pytania i odpowiedzi aktualizujemy na bieżąco - AMA rozpoczęło się o godzinie 9:40 UTC (11:40 polskiego czasu). Link do oryginalnego wątku w języku angielskim: klik. Najnowsze wypowiedzi pojawiają się na dole artykułu, tak więc warto co jakiś czas odświeżyć stronę za pomocą klawisza F5.


Proof?
Dowód, że to Twoje konto (dop.)
-----BEGIN PGP MESSAGE-----
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=2HQq
-----END PGP MESSAGE-----

What happened to the funds in the MtGox Polish bank account (IBAN PL59109023980000000117595694)? In the last days of MtGox many people (including me) credited that account with Euros but they never made the website account balance. Unfortunately, all the claims were rejected by the bankruptcy trustee Mr. Kobayashi.
Co się stało z funduszami zdeponowanymi na polskim koncie bankowym MtGox (IBAN PL59109023980000000117595694)? W trakcie ostatnich dni funkcjonowania MtGox, wielu ludzi (w tym ja) zasiliło to konto walutą EURO, ale nigdy nie został pokazany jego stan. Niestety, ale wszystkie roszczenia zostały odrzucone przez syndyka masy upadłościowej Pana Kobayashiego.
MtGox Poland złożyło wniosek o upadłość i uważam, że wszystkie środki zostały wyczerpane w związku z opłatami upadłościowymi, ale nie wiem na pewno, ponieważ raport powierniczy nie zawiera takich szczegółów.
Słyszałem, że wiele roszczeń zostało zaakceptowanych po odrzuceniu wniosku, a prawdopodobnie Rehabilitacja Cywilna otworzy nowe okno do zgłoszenia swoich roszczeń. Proponuję, aby wszyscy zgłaszali swoje roszczenia, jeśli zostali odrzuceni.

When did you first realize MtGox might not be solvent?
Kiedy po raz pierwszy zdałeś sobie sprawę, że MtGox może stać się niewypłacalne?
Miało to miejsce pod koniec lutego. Od tamtego momentu MtGox związało się bliskim kontaktem z This was in late  Sądem Okręgowym miasta Tokio i podążając za jego sugestią wyłączyło stronę dodo momentu złożenia wniosku o rehabilitację cywilną (Civil Rehabilitation)

What are your views on Bitcoin Cash?
Jaki masz pogląd na Bitcoin Cash?
Staram się pozostać jak najbardziej neutralny jak to jest możliwe w sprawie tego forku. W teorii, kiedy zdarza się fork jedna z gałęzi (odłamów) ostatecznie umiera, jednakże w tym przypadku ciężko stwierdzić co się stanie.

How are you planning on returning my 58 bitcoins?
W jaki sposób planujesz zwrócić mi moje 58 bitcoinów?
Na ten moment pracuję nad planem tzw. Cywilnej Rehabilitacji, której głównym zamierzeniem będzie zwrócenie każdemu poszkodowanemu takiej ilości BTC/BCH jaką posiadał na swoim koncie MtGox jak najszybciej jak to możliwe. W planie jest współpraca z giełdą „sponsorującą", która podjęła by się wsparcia Cywilnej Rehabilitacji, podjęła się dystrybuowania wszystkich zasobów MtGox tak szybko jak to możliwe, a w tym celu przeznaczyła znaczną część swoich przychodów na wsparcie 100% zwrotu środków (100% oznacza 1 BTC = 1BTC/BCH)

I am sorry to ask this question but will the Mt Gox case risk/cause you prison time in the future? Is there some crime the prosecuters are charging you with? Other than that, I am glad you decided to make good with the users of your site. That would be the right thing to do.
Przepraszam, że zadaję to pytanie ale sprawa MtGox wiąże się dla Ciebie z ryzykiem pójścia do więzienia w najbliższej przyszłości? Czy istnieje przestępstwo, o które prokuratorzy cię oskarżają?
Poza tym cieszę się, że postanowiłeś zrobić coś dobrego dla użytkowników (klientów) Twojej strony. To słuszne co robisz.

