PayPal grozi zablokowaniem konta użytkownikom kryptowalut (i nie tylko)  (Przeczytany 2253 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • Sien (OP)
  • Posty: 15
  • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony 2 lat temu przez Sien
W listopadzie oraz grudniu 2017 roku (#1, #2), wielu użytkowników Internetu informowało o tym, że PayPal dokonał blokady środków na ich kontach oraz wypowiedział im umowę świadczenia usług - bez żadnego ostrzeżenia.

W okresie styczeń-luty temat ucichł, więc zaniechaliśmy publikacji ostrzeżenia. Mimo wszystko 25/02/2018 napisaliśmy do działu obsługi klienta PayPal zapytanie o stosunek firmy do kwestii kryptowalut oraz obrotu nimi za pośrednictwem ich platformy.

1) Czy to prawda, że PayPal nie wspiera jakiejkolwiek inicjatywy związanej z kryptowalutami?
2) Czy zasilenie własnego rachunku np. na giełdzie kryptowalut z salda PayPal wiązać się będzie z nałożeniem przez Państwa blokady takiego konta (na maks. 180 dni)?
3) Czy aby móc korzystać z kryptowalut i PayPala jednocześnie konieczne jest zawnioskowanie o specjalny typ konta "currency dealer" lub "exchanger"?
4) Czy istnieje wskaźnik, który determinuje "aktywne" sprzedawanie/kupowanie jakiejkolwiek formy kryptowaluty za pośrednictwem PayPal?

Odpowiedź uzyskaliśmy następnego dnia i brzmi ona następująco:
Cytat: Odpowiedź przedstawiciela PayPal z działu obsługi klienta, Romana Dembka
firma PayPal nie posiada 'stanowiska' w kwestii kryptowalut czy ich obrotu jako takiego.

Jeśli dany podmiot czy firma posiada opcję PayPal jako opcję przyjmowania płatności, to można w serwisie takiej firmy z PayPal korzystać, jeśli nie posiada - PayPal jest tam niedostępny.

Jeśli zaś chodzi o potencjalne blokady konta PayPal to jest to złożony proces, na pewno nie związany z jednym odseparowanym czynnikiem (np 'użytkownik handluje kryptowalutami').

Oceny ryzyka jakie stosuje PayPal względem kont i działalności na nich są znacznie bardziej złożone.

Wszystko wydawałoby się jest ok. Tak? NIE! Jesteśmy w BŁĘDZIE!
Niestety, ale echa sytuacji z listopada i grudnia zdają się powracać. Tym razem jednak PayPal najpierw informuje swoich użytkowników (#1, #2, #3, #4), o tym, że nakrył ich na kupowaniu, sprzedawaniu lub obracaniu kryptowalutami przy użyciu ich platformy. Najwięcej zgłoszeń o otrzymaniu e-maili z podobną treścią pojawia się z dni 14-15-16/03/2018 (twitter/reddit).


Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej jeżeli dodamy do niej fakt, że współtwórca PayPala Peter Thiel zainwestował w Bitcoina już w 2012 roku. Smaczku sytuacji dodaje również jego wypowiedź z 15/03/2018 na spotkaniu Ekonomicznego Klubu Nowego Jorku, gdzie powiedział: „Wszelkie obiekcje, które ludzie mogą mieć do bitcoina, to te same obiekcje, które ludzie mogą mieć do złota."; „Bitcoin (dop. red.) jest jak sztabki złota w skarbcu, które nigdy się nie poruszają, i są swego rodzaju żywopłotem przeciwko całemu, rozpadającemu się światu." (#).
Zakręcimy sytuację jeszcze bardziej? 30 kwietnia 2016 roku PayPal złożył wniosek o patent na przyspieszenie transakcji w kryptowalutach.

Co mi grozi jeżeli nie zaprzestam korzystać z platformy PayPala do użytku kryptowalut?
Zgodnie z warunkami użytkowania platformy PayPal ma prawo zablokować środki na 180 dni w celu przeprowadzenia audytu, a jeżeli uzna to za stosowne, to po minięciu tego terminu może wydłużyć ten czas na kolejne 180 dni. Jeżeli PayPal dojdzie do wniosku, że naruszyliśmy jego warunki użytkowania wypowie nam umowę bez możliwości odwołania, jednak umożliwi wypłatę pieniędzy.

Gdzie stoi prawda w tej sytuacji? Zapewne tam gdzie leżą pieniądze.
Na ten moment jako załoga forum zalecamy zaprzestrzanie wykorzystywania PayPala do kupna lub sprzedaży kryptowalut, lub finansowania z jego salda Twoich kont na giełdach/kantorach kryptowalut lub płaceniu za dobra na stronach, które akceptują kryptowaluty jako jedną z form płatności. (kilka osób skarżyło się, że jedynie zakupiło przedmioty w sklepach akceptujących Bitcoiny, ale płaciło walutami fiat lub prowadzi sklep ale nie przyjmuje płatności w kryptowalutach a w samym PayPalu).
Źródła: https://themerkle.com/paypal-continues-crackdown-on-crypto-sellers-permanently-limits-accounts/, https://www.paypal.com/pl/webapps/mpp/ua/acceptableuse-full, https://www.paypal.com/pl/webapps/mpp/ua/useragreement-full oraz https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/7zkzjz/go_fuck_yourself_paypal/

aaa