Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - neosmatjar

Strony: [1]
1
Zaczęliśmy właśnie zbierać członków do społeczności tego projektu, także zapraszamy!
Tworzy symulację nowego państwa przyszłości

2
System operacyjny miasta
Czy kiedykolwiek pomyślałeś o swoim mieście jak o komputerze, a o instytucjach i administracji jak o systemie operacyjnym OS do niego?  Ta metafora zaczyna coraz bardziej odpowiadać rzeczywistości. Telefony zmieniają się w smartfony, a miasta w smart cities.Nowy system dla miasta własnie jest pobierany...

Według statystyk na 70% używasz smartfona do czytania tej strony. Czy wiesz, co jest najważniejszym i najcenniejszym jego komponentem oprócz aparatu? Oczywiście jego system operacyjny. Ten pojedynczy element może zwiększyć moc i bezpieczeństwo urządzenia. Jeśli działa on nieefektywnie, to grozi to utratą danych, spowolnieniem działania i szybkim rozładowaniem baterii. Znamy dobrze to uczucie wadliwie działającego systemu.

Jeśli realizuje swoją funkcję w tle,  to możemy na ekranie doświadczać gier i multimediów oraz użytkować aplikacje niezbędne do biznesu.

Filozofia systemu jest tym, co robi różnicę.
Znamy dobrze różnicę między Windows Phone, Android i Apple. Oczywiście tego pierwszego już nikt nie używa. Microsoft boleśnie nauczył się, że tylko działanie skupione na wspieraniu rozwoju otwartego ekosystemu i angażowaniu twórców do budowania na nim swojego biznesu ma długofalowy sens. Zamknięte rozwiązania zawsze na końcu przegrywają przez konkurencję że strony sieciowego tłumu specjalistów. Teraz czekamy na ruch Chińczyków i na HarmonyOS.

Szansą dla Unii Europejskiej na zachowanie swojej konkurencyjności jest wybór kilku specjalizacji, na których skupi swoje wysiłki R &D, by utrzymać pozycję w rywalizacji z USA i Chinami.
Jednym z takich programów był Future Internet, obecnie przetransformowany w FiWare. Dlaczego wybrano miasta jako obszar pracy nad "przyszłym internetem" ? Otóż według mnie i jak rozumiem z tłumaczeń ekspertów, to dlatego, że żadna transmisja danych nie dzieje się w próżni, a dominująca większość ludzi mieszka przecież w miastach. Nasze życie ma miejsce w coraz większym stopniu w Realu, a funkcje związane z zarządzaniem danymi przechodzą do "tła". Płacimy sama swoją obecnością, zamawiamy usługi i wiedzę za pomoca głosu. To wszystko jest jednak wkomponowane w logikę jaką stwarza miasto, z jego mapą, systemem transportowym, energetycznym, funkcjami instytucji, rynkiem wymiany danych między platformami itd. Wszędzie gdzie występowały komercyjne jedno funkcyjne rozwiązania mogą zostać one włączone w jeden system z jedym "pulpitem", profilem użytkownika, sztuczna inteligencja jaka asystentem wspierającym nasze cele itd.

Czym jest system operacyjny dla miasta?

Po raz pierwszy miałem przyjemność widzieć pulpit systemu operacyjnego dla miast w zeszłym tygodniu. Zbudowany na europejskim FiWare z open-sourcowych komponentów, Digital Enabler pozwala na zainstalowanie wszelkiego rodzaju oprogramowania w oparciu o dane z czujników i innych źródeł. To tylko początek możliwości jakie się z tym wiążą. Analityka big-data, Ai, to niektóre z modułów, które mogą być zintegrowane z systemem.

Tu przy okazji należy wspomnieć o planach Smart Cities Polska realizowanych od początku działania. Planujemy stworzyć własną polska edycję otwartego systemu dla miast do czego zapraszamy naszych partnerów.

