Najsłynniejsze osoby w dziedzinie bitcoina, kryptowalut

{alt}

Wizjonerzy, oratorzy i najbardziej rozpoznawalni ludzie na świecie i w kraju, którzy odpowiedzialni są lub byli za rozwój i rozpowszechnienie się kryptowalut.
W skrócie: Najsłynniejsze osoby w dziedzinie Bitcoina oraz kryptowalut.


 >> ARTYKUŁ STALE ROZWIJANY, ostatnia aktualizacja: 12/03/2018
Opisani: 7/25

 :kawa:  Podyskutuj o liście na forum

Lista na pewno jest niekompletna (albo kompletna na tyle na ile to możliwe) - stale ją aktualizujemy. Listę tworzymy wedle naszego - załogi oraz użytkowników - uznania. Poza Satoshim, który wyszczególniony został na początku, lista nie jest ułożona alfabetycznie lub w odniesieniu do zasług danej osoby. O konkretnym umiejscowieniu na liście decydował przypadek.

{alt}
Satoshi Nakamoto - twórca lub twórcy (grupa programistów) Bitcoina ( - BTC).
Do dzisiaj nikt nie jest pewny czy jest to pseudonim czy też prawdziwe imię oraz nazwisko jedynej osoby, która stworzyła pierwszą, rozpoznawalną i medialną na świecie kryptowalutę (Bitcoin nie był pierwszy - jeżeli Cię to interesuje to zerknij do historii kryptowalut). Satoshi po raz ostatni aktywny był 23 Kwietnia 2011 roku, kiedy napisał do jednego z niewielu (wtedy) programistów Bitcoina, którzy pomagali mu w tworzeniu cyfrowego złota. Szczęśliwcem tym był Mike Hearn. Otrzymał on następującą wiadomość od Satoshiego: „I've moved on to other things. It's in good hands with Gavin [Andresen] and everyone", co tłumacząc na język polski oznacza mniej więcej „Przeniosłem się do innych rzeczy. Bitcoin jest w dobrych rękach Gavina [Andersena] i wszystkich innych".
Ciekawostki: W 2011 r. społeczność Bitcoina zadecydowała (#1,#2) o nazwaniu najmniejszej jednostki rozliczeniowej Bitcoina (0.00000001 BTC - 10−8) mianem Satoshi. W 2014 r. nieznany do dziś sprawca włamał się na adres e-mail Satoshiego i napisał wiadomość na stronie fundacji P2P o tym, że dane twórcy BTC (imię, nazwisko, adres IP) są przedmiotem handlu w tak zwanym dark webie oraz, że źle zabezpieczył swoją prywatność. Jednocześnie sprawca dziękuje mu za stworzenie Bitcoina.

{alt}
David Chaum - amerykański kryptograf oraz entuzjasta komputerów, kryptograficzny wizjoner
Medium | Własna strona
Uważany jest za twórcę idei kryptowalut oraz propagatora transakcji niemożliwych do wyśledzenia. Twórca firm DigiCash, e-cash oraz autor konceptu „ślepych cyfrowych podpisów". W 1982 roku Chaum na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikował koncept pod tytułem „Blind signatures for untraceable payments".
Profesor jest autorem ogromnej listy publikacji i cały czas aktywnie bierze udział w debatach dotyczących kryptowalut oraz kryptografii.
Z racji swojego innowacyjnego podejścia i wielu pomysłów, David Chaum jest również w posiadaniu wielu patentów z zakresu kryptografii, które są zatwierdzone przez Amerykański Urząd Patentowy.

{alt}
Charles Lee (częściej: Charlie Lee lub Satoshi Lite, rzadziej: coblee) - twórca „cyfrowego srebra" czyli Litecoina.
Medium | Twitter
Magister-Inżynier uczelni Massachusetts Institute of Technology, inżynier oprogramowania w Google (przez okres 5 lat) oraz były dyrektor techniczny giełdy kryptowalut . Charlie stworzył Litecoina w wolnym czasie od pracy w Google w którym współuczestniczył w rozwoju m.in platformy YouTube oraz przeglądarki Google Chrome. Charlie stwierdził, że
większość (wtedy - 2010/2011 r.) istniejących kryptowalut nie oferuje żadnych prawdziwych różnic ani przewag nad Bitcoinem. Znany jest również ze swojego wsparcia dla Bitcoina: „aby Litecoin mógł odnieść sukces, Bitcoin musi najpierw zostać przyjęty przez masy - dlatego wspieram go od strony programistycznej."
Ciekawostka: 20/12/2017 Charlie zadecydował o sprzedaniu wszystkich LTC jakie posiada aby uniknąć konfliktu interesów związanego z jego wpływem i pozycją jako założyciela LTC.