Na ten moment w dalszym ciągu jestem ścigany w Japonii pod zarzutem „fałszowania danych" oraz „prowadzenia defraudacji środków firmy". Oczywistym jest, że nie mogę wypowiedzieć się na temat zakresu tej tematyki z uwagi na prowadzone śledztwo, ale mogę powiedzieć chociaż tyle, że nie uważam siebie za winnego jakichkolwiek oskarżeń, które zostały mi dotychczasowo przedstawione. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Would it be possible for you to take control of the remaining 160,000 Bitcoin and Bitcoin Cash and personally distribute it back to the creditors?
Czy uważasz to za prawdopodobne (możliwe) abyś objął kontrolę nad pozostałymi 160 000 Bitcoinami i Bitcoin Cash, a co za tym idzie samodzielnie je wysłał do poszkodowanych?
Nie mam żadnej władzy (autorytetu) w sprawie bankructwa MtGox. Majątek (dop.) MtGox znajduje się kontrolą sądu i syndyka i na ten moment raczej mało prawdopodobnym jest to, że sprawa szybko się rozwiąże, ponieważ jest tak wiele stron, które uczestniczą lub uczestniczyły w całym przedsięwzięciu. Każda ze stron (np. poszkodowani) posiada inne spojrzenie na to jak sprawa powinna się ostatecznie zakończyć.
Jeśli chodzi o mnie, mam tylko nadzieję, że bankructwo spowoduje jak najszybciej dystrybucję wszystkich aktywów na rzecz wierzycieli.

According to Japanese law, to be able to process The MtGox bankruptcy, trustee Kobayashi has to sell all assets(BTC,BCH, BTG) and convert them to Japanese yen. Is that correct?
Nawiązując do Japońskiego prawa, aby móc rozdystrybuować (przeprocesować) zasoby MtGox po ogłoszeniu bankructwa, syndyk Kobayashi musi sprzedać cały majątek(BTC,BCH,BTG) i przewalutować go na Japoński Jen. Czy to prawda?
Tak, to prawda. W rzeczywistości dotyczy to większości jurysdykcji, bankructwo oznacza wyznaczenie likwidatora do zbadania aktywów i „likwidacji" ich, tj. sprzedania wszystko za gotówkę.

What's your opinion (if you have one) whether Craig Wright could be part of Satoshi?
Jaka jest Twoja opinia (jeżeli taką posiadasz) na temat tego czy Craig Wright mógłby być częścią grupy/zespołu (dop.) Satoshiego?
Zdecydowanie nie jest.

did you lie to Roger Ver regarding insolvency when he was going public saying you were solvent? Did he know?
Czy okłamałeś Rogera Vera w sprawie niewypłacalności w momencie kiedy zaczął mówić o tym, że MtGox (dop.) jest wypłacalne. Czy on wiedział?
W tym momencie nikt nie wiedział o tej sytuacji ani, że kilka tygodni później MtGox zakończy składanie wniosków o Rehabilitację Cywilną. Naprawdę przepraszam za to, co Roger musiał przejść z powodu tego.

If you could wind the clock back to 2013 somehow, what would you do differently in regards to Mt.Gox operating procedures, including the Willy Bot, and why?
Gdybyś miał możliwość cofnięcia zegara do 2013 r. w jakiś sposób, co zrobił byś w inny sposób w nawiązaniu do zarządzania procedurami w MtGox, wliczając w to Bota Willy oraz dlaczego?
Najważniejsze byłoby zatrudnienie osób do obsługi administracyjnej / prawnej firmy (konfiskata amerykańskich funduszy w maju 2013 r., Pozew w sprawie coinlab itp.), podczas gdy ja mógłbym skupić się na zapewnieniu odpowiedniej szybkości działania w odniesieniu do zespołu technicznego - deweloperów (dop.)

Has this whole ordeal changed any of your views about crypto and/or people (including yourself)?
Czy ta cała gehenna zmieniła twoje poglądy na temat krypto i / lub ludzi (w tym ciebie)?
Tak, nawet bardzo. Nie tyle w kwestii kryptowalut na poziomie technologicznym, co w kwestii mnie samego oraz ludzi w to wszystko zaangażowanych.

Najważniejsze jest to, że nauczyłem własnych ograniczeń. Istnieje limit tego co może zrobić jedna osoba, są też chwile kiedy delegowanie i znalezienie właściwych partnerów może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią.

