SPROSTOWANIE: Technologia Blockchain w służbie wyborom w Sierra Leone i Rosji  (Przeczytany 4196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość - przeglądają ten temat

  • *
  • becometa (OP)
  • Posty: 217
  • Od: 10/2017
2 lat temu, zmieniony 2 lat temu przez becometa
{alt}


Technologia blockchain (łańcucha bloków) usprawni funkcjonowanie wielu aspektów codziennego życia - z takimi słowami spotykamy się co raz częściej. Na szczęście dla branży kryptowalut oraz samej technologii blockchain, z miesiąca na miesiąc zaczyna pojawiać się co raz więcej przykładów rzeczywistych wdrożeń.

Jedną z gałęzi na której dostrzegane jest miejsce dla technologii zainicjowanej przez Satoshiego Nakamoto są szeroko pojęte wybory oraz elekcje.

Pierwszymi państwami, które dostrzegły potencjał łańcucha bloków i wdrażają go w mniejszym lub większym stopniu do systemu wyborczego są Sierra Leone oraz Rosja.

Agora, Sierra Leone i monitorowanie przebiegu wyborów na żywo
Zachodnio-afrykański kraj, którego nikt nie podejrzewałby o zainteresowanie nowoczesnymi technologami 7 marca zapisał się do szeroko rozumianej historii kryptowalut. Tego dnia w kraju przeprowadzone zostały wybory prezydenckie, w których wzięło udział w sumie 16 kandydatów.

Warto nadmienić, że kraj liczy sobie około 6 milionów obywateli. Dla porównania w polskich wyborach z 2015 roku wzięło udział 11 kandydatów. Przytaczając przykład polskich wyborów - za liczenie głosów oraz organizację całego procesu odpowiedzialna jest Państwowa Komisja Wyborcza, organ wyborczy właściwy w sprawach przeprowadzania wyborów.

W przypadku wyborów w Sierra Leone, poza rządowymi instytucjami zajmującymi się organizacją zaplecza technicznego oraz nadzorowaniem procesu, do liczenia głosów i przekazywanie danych do agencji rządowych został powołany technologiczny startup ze Szwajcarii - Agora. Stało się tak po oskarżeniach o oszustwa i korupcję w kraju na szczeblach rządowych. Władze kraju aby uwiarygodnić wybory oraz zapewnić ich przejrzystość udały się do Agory po jej technologię.

{alt}
Wykorzystanie autorskiego systemu do głosowania przez Agorę
Firma do zliczenia głosów i raportowania na bieżąco wykorzystała swoją wielowarstwową architekturę na poczet której stworzony oraz uruchomiony został prywatny blockchain - autorski produkt Agory zwany Bulletin Board. System BB, zapewnia wysoką przepustowość przesyłu danych oraz niski koszt uruchomienia. Sam system składa się w sumie z czterech warstw technologicznych: Blockchainu Bulletin Board, Cotena (mechanizm zapisujący), blockchainu Bitcoina oraz tak zwanego Votapp. Warstwy te komunikują się ze sobą w różnych przypadkach w całym procesie wyborczym, aby zapewnić bezpieczne, kryptograficzne środowisko głosowania.

Proces głosowania w systemie Agory - złożony z 6 etapów
1. Konfiguracja: Administratorzy wyborów tworzą wydarzenie wyborcze, nadają mu odpowiednie parametry i konfigurują je
2. Oddawanie głosów: Wyborcy oddają zaszyfrowane głosy do sieci Agory
3. Anonimizacja: sieć Agory anonimizuje wszystkie głosy wyborców
4. Deszyfrowanie: sieć Agory odszyfrowuje anonimowe karty do głosowania
5. Zestawianie i liczenie: wszystkie głosy są liczone.
6. Rewizja: audytorzy wyborczy publikują swoje recenzje potwierdzające ważność wyników wyborów.

Po więcej technicznych szczegółów dotyczących sposobu wdrożenia oraz samego wyglądu architektury głosowania opartej o blockchain Agory, zapraszamy do Whitepaperu Agory.

