Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 4541 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony rok temu przez becometa
{alt}
Jeżeli dopiero zaczynasz, nazwijmy to „zabawę" z kryptowalutami, to w tym miejscu znajdziesz odpowiedź na wiele pytań, które mogą Ci przychodzić na myśl. Jeżeli natomiast nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na swoje pytanie lub wątpliwości, bez żadnych skrupułów utwórz własny temat ;)

Spis powstał celu utrzymania należytego porządku oraz zatrzymania (przynajmniej w małym stopniu) pojawiania się po raz wtóry raz tych samych pytań. Pytania oraz odpowiedzi będą sukcesywnie dopisywane do tego postu, a sam temat pozostaje otwarty na wypowiedzi i dyskusje. ??? Kto ustala cenę Bitcoina lub innych kryptowalut?
 >> Użytkownicy giełd, kantorów. Cena nie jest regulowana przez żaden rząd, firmę ani konsorcjum. Bitcoin - i każda inna kryptowaluta - jest wart tyle, ile ktoś za niego zapłacił przy okazji "ostatniej" transakcji.

 ??? Ile mogę mieć portfeli do przechowywania Bitcoina / innych kryptowalut.
 >> Dowolną ilość. W zamyśle Bitcoina było korzystanie innego adresu portfela po wykonaniu każdej transakcji tak aby zachować jak największy stopień anonimowości.

 ??? Co się stanie gdy zostaną wykopane wszystkie Bitcoiny?
 >> Specyfika protokołu Bitcoin ma to do siebie, że bloki nadal będą wydobywane. Tak zwani górnicy (czyli osoby, które udostępniają moc obliczeniową swojego komputera, karty graficznej) dalej będą otrzymywać nagrody, ale tylko z opłat transakcyjnych.

 ??? Z jakiego portfela mam korzystać?
 >> Najlepiej aby był to portfel rekomendowany lub utworzony przez kryptowalutę, którą jesteś zainteresowany. Najcenniejszym źródłem informacji o przechowywaniu danej kryptowaluty jest, zazwyczaj, jego oficjalna strona. Jeżeli jest to kryptowaluta obecna na naszym forum, to w jej dziale znajdziesz na ten temat informacje.

 ??? Z jakiej giełdy korzystać?
 >> Sprawa jest na tyle indywidualna, jak wybór butów w sklepie. W tym dziale znajdziesz opinie oraz dyskusje użytkowników forum na temat poszczególnych giełd. Niektóre z nich posiadają ograniczenia w postaci limitów transakcyjnych dla osób, które zweryfikowały swoje konta oraz nie zweryfikowały kont, inne z kolei jako wpłaty przyjmują jedynie same kryptowaluty (a nie np. złotówki, euro lub dolary). Jako przedstawiciel forum rekomenduję giełdy Binance oraz BitBay.

 ??? Dlaczego na giełdzie "A" kurs kryptowaluty "X" wynosi "666 zł" a na giełdzie "B" wynosi "777 zł"?
 >> Różnice w cenach uzależnione są w głównej mierze od ilości użytkowników danej giełdy oraz ilości kapitału, jaki przez nią przebiega. Czym głębszy jest rynek, tym ciężej jest manipulować ceną mając mniejszy kapitał. Stąd na małych giełdach ceny poszczególnych kryptowalut często są mocno zaniżone/zawyżone względem większych giełd.

 ??? Skąd giełda wie, że to ja wpłacam pieniądze na podany przez nich rachunek?
 >> Każdy użytkownik giełdy posiada swój indywidualny numer rachunku/adres.

 ??? Czy mogę wpłacić kryptowalutę kupując ją w kantorze bezpośrednio na giełdę?
 >> Tak. Będzie to zdecydowanie szybsze i tańsze aniżeli zakupienie kryptowaluty w kantorze, przesłanie jej na swój portfel i dopiero z portfela na giełdę.

 ??? Czy mogę płacić kartą w Bitcoinie / Ethereum / innej kryptowalucie?
 >> Tak, istnieją tego typu usługi, np. polski BitBay oferuje kartę zasilaną środkami zgromadzonymi na giełdzie.

 ??? Czy w Polsce jest gdzieś kantor gdzie mogę wymienić złotówki na kryptowaluty?
 >> Tak, najbardziej znanym kantorem jest FlyingAtom, który posiada sieć punktów partnerskich w wybranych miastach. Na dzień 14.01.2018 są to: Gdynia, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Kraków, Olsztyn, Lublin oraz Poznań.

??? Czy warto korzystać z serwisów "pompujących" / grup na facebooku "pump and dump" / kanałów na telegramie lub discordzie?
>> W większości przypadków osobami, które zarobią na opublikowanym "sygnale" o pompie są jego twórcy. Specyfika tłumu oraz nieprzewidywalność rynku kryptowalut sprawia, że sprawa grup P&D jest mocno dyskusyjna. Jako załoga forum nie rekomendujemy udziału w takich przedsięwzięciach. Grupy pump and dump rujnują dobry wizerunek i zaufanie do kryptowalut, w większości są zwykłym oszustwem i mogą kwalifikować się do nadużyć finansowych. Zgłoszenia nadużycia finansowego możesz dokonać na polskiej stronie Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

#1, rok temu
Jasno i przejrzyście. To nie pierwszy wpis na tym forum, który zwięźle przedstawia wiele informacji, dla początkujących. Wiem po sobie, że jak ktoś zaczyna "zabawę" w kryptowaluty, to pojawiają się w głowie różne pytania. nawet takie, z których ci, którzy trochę już w tym siedzą, mogą się śmiać, bo to niby takie oczywiste. Fajna lista, dzięki!

aaa