System podobnie jak instalator Linuxa, rozpoznaje m.in. wszystkie rodzaje sensorów, które rozmieszczone są już obecnie w mieście i pozwala na odwoływanie się do nich, tak jak do zainstalowanego już w systemie urządzenia. Powstają wielostronne połączenia danych. Dzięki temu, że są one dostępne z poziomu jednego środowiska programistyczne można je łączyć w dowolny sposób, uzyskując niemożliwe do tej pory efekty wizualizacyjne, statystyki wspierające decyzje, metody symulacyjne i obliczeniowe.


Przykładowe zastosowania, które zostały zaprezentowane w Poznaniu to, heat-mapa transportu rowerowego, korelaty zw. z opłatami miejskimi, śmieciami, zamieszkaniem okolicy przez różne grupy demograficzne, zajętością miejsc parkingowych. Wszystkie dane można ułożyć na pulpicie administratora metodą drag & drop i jako gospodarz podglądać wskaźniki w czasie rzeczywistym.

Jak nam Idzie w Polsce instalacja systemu operacyjnego dla miast

Z przedstawicielami polskich inteligentnych miast uczestniczyłem w pierwszych warsztatach OASC w Poznaniu w przestrzeni FuturLab PCSS tuż przed Poznań Development Forum w dniach 10-11 października.

Na warsztatach dowiedzieliśmy się o sporo o działaniach Open Agile Smart Cities Initiative na całym świecie. Wizją inicjatywy „Otwarte i zwinne inteligentne miasta” (OASC) jest stworzenie otwartego rynku inteligentnych miast w oparciu o potrzeby miast i społeczności (http://connectedsmartcities.eu/open-and-agile-smart-cities/).

Miasta mają wszelkiego rodzaju zestawy danych lub będą je mieć wkrótce
Jak je powiązać dane, aby uzyskać cenne informacje? W jaki sposób oś czasu wywozu śmieci pomaga stworzyć mapę restauracji otwartych o konkretnej godzinie? Jak wykorzystać dane dotyczące zajetosci nieruchomości komunalnych i zmian demograficznych do planowania seniorskich programów mieszkaniowych


OASC przyczynia się do europejskiego i światowego zapotrzebowania na wspólne ramy inteligentnych miast. Wspólne ramy norm są niezbędne do stworzenia rynku, który umożliwi społecznościom przekształcenie korzyści płynących z nowych technologii w miejsca pracy i wzrost w środowisku miejskim.

Wdrożenie innowacyjnych, lecz powtarzalnych rozwiązań zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstw, pobudzi konkurencję poprzez unikanie uzależnienia od dostawcy (konkurencji) i umożliwi powszechny udział obywateli w rozwoju usług.

MiMs to ewoluujący podstawowy zestaw lekkich i otwartych standardów technicznych wspierających miasta w rozwoju i zamawianiu cyfrowych usług miejskich. Wdrażając MIM, miasta unikają blokady dostawcy, a jednocześnie wspierają lokalne rozwiązania ułatwiające globalne skalowanie.

Z mojego punktu widzenia jest to komplementarne do tego, nad czym pracujemy w ramach sojuszu grupy V4. To, co OASC nazywa MiMs, jest tożsame z naszą koncepcją inteligentnych usług jako propozycja stworzenia rynku dla rozwiązań smart city. Poznań może być pierwszym miastem, które dołączyło do ponad 200 miast, które podpisały już list intencyjny dążenia do minimalnego standardu interoperacyjnosci usług smart city dla miast.

Mam nadzieję, że udało się  mi zainspirować czytelnika do zagłębienia się w koncepcję nowego systemu operacyjnego dla miast.

Smart Cities Polska to pozarządowy think-and-do tank zrzeszający osoby i podmioty działające na rzecz polskich rozwiązań smart city. Współpracujemy z międzynarodowymi organizacjami, miastami i ekspertami. Wyznaczamy kierunki rozwoju i lobbujemy za nimi w strukturach rządowych.