{alt}
Chanpeng Zhao (częściej: cz lub cz_binance)
Linkedin
Twórca jednej z najpopularniejszych obecnie (2018 r.) giełd kryptowalut .
Krótki rys historyczny: po wielu latach pracy w Bloombergu (2001-2005) oraz Fusion Systems (2005-2013) stał się szefem działu rozwoju w firmie Blockchain.com. W roku 2014 stworzył firmę BiijeTech - dostawcę systemów i rozwiązań dla giełd aby ostatecznie w 2017 r. uformować własną giełdę kryptowalut Binance.
Ciekawostka: W lutym 2018 r. CZ (Changpeng Zhao) pojawił się na okładce magazynu Forbes, który opisał jego historię w artykule pod tytułem „Władca kryptowalut - od zera do krypto-miliardera w ciągu roku: Poznaj założyciela Binance". Tego samego dnia giełda z powodu błędu giełda na 12 godzin musiała zatrzymać handel.

{alt}
Hal Finney - amerykański kryptograf, współtwórca sukcesu Bitcoina.
Hal jako pierwszy otrzymał transakcję w łańcuchu bloków BTC - wysyłającym był Satoshi. W specjalnie utworzonym do tego celu temacie na forum bitcointalk.org o nazwie „Bitcoin i ja (Hal Finney)", Hal wspomina, że „Zawsze kochałem kryptografię, jej tajemnicę i paradoksy".
Hal, przez wielu uznawany jest za Satoshiego z racji tego, że był znanym informatykiem i kryptografem, który pracował i chciał przełożyć ideę i teorię na prawdziwie działające kryptowaluty. Hal był również pionierem w szyfrowaniu PGP oraz odegrał kluczową rolę we wczesnych poprawkach błędów protokołu Bitcoina.
W 2009 r. u Hala została zdiagnozowana choroba ALS (Stwardnienie zanikowe boczne). W kolejnych miesiącach i latach jego zdrowie tylko się pograszało - mowa była coraz mniej zrozumiała, siła w rękach została utracona, a sam Hal wylądował na wózku inwalidzkim. 28 sierpnia 2014 r. Hal Finney zmarł. Dorobek jaki pozostawił za sobą zasługuje na uznanie.

{alt}
Laszlo Hanyecz - programista, związany z Bitcoinem prawie od początku jego istnienia.
Lalszo najbardziej znany jest za to, że 22/05/2010 dokonał zakupu 2 pizz za cenę 10 000 BTC. Co ciekawe, 27/02/2018 przypomniał o sobie światu i znów dokonał zakupu pizz za BTC przy użyciu coraz bardziej powszechnej technologii Lightning Network. Analizując  portfel BTC Laszlo, dowiedzieć możemy się, iż przewinęło się przez niego w sumie ~81400 BTC.[/url] Laszlo, podobnie jak Hal Finley przyczynił się do rozwoju Bitcoina na wczesnych etapach jego funkcjonowania. Prywatnie Laszlo jest ojcem dwójki dzieci oraz zapaleńcem nowoczesnych technologii.

Ciekawostka: Co roku, 22 maja Internet zalewany jest zdjęciami ludzi, którzy obchodzą tak zwany #BitcoinPizzaDay w hołdzie Laszlo.

{alt}
Pieter Wuille (częściej: Sipa) - deweloper Bitcoina oraz założyciel firmy Blockstream
Twitter | Linkedin
W środowisku kryptografów i programistów znany jest ze swojego poczucia humoru. Pieter, to osoba będąca na drugim miejscu biorąc pod uwagę ilość pozostawionych commitów w rozwoju Bitcoina.

Sipa jest współautorem technologii Segregated Witness, która w pewnym stopniu rozwiązała problem związany z niską przepustowością sieci BTC. W 2014 r. założył firmę Blockstream, która tworzy oprogramowanie i infrastrukturę open source dla Bitcoina. Oprócz Segwit, Pieter działał również przy tworzeniu i wprowadzaniu BIP 66 oraz libsecp256k1.Źródła: https://decenter.org/news/160-top-10-most-influential-people-in-crypto-in-2017-en, https://finance.yahoo.com/news/11-biggest-names-cryptocurrency-2017-110033921.html, https://www.investinblockchain.com/10-most-influential-in-cryptocurrency-2018/https://cryptoweekly.co/100/, https://www.marketwatch.com/story/bitcoin-and-cryptocurrency-on-twitter-the-most-important-people-to-follow-2017-12-04, https://www.crunchbase.com/, https://www.coindesk.com/coindesk-most-influential-2017-7-pieter-wuille/ oraz opracowanie własne.