Cytat: Czym jest i czym zajmuje się Agora?
Agora - Bringing our voting systems into the 21st century
Jesteśmy szwajcarskim startupem technologicznym, zajmującym się poprawieniem i unowocześnieniem systemu wyborów, elekcji, która opracowała kompleksowe, weryfikowalne rozwiązania głosowania dla rządów i instytucji. Uważąmy, że dzisiejsze systemy głosowania są powolne, kosztowne i posiada wiele słabości, które mogą hamować wolne i uczciwe wybory.

Wybory oparte o sieć i system Agory są zabezpieczone przed manipulacją przez cały proces głosowania i zapewniają pełną przejrzystość wyborcom, niezależnym audytorom i ogółowi społeczeństwa.


{alt}
Wybory prezydenckie w Rosji i użytek technologii blockchain na ich łamach
W przypadku Federacji Rosyjskiej, za adaptację łańcucha bloków odpowiedzialna jest najstarsze oraz jedno z najbardziej wiodących agencji zajmujących się badaniem opinii społecznej - Rosyjskie Centrum Badania Opinii Społecznej - VCIOM. Agencja posiada własną sieć ankieterów, która składa się z około 5000 osób.

W informacji prasowej, jaka została opublikowana na oficjalnej stronie agencji, możemy dowiedzieć się, iż w nadchodzących wyborach prezydenckich, które odbędą się 18 marca, agencja wykorzysta blockchain do gromadzenia danych z tak zwanych ankiet Exit-Poll. Przedsięwzięcie obejmuje przechowywanie danych uzyskanych w wyniku ankiet na wyjściu z lokali wyborczych, w specjalnie do tego przygotowanym łańcuchu bloków. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain, żadne zewnętrzne zmiany danych nie będą miały możliwości zaistnienia, jednocześnie zostanie zmniejszona skuteczność ataków hakerskich oraz zapewniona zostanie przejrzystość procesu gromadzenia danych i ich agregacji.

Blockchain i e-demokracja
Jak zauważa dyrektor generalny agencji VCIOM piastujący swoją funkcję od 2003 r., badanie wyborców za pośrednictwem metody exit-poll jest bardzo ważne pod każdym względem. Ważne dla naszego ośrodka, dla branży badawczej oraz dla samych wyborów w Rosji. Do tej pory, w sondażach exit-poll musieliśmy wyłączać naszą stronę w dniu wyborów, aby nie została ona zaatakowana przez ataki DDoS oraz aby nie doszło do innych prób włamania się na serwery przez wielu anonimowych hakerów.

Dzięki technologi blockchain wielokrotnie zwiększamy bezpieczeństwo naszych danych przeciwko cyber atakom, zamykamy luki  bezpieczeństwa w przesyle informacji oraz zapewniamy bezpieczeństwo i integralność gromadzonych danych.


Wyniki ankiet exit-poll udostępniane będą w czasie rzeczywistym na stronie blockchain.wciom.ru - ta zostanie otwarta 12 marca.Źródła: https://www.coindesk.com/sierra-leone-secretly-holds-first-blockchain-powered-presidential-vote/, https://wciom.ru/index.php?id=236&uid=116732, https://www.nasdaq.com/article/can-blockchain-technology-solve-voting-issues-cm931347, https://medium.com/agorablockchain/what-is-agora-f58631d7d6a3, https://ia.acs.org.au/article/2018/blockchain-to-revolutionise-e-voting.html oraz https://agora.vote/Agora%20Whitepaper%20v0.1.pdf

Źródła sprostowania: http://en.rfi.fr/africa/20180319-sierra-leones-electoral-commission-distances-itself-use-blockchain-during-polls, http://en.rfi.fr/africa/20180315-sierra-leone-tests-blockchain-technology-tallying-election-results oraz https://techcrunch.com/2018/03/19/sierra-leone-government-denies-the-role-of-blockchain-in-its-recent-election/  • Bielunio
  • Posty: 12
  • Od: 05/2018
#1, 2 lat temu
ciekawe :) widze ze blockchain i kryptowaluty maja ogolnie duzy wpływk na gospodarkę i to ogólnoświatową :) a czy kot s jest w stanie polecić mi jakieś ciekawe książki traktujące o kryptowalutach?

aaa