Mark, don't listen to those few trolls here. Those who listened to Kim Nillson's talk know that the truth of what happened was far more complex than people realize. I'm not trying to remove blame from you but shit happens and people who held BTC at the exchange knew the risk. Unfortunately I was one of them. My question is this: How realistic is it that creditors would be paid back fully? I know the crypto world has expanded to many alt-coins now so you coould make profit from more than just Bitcoin itself, but to we are talking about over half a million BTC you would need to reimburse creditors. That seems far beyond the revenue of any exchange even over multiple years, or am I wrong?
Mark, nie słuchaj tych kilku trolli tu obecnych. Ci, którzy słuchali tego co mówił Kim Nillson wiedzą, że prawda stojąca za tym co się stało jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się to wydawać. Nie staram się Cię wybielić, ale czasami gówno wybija i ludzie, którzy trzymali BTC na giełdzie znali ryzyko. Niestety byłem jednym z nich. Moje pytanie: Jak realistyczne jest to, że wierzyciele/poszkodowani (dop.) zostaną spłaceni w całości? Jestem świadom tego, że świat krypto rozrósł się na wiele alternatywnych kryptowalut (altcoinów), dzięki czemu mógłbyś czerpać zyski z czegoś więcej niż tylko Bitcoina, ale mówimy o ponad pół miliona BTC, które trzeba by spłacić wierzycielom. Wydaje się to znacznie wykraczać poza dochody jakiejkolwiek giełdy kryptowalut, nawet biorąc pod uwagę scenariusz akumulacji dochodu przez wiele lat, czy też się mylę?
Właściwie większość giełd kryptowalut przynosi spore zyski. CoinBase osiągnął równowartość około 150 tys. Przychodów BTC w ubiegłym roku, prawdopodobnie więcej, ponieważ cena była niższa na początku roku.

Istnieje również możliwość znalezienia Bitcoinów po analizie komputerów Alexandra Vinnika i innych urządzeń elektronicznych. Nie pokładałbym w tym zbyt wiele nadziei, ale nigdy nie wiadomo.

Are the 160,000 Bitcoin part of the stolen bitcoin or was it just a reserve? If they're part of the stolen bitcoins, how did you get it back?
Czy te 160 000 Bitcoinów jest częścią, tych które zostały skradzione czy stanowiły one rezerwę? Jeżeli były częścią skradzionych, to jak je odzyskaliście?
Początkowo stanowiły one część sald w zimnych portfelach posiadanych przez MtGox. 35 000 zostało sprzedanych przez syndyka pomiędzy grudniem 2017 a luty 2018 r., A więc pozostało do dyspozycji jedynie około 165,000.

Do you still get angry emails?
Czy nadal dostajesz złe/wściekłe (dop.) wiadomości e-mail?
Właściwie minęło sporo czasu od ostatniego takiego maila, jeśli wykluczysz losowe, anonimowe komentarze na Reddicie.

Would you rather fight 100 duck-sized horses or one horse-sized duck?
Czy wolałbyś walczyć z 100 końmi wielkości kaczmi czy z jedną kaczką wielkości konia?
Prawdopodobnie ze 100 końmi wielkości kaczki. Konie potrafią się zachowywać normalnie, gniewne kaczki są wprost przerażające.

Is there any truth to the story that you created WillyBot to manipulate the Bitcoin price?
Czy za historią dotyczącą tego, że stworzyłeś WillyBota aby manipulować ceną Bitcoina stoi jakakolwiek prawda?[/i]
Niestety nie mogę tego teraz skomentować z powodu toczących się postępowań sądowych.

it is obvious that there was and still is massive market manipulation going on.
methods like wash trading or painting the tape, spoofing are a every day reality on crypto exchanges.
what is your stance on this?
why do exchanges obviously do NOTHING against it?
Mt. Gox seemingly did nothing against the WIlly Bot back in the day neither. why ?

oczywiste jest, że wtedy (dop.) istniała i nadal zachodzi masowa manipulacja rynkowa.
metody takie jak wash trade lub painting the tape, podszywanie się, to codzienna rzeczywistość na giełdzie kryptowalut
Jakie jest twoje stanowisko w tej sprawie?
dlaczego giełdy kryptowalut oczywiście nie robią NIC przeciwko temu zjawisku?
Mt. Gox najwyraźniej nie przeciwdziałał WillyBotowi. Czemu ?