Jesteśmy autorem strategii i wizji stworzenia integralnego polskiego inteligentnego miasta: „ Nowe życie w miastach, polski model przejścia do inteligentnego miasta 3.0 ”.
Zachęcamy firmy i miasta do współpracy.
Kontakt: mateusz.jarosiewicz@smartcitiespolska.org

3
Środowiska alternatywne prowadzą od wielu lat liczne inicjatywy wprowadzenia w Polsce demokracji bezpośredniej, takie jak np. Republika Ślężańska. Projekt aplikacji I-Votingu wspierany przez nowy system operacyjny dla kraju „neOS” dzięki połączeniu technologii Bitcoin, TOR i Blockchain jako pierwszy na świecie rozwiązuje ułomnoścmechanizmów głosowania elektronicznego.

3 Maja 2019 w Sobóte odbyło się pierwsze Forum Demokracji Bezpośredniej. Swoją obecnością zaszczycił je burmistrz miasta Mirosław Jarosisz, prof. dr Mirosław Matyja ze Szwajcarii, przedstawiciele think-tanku Narodowi Insytutu Studiów Strategicznych Piotr Jankowski i Wojciech Dobrzyński, poseł ruchu Kukiz15, przedstewiciel Konfederacji na Rzecz Reform Ustrojowych Roman Klimczyk oraz kandydat do PE dr. Hubert Czerniak.

Więcej: http://niezaleznatelewizja.pl/i-forum-demokracji-bezposredniej-3-maja-2019-w-sobotce/

Współczesny świat bardzo szybko się zmienia. Nowe odkrycia naukowe, rozwój techniki i technologii przybrał zawrotne tempo. Prawdziwą rewolucją jest powstanie technologii komputerowych i komunikacyjnych w postaci bezprzewodowego internetu. Jednak jedynie w sferze politycznej te osiągnięcia techniczne napotkały na opór. A przecież wszechobecna komunikacja przez internet daje olbrzymie szanse na pogłębienie demokracji w kierunku jej bezpośredniości.

Po ponad 100 latach stosowania takiej praktyki demokracja pośrednia, jaką jest demokracja parlamentarna, popadła w głęboki, strukturalny kryzys. Dowodem tego są między innymi sukcesy wyborcze w wielu krajach europejskich różnych ugrupowań określanych jako antysystemowe.

Prawdziwym wyjątkiem jest system polityczny Szwajcarii, którego filarami jest veto ludowe i referenda mające moc wiążącą dla parlamentu i rządu. Przynosi to, mimo wielu mankamentów wiele pożytków szwajcarskiemu społeczeństwu i utrzymuje jego dobrobyt na najwyższym w świecie poziomie. Warto brać przykład z tego kraju.

Prezentacja Mateusza Jarosiewicza z neOS dotyczyła udziału technologii w odzyskaniu suwerenności technologicznej, demokratycznej oraz monetarnej. Przedstawił działanie w praktyce systemu wybory kandydatów na jedną listę wyborczą 1Polska oraz ewolucji wspólnych postulatów.

Podczas prezentacji zostały też przedstawione narzędzia technologiczne umożliwiające wprowadzenie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w XXI wiek.

Zobacz pełne wideo z wystąpieniem:

Ważnym narzędziem do rozwoju demokracji oddolnej jest technologia smart city i Blockchain, która decentralizuje i demokratyzuje proces rządzenia i decydowania. W zestaw narzędzi Cyberdemocracy wchodzi kilka ważnych aplikacji zbudowanych wokół cyfrowej tożsamości opartej o technologię Blockchain i unikalną „Sieć Zaufania”. Obywatele sami stają się mechanizmem uwiarygadniającym uczciwość procesu udostępniając swoje telefony do wykonywania obliczeń sieci głosowania.

Aplikacja I-Voting umożliwia między innymi prowadzenie pełnego procesu związanego z budżetem obywatelskim od jego ogłoszenia po rozliczenie projektów, co gwarantuje zgodne z prawem wydatkowanie środków publicznych.

Technologia blockchain istnieje od 2009 roku i do tej pory nie została ani razu w historii złamana, co daje jej perspektywy wykorzystania w wyborach powszechnych – nad czym pracują obecnie Szwajcaria, Malta, USA i Estonia.