MtGox zawsze starał się zachować neutralne stanowisko i minimalizować wpływ metod znanych z bankowości/rynków finansowych na kryptowaluty (dop.)

Giełdom kryptowalut nie zawsze łatwo przeciwstawić się takim metodom, jednak pewnym z nich, takim jak wash trading, można łatwo zapobiec (w systemie MtGox, jeśli jedno zlecenie było zbliżone do innego zlecenie tego samego użytkownika, to po prostu żadne z nich by nie doszło do skutku).

Nie mogę skomentować twojego ostatniego pytania w tym momencie z powodu toczącego się postępowania sądowego.

If there was no legal action, do you think Gox could have survived and dug its way out of the losses within a reasonable amount of time or were there security holes that could have made it worse?
Gdyby żadne prawne działania nie miały miejsca to myślisz, że MtGox mógłby przetrwać i przeciwstawić się stratom w rozsądnym czasie lub czy istniały luki w zabezpieczeniach, które mogły pogorszyć sytuację?
W rzeczywistości okazuje się, że było by to możliwe, o czym świadczą przypadki niektóre giełd kryptowalut. Myślę, że głównym problemem była presja polityczna na naszą giełdę, która wymagała podjęcia kwestii Rehabilitacji Cywilnej.

How much money did you steal?
Ile pieniędzy ukradłeś?
Żadnych

Thanks for doing this. I met a guy that lost coins from this. I was buying mining gear from him. He was explaining what happened and before he could finish the story he was sobbing. What's your favorite ice cream?
Dziękuję, że to zrobiłeś. Poznałem faceta, który przez tą całą sytuację stracił swoje kryptowaluty. Kupowałem od niego sprzęt do kopania kryptowalut (dop.). Wyjaśnił mi co dokładnie się stało i zanim skończył opowiadać już szlochał. Jakie są twoje ulubione lody?
Mogę mieć tylko nadzieję, że osoba od której kupiłeś tne sprzęt, jeżeli jest wierzycielem MtGox, zobaczy wszystkie swoje środki spowrotem tak szybko jak to możliwe. Jeżeli nie złożył wniosku o Cywilną Rehabilitację niech to zrobi.

What was the food like when you were held in Japanese custody? What did they feed you? Who took care of your cat when you were away from him?
Jakie było jedzenie kiedy przetrzymywano Cię w japońskim areszcie? Czym Cię karmiono? Kto zajął się twoim kotem, gdy byłeś z dala od niego?
W dwóch słowach: bardzo złe. Pierwsze 4 miesiące i połowę mojego przetrzymywania spędziłem na posterunku policji,  gdzie byłem karmiony tak jak wszyscy inni zwykłym, zimnym jedzeniem. Rano była jakaś zupa (w zasadzie jedyna gorąca) z talerzem zawierającym ryż i kilkoma dodatkami, obiad składał się z dwóch chlebów posmarowanych dżemem i jednym, suchym dodatkowym, obiadem był talerz z ryżem i dodatkami (piszę dodatkami, bo to głównie japońskie jedzenie, jeśli powiem, chikuwa lub aji-fry, nie sądzę, żeby wszyscy zrozumieli).

Następne 7 miesięcy spędziłem w więzieniu w Tokio, które miało ciepłe jedzenie i większą różnorodność w kwestii dań. W ciągu tych 7 miesięcy schudłem prawie 5 kg.

Mój kot był początkowo pod opieką Jake'a Adelstein'a (mimo jego alergii na kota), dopóki mój przyjaciel się nim zajął.

In the early stages of this bankruptcy process, creditors were asked if we wanted to be paid in fiat or bitcoin. I opted for getting my coins back. Why did they ask this question if there was no avenue for such?
Thanks for doing this AMA. Stay strong.

We wczesnych etapach procesu upadłościowego wierzyciele zostali zapytani, czy chcielibyśmy otrzymać zapłatę w postaci pieniędzy (fiat) lub bitcoinów. Zdecydowałem się odzyskać moje bitcoiny. Dlaczego sędziowie i syndyk zadali to pytanie, skoro nie było takiej możliwości? Dzięki za zrobienie tego AMA. Bądź silny.
Pytanie było właściwie tylko ankietą, aby wiedzieć, czego chcieli wierzyciele jako całość. Sąd nadal może wydać nakaz zezwalający (lub próbować to zrobić) na płatności do wierzycieli w Bitcoinach, ale teraz, gdy Rehabilitacja Cywilna jest na stole, dokonanie wyboru jest zdecydowanie łatwiejsze.

Would it not make more sense to now close the bankruptcy as soon as possible and then you can go on to distribute the remaining BTC/BCH/Candy and what not proportionally to claimants?
Czy nie byłoby bardziej sensowne zamknięcie procedury bankructwa tak szybko, jak to możliwe, a następnie można byłoby  przystąpić do dystrybucji pozostałych BTC / BCH / proporcjonalnie do roszczeń poszczególnych osób?
Obawiam się, że nie byłoby to takie łatwe. Czyniąc to, giełda MtGox powróciłaby do stanu sprzed bankructwa, ale Bitcoiny nie byłby wystarczające, a tym samym MtGox ponownie zbankrutowałby.

As someone expirienced in wash trading, do you think Bitfinex is manipulating the price?
Jako ktoś doświadczony w wash tradingu, uważasz, że Bitfinex manipuluje ceną?
MtGox nigdy nie pozwalało na tzw. wash trading

Czy 200k bitcoinów, które zostały znalezione "pod dywanem", pochodzi od jakiegoś dobroczyńcy?
Kto ma tyle ile akcji MtGox na dzień dzisiejszy?[/i]
Znalezione ~200k BTC były bezpiecznie przechowywane w zimnych portfelach.

MtGox jest posiadane w 88% przez Tibanne Co Ltd (bankrut), które jest posiadane w 100% przeze mnie (także bankrut), a 12% posiada Jed McCaleb.

Hi Mark, thanks for doing this AMA! My question is, how do you feel about the path that Bitcoin has taken since you departed from the community back in 2014? What do you feel about Bitcoin being a “settlement system” versus electronic cash?
Also one other question, how closely did you work with Luke Dash Jr on the Mt Gox code? Did he write a lot of code or just a one off script to integrate with Eligius mining pool? Did he play any other roles with Mt Gox? Thanks.

Cześć Mark, dzięki za robienie tego AMA. Moje pytanie brzmi, jak czujesz się w odniesieniu do drogi jaką obrał Bitcoin od momentu kiedy „wyleciałeś" ze społeczności w 2014 r.? Co sądzisz na temat tego, że Bitcoin kreowany jest na "system rozliczeniowy", a nie gotówkę elektroniczną (elektroniczny pieniądz)?
Uważam, że obecnie Bitcoin zawodzi zarówno jako system rozliczeniowy, tak i jako gotówka elektroniczna (elektroniczny pieniąz). Na razie uważam, że Bitcoin to bardziej dziki handlarz końmi, który próbuje jeździć i kończy albo bardzo wysoko, albo bardzo nisko. Zmienność Bitcoina nie pomaga w jego wykorzystaniu do żadnych transakcji finansowych innych niż transakcje o dużej zmienności.

Luke Dash Jr nie napisał żadnego kodu MtGox, ani też nie miał żadnej roli w MtGox. MtGox współpracował jedynie z jego kopalnią Eligius, ponieważ była ona wówczas dosyć duża i ważna w świecie Bitcoina. Głównym celem za tym idącym było ułatwienie potwierdzenia transakcji wydanych przez MtGox.

I want my Bitcoins back
Chcę z powrotem moje Bitcoiny
Zrobię wszystko co w mojej mocy aby tak się stało. Przepraszam, że trwa to tak długo

It must take a lot of nerve to do this, and it's a sign that you are going through a time of personal reflection, so let me ask you this: how involved do you plan on being with crypto, and rebuilding a reputation here?
You could take a behind the scenes role and still enable massive growth in the community, re-invest in projects, create better solutions . . . Being transparent a nonprofit could be a good idea.
Huge mistakes create wisdom. Few rich people are truly wise , having never suffered a crucible. Crypto could use someone who is both humble and empowered.