Stworzony przez autorów pomysł – protokół vote mix ​jest innowacyjnym rozwiązaniem kryptologicznym. White paper projektu oraz gotowy w dużej części kod komputerowy protokołu został pozytywnie oceniony przez ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, Izby Gospodarczej Blockchain i Nowoczesnych Technologii oraz Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, jako spełniające wszystkie kryteria techniczne wdrożenia w wyborach powszechnych, a tym bardziej w głosowaniach dotyczących budżetów obywatelskich.

Aplikacja i-Voting otrzyma również dodatkowe funkcjonalności, przydatne dla samorządu. Program będzie mógł być wykorzystywany w ​ badaniach lokalnej opinii publicznej za pomocą sondaży, plebiscytów, czy referendum.

​Aplikacja może być wykorzystana do tworzenia dowolnych  e-usług administracji lokalnej.
​Telefon stanie się jakby elektronicznym dowodem osobistym umożliwiającym podpisywanie dokumentów (e-podpis lokalny).

Mieszkaniec będzie mógł ​wysyłać e-wnioski​ do urzędu, otrzymywać powiadomienia z urzędu, alerty bezpieczeństwa, głosować w organizowanych przez JST głosowaniach, czy zgłaszać drobne sprawy interwencyjne. Usługa jest dostępna na urządzeniach mobilnych i platformach stacjonarnych.
System obsługuje ​wszystkie typy głosowań​.

Rozwinięta wersja systemu będzie umożliwiać prowadzenie obrad na sesjach Rad Gmin lub Rad Miast za pomocą laptopów, tabletów czy smartfonów, co umożliwia np. prowadzenie mobilnych sesji wyjazdowych.

Źródło: http://neos.biuroprasowe.pl/90142/cyberdemokracja-w-polsce-polska-podaza-droga-szwajcarii-i-wprowadza-glosowanie-przez-siec

4
Po to wychodzimy na zewnątrz z tym pomysłem, żeby wokół niego zgromadzić ekspertów, którzy pomogą dobierać odpowiednie, najlepsze do potrzeb technologie. W przypadku projektu, który będzie łączył przynajmniej kilkaset tysięcy osób chcemy współpracować bezpośrednio z twórcami ekosystemów Blockchain.
Stąd też nasze działania okołopolityczne, które mają na celu skupienie dużej społeczności zaangażowanych osób wokół idei nowego ściśle merytokratycznego i rozproszonego odpowiednika państwa. Widzę tu współpracę ściśle win-win - część osób o kompetencjach społecznych i humanistycznych będzie opowiadać o idei i organizować ludzi, a osoby wolące tworzyć systemy i narzędzia będzie tworzyć rozwiązania dla szeroko rozumianego zaplecza. W tej chwili zbierają się już za nami już na prawdę silni gracze, tworzacy rozwiązania dla wybranych obszarów takiego e-państwa.
Tworząc efekt skali np. poprzez wdrożenia społecznego smart city (jak wspominam na filmie w pierwszym poście) platforma, która będzie łączyć ekonomię i szeroko rozumiany ustrój tego państwa będzie rosła w siłę i stanowiła bardzo poważną propozycję inwestycyjną czy do lokowania kapitału. Na razie skupiliśmy się na obszarze finansowym i think-tankach zajmujących się propozycjami reformy patologicznego systemu finansowego. Stanowimy zaplecze doradcze dla polityków wielu opcji. Natomiast ideałem jest własna społeczność twórców i użytkowników alternatywnego systemu, który z czasem wyprze poprzedni, który jest nie efektywny i ośmiesza się na każdym kroku. Nowy system jest wręcz ratunkiem dla setek tysięcy osób, dla których poprzedni działa jak kula u nogi lub pętla na szyi. Dla innych to trampolina do wzmocnienia swojej innowacyjnej pozycji dla świata o wykorzystanie kapitału społecznego i materialnego swojego kraju z punktu widzenia współpracy z wszystkimi jego mechanizmami dyplomatycznymi, finansowymi itd.

Czekam na propozycję jak Wy byście to widzieli.

5

Pospisaliśmy porozumienie do wdrażania m.in. projektu neOS.
https://niss.org.pl/deklaracja-wroclawska/
Duży krok do przodu!