To co robisz musi Cię kosztować sporo nerwów, jednocześnie jest znakiem, że przechodzisz fazę wewnętrznej refleksji, tak więc zapytam: jak mocno planujesz być zaangażowany w tematykę kryptowalut i odbudowanie swojej reputacji w tym świecie?
Możesz odgrywać swoją rolę od tyłu, za kulisami i nadal umożliwiać ogromny rozwój społeczności, ponownie inwestować w projekty, tworzyć lepsze rozwiązania. . . Przejrzystość oraz działalność non-profit może być dobrym pomysłem.
Ogromne błędy prowadzą do mądrości. Niewielu bogatych ludzi jest naprawdę mądrych, nigdy nie cierpiących na bycie podpalanym od spodu. Krypto mogłoby skorzystać na kimś kto jest jednocześnie skromny wzmocniony bagażem swoich doświadczeń (dop).

I do not know how much people out there would accept seeing me around, so I am not going to proactively do anything except do everything I can do to help with the MtGox bankruptcy.

If I can be useful to anyone, I'd be happy to help.
Nie mam pojęcia ile osób w świecie kryptowalut zaakceptowało by moją obecność tu i ówdzie, z tego powodu nie planuję robić niczego w sposób pro-aktywny poza tym co robię aby pomóc w sprawie bankructwa MtGox.

Great of you to answer questions! As Bitcoin was created to be a “Peer-to-Peer Electronic Cash System” what are your thoughts on Bitcoin Core (BTC) taking the chain in such a drastically different direction, in contrast to BCH community efforts?
Świetnie z twojej strony, że odpowiadasz na pytania! Ponieważ Bitcoin został stworzony, aby być "elektronicznym systemem płatności Peer-to-Peer", jakie są twoje przemyślenia na temat Bitcoin Core (BTC), które kieruje łańcuch-bloków w tak drastycznie odmiennym kierunku, w przeciwieństwie do wysiłków społeczności BCH?
Obecnie głównym problemem Bitcoina, który działa jako "elektroniczny pieniądz", jest zmienność. Lata temu uważaliśmy, że bitcoin wydojrzeje, ale okazuje się, że wcale nie jest lepiej, a cena wciąż zalicza ogromne wahania. Mam nadzieję, że pewnego dnia...

How is your relationship with PHP nowadays?
Jak obecnie wyglądają Twoje relacje z PHP?
Znalazłem lepszego przyjaciela w Go - Goland (dop.).

Is it true that "Ulbricht is not the not the real Dread Pirate Roberts either. The real Roberts has been retired many years and living like a king in Japan"? Ok, lets rephrase that, was Jared Deryeghiayan barking up completely the wrong tree with not even a shred of real evidence when he assumed you were connected with Silk Road? I know saying incriminating things would be dumb, but can you say things on this topic? What are your beliefs about Ulbricht?
Czy to prawda, że „Ulbricht nie jest prawdziwym Dread Pirate Robertsem (nickname - dop.). Prawdziwy Roberts ukrył się i żyje jak król w Japonii?". Ok, inaczej, czy Jared Deryeghiayan szczekał na zupełnie złe drzewo, nie mając nawet najmniejszego dowodu, kiedy założył, że jesteś połączony z Silk Road? Wiem, że mówienie obciążających rzeczy byłoby głupie, ale czy możesz powiedzieć coś na ten temat? Jak skomentujesz temat Ulbrichta?
Myślę, że istnieje wiele różnych czynników, które prowadzą do takiego wrażenia(wniosków - dop.):

Silk Road został otwarty w marcu 2011 roku, kiedy to przejąłem MtGox.
Właściciel Silk Road hostował stronę zachęcająca do rejestracji na Silk Road na mojej usłudze hostingowej (jedynej, która akceptowała BTC w tamtym czasie), aby reklamować Silk Road, w wyniku czego strona powiązana z Silk Road była hostowana na moich serwerach
Świat bitcoinów był wówczas bardzo mały, co oznacza, że MtGox automatycznie czerpał korzyści z tego co osiągało Silk Road
Silk Road używał wielu kont na MtGox do przenoszenia bitcoinów, co skutkowało wieloma powiązanymi transakcjami - patrząc w blockchain (dop.)
Jednak po 2 latach czytania moich e-maili i przesłuchania mnie, zajmując 5 milionów dolarów z konta MtGox, amerykańskie organy ścigania nie mogły znaleźć dowodów, że to ja stałem za Silk Road - i nie bez powodu, ponieważ nigdy nie korzystałem z Silk Road.

I had no idea this was still rolling on. I hope you get through this OK.
I don't know if you have much of an opinion on this but what are your recommended ways for new people to get into crypto. Are there any exchanges you recommend today, and vice versa, any you think are currently very dodgy?
Finally, have you followed any of the senate hearings with the SEC, CFTC, etc and do you think the US Gov is 'waking up' to crypto in a good way?

Nie miałem pojęcia, że to wciąż trwa - śledztwo (dop.). Mam nadzieję, że wyjdziesz z tego wszystkiego cały.
Nie wiem, czy masz dużo opinii na ten temat, ale jakie są twoje zalecane sposoby, aby nowi ludzie mogli rozpocząć „zabawę" z kryptowalutami? Czy są jakieś giełdy kryptowalut, które polecasz dzisiaj, i na odwrót, czy są takie, które uważasz za podejrzane? Wreszcie, czy śledziłeś jakiekolwiek przesłuchania senackie w SEC, CFTC itp. I czy myślisz, że rząd Stanów Zjednoczonych "budzi się" w kwestii kryptografii w dobry sposób?

Giełdy oficjalnie zatwierdzone przez  rząd (CoinBase, BitFlyer itp.) rzadziej staną w obliczu sprzeciwu rządu (duh) i jako takie prawdopodobnie będą bezpieczniejsze dla użytkowników, o ile korzystanie z nich pozostanie w granicach dozwolonych prawem (tj. bez uchylania się od opodatkowania, narkotyki, itp).

Każdy, kto chce uczestniczyć w ryzykownym przedsięwzięciu w końcu podejmie ryzyko.

Co do ostatnich przesłuchań na których wiele mówi się na temat ICO, które w wielu przypadkach zyskują dużo pieniędzy na projekty, które nie są na to gotowe (lub po prostu nieuczciwe), a ochrona konsumenta jest najważniejsza. Krótko mówiąc, kryptowaluty będą ciągle wyzwaniem dla rządów na całym świecie w nadchodzących latach, tak jak to było już od co najmniej 2013 r. Wydaje się, że do tej pory Stany Zjednoczone zajmują pozytywne stanowisko wobec kryptowalut.

Can you please add an edit to your post to tell people to join the https://www.mtgoxlegal.com group of creditors if they are a creditor and have not done so yet. This group is helping to push things forward.
Czy mógłbyś zedytować swój post i dodać do niego informację zachęcającą ludzi do dołączenia do grupy zrzeszającej wierzycieli - https://mtgoxlegal.com - jeżeli oczywiście są wierzycielami, a jeszcze tego nie zrobili. Ta grupa pomaga popchnąć sprawę dalej.
Nie czuję się komfortowo popierając MtGoxLegal z powodów, które cytowałem wcześniej (głównie biorąc pod uwagę fakt, że wiąże się to ze zbieraniem pieniędzy). Biorąc pod uwagę moje stanowisko, nigdy nie powiedziałbym wierzycielom aby wydali na cokolwiek pieniądze.

Do you own/use any crypto at the moment?
Czy na ten moment posiadasz/używasz jakąkolwiek kryptowalutę?
Żadnej.

Is is true they only got Ulbricht because they couldn't get you?
Czy to prawda, że złapali Ulbrichta ponieważ nie mogli mieć Ciebie?[/i]
Nigdy nie byłem związany z Silk Road. Nie wiem nic o Ulbrichcie i szczerze mówiąc, jestem smutny z powodu tego, co mu się przydarzyło.

What advice would you give to the leaders of exchanges like Coinbase and Bitfinex today? Also, do you think Bitfinex/Tether is acting in bad faith?
Jaką radę przekazałbyś dziś właścicielom giełd, takich jak Coinbase i Bitfinex? Myślisz również, że Bitfinex / Tether działa w złej wierze?
Przemysł giełd kryptowalut charakteryzuje się brakiem przejrzystości, a podczas gdy niektóre ruchy miały miejsce w 2014 r. po bankructwie MtGox, wszyscy przestali dostarczać informacji na temat przejrzystości w odniesieniu do zasobów kryptograficznych.
Inteligentne kontrakty powinny umożliwić doprowadzenie do sytuacji w której giełdy nie przechowywałyby kryptowalut, aby umożliwiać handel nimi, to byłby dobry sposób na zabezpieczenie giełd przez przestępcami/hakerami.