6
Pochwale się, że zaprezentowałem polskie wdrożenie Blochain w Centrum Usług Wspólnych w Toruniu podczas konferencji międzynarodowej i spotkało się to z dużym zainteresowaniem:
Cała prezentacja: https://www.slideshare.net/neosmatjar/smart-cities-polska-bratysawa-5032019
Wszystkie prezentacje: https://smartcitiesklub.sk/v4-slovensko-na-ceste-k-smart-cities-prezentacie-na-stiahnutie/
Temat Blockchain w Smart Cities jest języczkiem uwagi liczących się organizacji w Niemczech, V4, Norwegii nie mówiąc o Azji.
Miałem na myśli ten "zły" system, który już mamy ZŁOty i 3eRPe, ten, który się popsuł i dlaczego tu jesteśmy i budujemy neOS.
Znam się dobrze już dość (od 3 lat) z Wojtkiem Dobrzyńskim i dołączyłem też do zespołu ekspertów NISS kilka miesięcy temu.
Uważam, że to współpraca między ekspertami i politykami oraz praktykami powinna wymusić to jakie rozwiązanie przyjmiemy.
Powiem tylko, że rozmowa na pewno pójdzie w kilka kierunków, bo nie ma jednej dobrej waluty lub rozwiązania.
Ale to nie szkodzi, bo możemy:
- zmieniać rozwiązania i technologię - ważne, żeby organizacja rosła w siłę, zaufanie i mądrość,
- używać wszystkiego co mamy do celu - jaki zdefiniujemy - znowu technologia i waluty to narzędzie do tego,
- tworzyć próbne rozwiązania lub równolegle testować kilka, żeby unikać kłutni o to "co byłoby" - lepiej sprawdzać.
W IP powołana została jednostka: http://www.ip.org.pl/wydzialy-ip/pion-gospodarczy-ip/centrum-wdrozeniowe-walut-cyfrowych-ip/
Testujemy od kilku lat aplikację Cyclos (proto-plasta naszego zainteresowania Blockchain). Koncepcyjnie mamy to rozwiązane.
Tylko mówię lojalnie: raczkujemy! To Wy się znacie i stąd moje zwrócenie się do społeczności Blockchain:
Wypełnijcie nas wiedzą i rozwiązaniami
My zajmiemy się stroną polityczno, PR-owo, organizacyjną w zaproponowanym przeze mnie formacie "neOS" lub zbliżonym.
Mam przynajmniej nadzieję, że mniej więcej tak skonkludują się nasze najbliższe porozumienia.
Zapraszam do grupy: https://www.facebook.com/groups/383247275915392/
i Discorda: https://discord.gg/avHk9AT

8
Dziękuje za odpowiedź! Niewątpliwie jest to zbliżone już do tego czego potrzebujemy. Jesteśmy już w kontakcie.
Chciałbym jeszcze doświetlić niektóre aspekty, jak na przykład widzę przekazywanie danych między nodami i jakie informacje trzeba by przekazywać, by taki system był najbardziej wartościowy dla swoich użytowników i developerów. Dużo zależy od tego czym świadomie i z własnej woli będziemy chcieli podzielić się z siecią użytkowników by lepiej dopasować ją do swoich potrzeb i możliwości.
https://www.wykop.pl/link/4787737/co-po-3rp-czy-zastapi-ja-kryptograficzny-system/
Myślę, że wykorzystanie tej koncepcji Citizen 2.0 ID Card z obecną już technologią Blockchain może dać bardzo ciekawe rezultaty.
Cytat
Dla tych bardzo ciekawych i potrzebujących wizualnych bodźców. Tylko dla osób lubiących myśleć abstrakcyjnie. Zobaczcie stronę http://moebio.com/research/faces/ i tam build faces. Za pomocą 7 znaków konfiguruje się twarz. Łącznie jest ponad 100.000 kombinacji. W podobny sposób można ustawiać i przesyłać aktualizację stanu poszczególnych osób po nowej sieci. Ważny jej aspekt to przesyłanie zmian stanów. Trochę podobnie jak w GeekCode: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geek_Code


Co sądzicie o:
https://aragon.org/ - jako narzędziu do komunikacji dla rozproszonej organizacji?
Może polecacie inne toole?