If the bankruptcy proceeds to sell off bitcoin until it's creditors are repaid and MtGox is allowed to keep the rest of the assets, would you (as a rebuilt exchange) pay back the crypto anyway?
Jeśli procedura bankructwa doprowadzi do wyprzedaży tylko części Bitcoinów, tak aby zostali spłaceni wszyscy wierzyciele, a MtGox dostanie możliwość zatrzymania pozostałych aktyw, czy ty (jako zrestrukturyzowana giełda) oddałbyś resztę środków?
W idealnym rozrachunku, tak

Hi Mark,
First off I'm glad you survived all the personal attacks and managed to stay sane and relatively active on reddit and IRC despite all the memes and hatred.
I have had a few questions on my mind for years some of which you may be able to answer here.
Who wrote/managed the "Willy bot" & what was it's intended purpose?
Pior to the closing of withdraws at Mt Gox at what point were you aware that the BTC had gone missing?
Chain analysis seems to show that the hacker/hackers were stealing coins for years prior to the final bankruptcy. Are you aware of any reason why they simply didn't empty the wallets completely?
Are there other company shareholders who also have claim to this extra BTC? Do they share your opinon that it is the creditors who deserve it?
Despite what people may think Mt Gox helped build and shape this community. It showed people bitcoin had real value when it was just some cool tech. We learnt from Gox and the community is stronger because of it.
Thank you

Po pierwsze, jestem dumny, że przetrwałeś te wszystkie personalne ataki i zdołałeś pozostać spokojny i relatywnie aktywny na reddicie i kanale IRC nie bacząc na wszystkie memy i nienawiść.
Przez kilka lat w mojej głowie przewinęło się wiele pytań na które tutaj możesz udzielić odpowiedzi.
1. Kto napisał/zarządzał WillyBotem & jaki był jego nadrzędny cel?
2. Przed zamknięciem wypłat z MtGox, w którym momencie już wiedziałeś, że BTC zaginęło?
3. Analiza blockchain wydaje się pokazywać, że hakerzy kradli kryptowaluty na wiele lat przed ostatecznym bankructwem. Czy zdajesz sobie sprawę z jakiegokolwiek powodu, dlaczego po prostu nie opróżnili całkowicie portfeli?
4. Czy są inni akcjonariusze spółki, którzy również mają roszczenia do tych dodatkowego BTC? Czy podzielają twoją opinię, że to wierzyciele zasługują na ich zwrot.
Pomimo tego, co ludzie mogą sądzić, Mt Gox pomógł zbudować i ukształtować tę społeczność. Giełda pokazała ludziom, że bitcoiny mają prawdziwą wartość, a nie jest to tylko fajny kawałek technikaliów. Przypadek MtGox wiele nas nauczył, a społeczność jest dzięki temu silniejsza.
Dziękuję Ci za to.
1. Przepraszam ale nie mogę odpowiedzieć na ten punkt z uwagi na prowadzone śledztwo.
2. W czasie kiedy wypłaty BTC zostały wstrzymane, wiedzieliśmy tylko o malwersacjach dotyczących transakcji. Zatrzymując wypłaty powstrzymaliśmy hakera od dalszego wypłacania środków - a zrobiliśmy to bo nie byliśmy w stanie wyśledzić transferów, których ID uległo zmianie. Do czasu późniejszych poszukiwań nie spodziewaliśmy, że aż 1000 BTC zostało w ten sposób skradzione.
3. Szanse są takie, że haker nie mógł przesyłać więcej aby spowodować wykrycie jego obecności.
4. Jedynym innym udziałowcem byłby Jed McCaleb, ale nie sądzę, że chce (ani nie musi) żądać niczego.


Źródło: Reddit.com/r/btc - I'm Mark Karpelès, ex-CEO of bankrupt MtGox. Ask me anything.Reddit.com/r/bitcoin - I'm Mark Karpelès, ex-CEO of bankrupt MtGox. Ask me anything oraz Polskie Forum Bitcoin - forum.bitcoin.pl | [RIP] MtGox - Dyskusja ogólna, post nr. 475824

aaa