9
Doświadczenia wyciągnięte z zeszłorocznych wyborów samorządowych pozwoliły mi jeszcze bardziej kompleksowo przemyśleć włączenie sektora Blockchain w rozwój kraju. Pomagałem w kilku miastach m.in. prezentowałem doświadczenia dubajskie w kontekście proponowanej w Warszawie Dzielnicy Przyszłość. Niestety w żadnym mieście, w którym próbowaliśmy odpalić smart city nie udało się zdobyć większości. Moja organizacja stworzyła wiele wytycznych i ciekawych punktów programowych m.in. wprowadzenie walut lokalnych. Można poczytać na https://niss.org.pl.
Twarde odbicie od betonu pokazało, że nie tędy droga. Widzę wyraźnie, że jest już miejsce i czas na zupełnie nowy ekosystemowy projekt który będzie odpowiednikiem dotychczasowego ustroju. System równoległy do obecnego zbudowany na zasadzie państwa w sieci, rozwijany przez specjalistów IT zamiast urzędników i biurokratów. W całości oparty o własne tokeny będące nośnikami wartości.
I teraz cały trik jak to wprowadzić. Np. jako "Gra" Przede wszystkim chodzi o stworzenie pewnej rozpoznawalnej marki oraz idei, następnie zebranie środków i technologii do wdrożenia jej w praktykę u wszystkich zwolenników na raz.
Nazwałem to neOS i przedstawiłem to od strony technicznej na spotkaniu Blockchain Alliance w Poznaniu:
I opisałem bardziej szczegółowo:
http://www.wykop.pl/artykul/4787737/co-po-3rp-czy-zastapi-ja-kryptograficzny-system/
A także tutaj: https://niss.org.pl/projekty-organizacji-patriotycznych-ruch-neos/
https://niss.org.pl/czy-mozna-rozwijac-polske-jak-gre/
Mimo, że to dopiero ledwie koncepcja i idea to powoli łapie już trakcję i portale polityczne przychylnie o nim piszą: https://wolna-polska.pl/wiadomosci/neos-nowy-system-operacyjny-dla-polski-2019-02  Nawiązałem też współprace z kilkoma ruchami politycznymi m.in. 1Polska, które popierają takie rozwiązania. Pod petycją, którą opublikowałem zgromadziłem też kilka licznych środowisk, które potrzebują aplikacji do głosowania i komunikacji poza systemem: https://www.wykop.pl/link/4800277/3rp-mowimy-dosc-popisout-czas-na-zdecentralizowana-organizacje-poza-systemem/ Oni bardzo potrzebują wiedzy o Blockchain i krypto!
Obecnie mój projekt i spisana strategia opisuje przede wszystkim budowę smart city z warstwą Blockchain i nowego dowodu dla użytkownika miasta. Jeszcze dużo jest do dopracowania jeśli chodzi o perspektywę działania dla całego kraju (symulacja rozwoju, platformy przemysłu i rolnictwa itd.). Nie mniej jednak same miasta to już dużo. I tak większość życia i władzy mieści się w nich i wszystko zmierza w stronę takich samodzielnych polis współpracujących ze sobą. Smart city stanowią istotny rynek na świecie  i nawet jak nie uda się stworzyć nowego systemu dla kraju, to może chociaż zdobędziemy kilka miast i wprowadzić tam dodatkową walutę wraz z sklepem z aplikacjami Blockchain dla mieszkańców. Jesteśmy na dobrej drodze. Jeśli nie to nie pozostaje nam chyba nic jak złożyć się i przeprowadzić na jakąś wyspę lub wynająć platformę na ocenie...

Czekam na Wasze propozycje jak to rozwinąć i kto może pomóc np. stworzyć neOS coins. Że się nie da już słyszałem 5 lat temu, 2 lata temu, rok temu... :)

Strony: [1]